Haberler > Eğitim

Yayın Tarihi: 08 Temmuz 2019 - 07:53

Ekin Koleji, eğitime yeni bir soluk getirecek

‘Bilgi toplumu okulu’ hedefiyle 1998’de eğitim-öğretim hayatına ‘merhaba’ diyen Ekin Koleji, kendi lisesini kurmak için çalışmalara başladı. Kolejin Kurucu Genel Müdürü Yasemin Reşitoğlu,“Anadolu lisemizde 50 öğrenciyle eğitime başlıyoruz. Biz butik olmayı seçmiş bir okuluz. Bir eğitimden ne beklediğiniz önemli" dedi 

‘Bilgi toplumu okulu’ hedefiyle 1998’de eğitim-öğretim hayatına ‘merhaba’ diyen Ekin Koleji, bugün iki kampüsünde ana, ilk ve ortaokuluyla yoluna devam ediyor. Butik yapısıyla dikkat çeken ve yıllarca bölgenin önde gelen liselerine öğrenci gönderen Ekin Koleji, şimdi de kendi lisesini kurmak için hareket geçti. Ekin Koleji, bu yıl Anadolu Lisesi'ni açacak. Ekin Koleji'nin Kurucu Genel Müdürü Yasemin Reşitoğlu, okulun kuruluş öyküsünü ve hedeflerini Yenigün ile paylaştı. Reşitoğlu, eğitimin ülke için önemine dikkat çekerek, “Anadolu lisemizde 50 öğrenciyle eğitime başlıyoruz. Biz butik olmayı seçmiş bir okuluz. Bir eğitimden ne beklediğiniz önemli. Artık çocuğun hem akademik hem sosyal yönünü geliştiren okullar mevcut. Bence böyle okullar tercih edilmeli” dedi.

Ekin Koleji'nin kuruluş öyküsünü sizden dinleyebilir miyiz?

Çocukların kent yaşamında, apartmanların içinde yaşadıkları zorluklara karşı, onların rahat nefes alacakları bir ortam sunması gerekiyor okulların. Bu önemli bir faktör. 20 sene önce Seyrek'te okul kurduğumuzda herkes şaşırmıştı. Okulumuz doğayla iç içe olsun istedik. Özgür düşünebilen çocukların olduğu bir okul yaratmak için yola çıktık. Öğretmenlerimizle birlikte çok çabaladık. İyi bir eğitim kurumu yarattığımızı düşünüyorum. Bu yıl lisemizi de açıyoruz.

BİLİMSEL DÜŞÜNME YETENEĞİ GELİŞİYOR

Eğitim programlarınızdan biraz bahseder misiniz?

Ataşehir'deki kampüsümüz 5 yıllık, Seyrek'teki kampüsümüz ise 20 yıllık bir eğitim kurumu. Müfredatımız milli eğitimden çok bağımsız değil. Onun dışında fark yaratan uygulamalarla değişiklik yapabiliyoruz. Müfredatta 4 saat fen bilgisi dersi varsa, siz de bunu uygulamak zorundasınız. Biz 6 saat fen bilgisi dersi veriyoruz. Fazladan iki saat ders ile hem eksik gideriyoruz, hem de çocukların hayatında fenle ilgili farklı kazanımlar edinmelerini sağlıyoruz. Böylece bilimsel düşünme yetenekleri artıyor. Türkçede yaratıcı düşünme yetenekleri artsın diye, daha fazla sayıda ders verebiliyoruz. Hayatı matematikle birleştiriyoruz.

YURT DIŞI PROGRAMLARI

Yurt dışı programlarımız var. Future Problem Solving (Gelecek Sorunlarını Çözme) programını uyguluyoruz. Bu programı, Ege Bölgesi'nde ortaokul seviyesinde uygulayan tek okuluz. Dilin sadece dil olarak değil, kültür olarak öğrenilmesini sağlamak için pek çok program uyguluyoruz. Çocukları sanattan ve spordan koparmıyoruz. Devlet okullarında müzik dersleri bir saat. Bizim ilkokul 4'üncü sınıfa kadar zoprunlu piyano derslerimiz var. Öğrencilerimiz sonunda bir oda konseri vererek mezun oluyor. Spor yaşamın bir parçası olsun istiyoruz.

SANATLA İÇ İÇE ÇOCUKLAR

Sanat demek sadece resim, seramik yapmak demek değil. Tabii ki bunları da el becerisi olarak öğrenecekler. Farklı bir bakış açısı yakalamak, sanatı tanımak önemli. Çocukların entelektüel altyapılarını hazırlamaya çalışıyoruz. Çocuklar ülke ve evrensel değerlerle büyümeli. Bir insana selam versin, hoş geldin desin, yemek yapan aşçıya teşekkür etsin istiyoruz. Artık hayatta her şey çok çabuk tüketiliyor. Bizim bu değerlere sahip çıkmamız lazım. Tüketim çılgınlığının yaşandığı bu dönemde, biraz durup düşünmek gerek. Çocuklara bu değerleri küçük yaşta aşılayabilirsiniz. Burada tek başına okullar yeterli olmaz. Aile de çok önemli.

ANADOLU LİSESİ EĞİTİME BAŞLIYOR

Anadolu liseniz bu yıl eğitime başlıyor. Neler söylemek istersiniz?

Lisemizi Anadolu Lisesi olarak açacağız. Bir sınav kriterimiz var. Belli dilimdeki öğrencileri alacağız. Matematik-fen ağırlıklı bir lise olacak. Derslerden arta kalan zamanları ve hafta sonlarını programlama şansına sahibiz. Kanada, Amerika, Polonya gibi ülkelerle üniversite anlaşmalarımızı yaptık. Çocuklar sınavsız olarak geçebilecekler. Amerika'daki bir liseden 'online lise diploması' alabilecekler. 50 öğrenciyle eğitime başlamayı düşünüyoruz. Biz butik olmayı seçmiş bir okuluz.

EVİNİZE DEĞİL, ÇOCUĞUNUZA YAKIN OKUL SEÇİN

Okul seçiminde velilere neler tavsiye edersiniz?

Evine yakın değil, kendilerine yakın okul seçmeliler. Bir eğitimden ne beklediğiniz önemli. İzmir'de beklentilerin hepsinin bir karşılığı var. Artık çocuğun hem akademik hem sosyal yönünü geliştiren okullar mevcut. Bence böyle okullar tercih edilmeli. Okulların kampüs olanaklarına baksınlar. Sıkışık binalar çocuğa ekstra bir yük bindiriyor. Çocukların deşarj olacağı farklı bir alan yaratırsanız çocuğa daha iyi geleceği kesin. Her bütçeye, her kişiye göre okul var. Mesafeler sorun olmamalı.

EÇEV'DEN 13 BİN ÇOCUĞA BURS

Aynı zamanda Ege Çağdaş Eğitim Vakfı'nın (EÇEV) Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürüten Yasemin Reşitoğlu, vakfın bugüne kadar 13 bin 800 çocuğa burs sağladığını hatırlatarak şunları söyledi, “Burada da güzel işler yapıyoruz. Yereldeki sorunları bilmek, yereldeki insanlara ulaşabilmek güzel. EÇEV, yereldeki en büyük eğitim vakfı. EÇEV, bugüne kadar 13 bin 800 çocuğa burs sağladı. Hiçbir gelirimiz yok. Tamamen bağışlarla bunu başardık. Çocukların elinden tutmaya devam edeceğiz. Planlamalarımızı buna göre yapıyoruz. Sosyal İnovasyon Merkezi ile çalıştık. EÇEV'i 25'inci yılına hazırlıyoruz. Eylül ayında çok büyük eğitim zirvesi yapıyoruz. Ülkenin eğitim vizyonuyla buradaki öğretmenleri tanıştırıyoruz.

ÖĞRETMEN DEĞİŞİRSE ÇOCUK DEĞİŞİR

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı programının bu yıl 6'ncısını düzenleyeceğiz. Yenilikçi Yaratıcı Öğretmen Semineri'nin bu yıl 18'incisini düzenleyeceğiz. Bir öğretmenin hayatını değiştirirsen, pek çok çocuğun hayatına dokunursun. Her yıl heykel yarışması düzenliyoruz. Ödüllerle çocukları sanata teşvik etmeye çalışıyoruz. İki eğitim merkezimiz mevcut. Burada da başarı elde eden çocuklarımız oluyor. Gönüllüler çocuklarımızın eğitim bursuna katkı sağlayabililer. Kurban bağışı için bizim kurumumuzu tercih edebilirler. Eğitim çok önemli. Eğitimin ekonomiden veya hukuktan bağımsız olmadığını biliyorum. Eğitimde yapacağınız her adım sizin daha ileriye gitmenize yol açar. Siz bir çocuğu iyi eğitirseniz, haksızlığa karşı gelmesini de öğretirsiniz. Haksızlığa karşı duran bir insan hukuka saygılı olur.”