Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Eksik evrak nedeniyle AVM mühürlendi

Urla'da, Mithatpaşa Caddesi ile İzmir Çeşme Caddesi'nin kesiştiği kavşakta eylül ayında açılan AVM'deki iş yerleri yapı kullanım izni belgeleri olmadığı gerekçesiyle gecici bir süre için mühürlendi. Belediye yetklileri, "Evrakları eksik olduğu için mühürlendi. Evraklar tamamlandığında yeniden açılacaktır" dedi

Eksik evrak nedeniyle AVM mühürlendi

YENİGÜN / Geçtiğimiz eylül ayında Urla'da açılan Alışveriş Merkezi (AVM) evvelsi gün sabah saat 09:00'da 29 adet iş yeri (tamamı) Urla Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü'nün talimatı üzerine Urla Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından 'Yapı Kullanım İzin Belgesi' olmadığı gerekçesiyle evraklar tamamlanıncaya kadar geçici olarak kapatıldı. 

"EKSİK EVRAKLAR VAR"

İzmir'in en fazla göç alan ilçelerinden biri olan Urla'da, eylül ayı içerisinde 25 bin metrekarelik alanda kurulan ve içinde 77 iş yeri (henüz hepsi açılmış değil), 7 sinema (açılacak) ve bir marketin bulunduğu AVM'de, iş yerleri yapı kullanım izni belgeleri olmadığı gerekçesiyle gecici bir süre için mühürlendi. Urla Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre "İş yerlerinin yapı kullanım izin belgesi olmadığı için, bu nedenle numarataj da olamıyor. Dolayısıyla iş yerleri belgeleri tamamlayıncaya kadar mühürlendi. Söz konusu eksikler olduğu için itfaiye uygunluk raporu da alınamıyor. İş yerlerinin yasal süre içerisinde evraklarını tamamlamaları gerektiği tebliğ edilmişti. Dün sabah evrakların olup olmadığı kontrol edildi ve henüz olmadığı için de mühürlendi" denildi.

NE KADAR ERKEN HAZIRLANIRSA

Urla Belediye Başkanlığı Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü yetkilileri tarafından evrakların eksik olması nedeniyle geçici süre için kapatılan iş yerlerinin evraklarını hazırlamak üzere işlemlerini başlattığı, belediye olarak işlemlerin bir an önce hazırlanması konusunda da yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade eden yetkililer, "Eksik evraklar için başvurularını yapmaya başladılar. Ne kadar erken başlatırlarsa bir an önce evraklarını tamamlamış olacaklar ve iş yerlerindeki mühür de yasal olarak kaldırılacaktır" ifadelerini kullandı.

Urla'ya nefes aldıran bir mekan 

Tam 29 iş yerinin kapısına geçici olarak mühür vurulurken bazı AVM çalışanlarının geçen hafta AVM'de belediyenin ilgili birim yetkilileri ile toplantı yapıldığı ve evrakların hazırlanması gerektiği yönünde bilgi verildiği ileri sürülürken, AVM'nin işletmesinden sorumlu şirket yetkilileri ise habere ilişkin bilgi vermek üzere döneceklerini kaydetti. Urla kavşakta bulunan AVM'nin çok sayıda (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü) İYTE öğrencisi, yerli ve yabancı turistlerin geçiş güzergahında bulunması nedeniyle oldukça tercih edilen bir AVM olduğu ifade ediliyor. İlçede bazı vatandaşlar ise geçici de olsa kapanmasına üzüldüklerini, Urla'ya nefes aldıran bir mekan  olması nedeniyle bir an önce açılmasını istediklerini söyledi. 

Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün