Haberler > Ege

Yayın Tarihi: 14 Ekim 2020 - 21:07

Ekmeğe zam kapıda.

Aydın Fırıncılar Odası Başkanı Kemal Akdağ, yılbaşına kadar bir zammın söz konusu olmadığını söyledi

Ekmeğe zam kapıda
İstanbul, Ankara ve İzmir'de ekmeğe zam yapıldı. Büyükşehirlerdeki zammın ardından gözler Aydın'a çevrildi. Maliyetlerin yüksekliği nedeniyle ekmek üreticilerinin sıkıntı yaşadığını belirten Aydın Fırıncılar Odası Başkanı Kemal Akdağ, yılbaşına kadar bir zammın söz konusu olmadığını söyledi.

İstanbul, Ankara ve İzmir'de ekmeğe yapılan zam domino etkisi gösterdi. Pandemi nedeniyle artan maliyetleri gerekçe gösteren ekmek üreticileri, yaşadıkları ekonomik zorlukları öne sürerek zam talebinde bulundu. İstanbul Ticaret Odası'na bağlı fırınlarda 200 gram ekmek fiyatı 1,25 TL’den 1,50 TL’ye 240 gram ekmeğin fiyatı ise 1,50 TL’den 1,75 TL’ye yükseldi. Büyükşehirlerde ekmeğe yapılan zammın ardından gözler Aydın'a çevrildi. Aydın Fırıncılar Odası Başkanı Kemal Akdağ, yılbaşına kadar fiyatlarda bir artışın söz konusu olmadığını belirtti. Akdağ, diğer taraftan artan maliyetler nedeniyle de dert yandı.

YILBAŞINA KADAR ZAM GÜNDEMDE DEĞİL

Aydın'da ekmek fiyatına yılbaşına kadar artışın yapılmayacağını ifade eden Başkan Kemal Akdağ, "Ancak maliyetlerde aşırı derece bir artış var. Hükümet buna tedbir almazsa yılbaşından sonra ekmeğe zam gündeme gelebilir. 95 TL'ye aldığımız un şu anda 135 TL oldu. Un veren firmalar 150 TL'ye çıkacağını söylüyor" dedi.

"MALİYETTEKİ ARTIŞ DEVAM EDERSE ZARARINA SATIŞ YAPARIZ"

Maliyetlerdeki yükselişin devam etmesi durumunda zammın da gündeme geleceğini vurgulayan Akdağ, "Maliyetin yüksekliği devam ederse zararına satış yapacağız. Unun fiyatında bir anda 5-10 TL yükseliş olursa hükümette bunun tedbirini alacaktır. Serbest ekonominin olduğu bir ülkede her şey serbest ancak biz ekmek fiyatında artış yapmaya kalktığımız zaman müdahale ediliyor. Bu da sıkıntıya neden oluyor" ifadelerini kullandı.