Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Egeli mermerciler Çin fırtınasına karşı

Egeli mermerciler Çin'deki fuarın corona virüsü nedeniyle ertelenmesi sonrasında yaşanan 700 milyon dolarlık kayıp için bir araya gelerek "İnadına Üretim, İnadına İhracat" sloganıyla harekete geçti

Egeli mermerciler Çin fırtınasına karşı

YENİGÜN Çin'de geçtiğimiz ay ortaya çıkan ve dünyaya yayılma tehlikesi devam eden corona virüsü nedeniyle, ekonomide yaşanan ithalatta ve ihracatta bazı sorunlar gündeme gelmişti. Bu sorundan bir çok sektör çeşitli şekilde olumsuz etkilenirken, İzmirli mermercileri zor durumda bırakmış, Çin'de her yıl düzenlenen, dünyanın en büyük mermer ve doğal taşların sergilendiği "Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı" mart ayından Haziran ayına ertelenmesi mermercilerin ekonomisinde yaklaşık 700 milyon dolarlık bir kayba neden olduğu ifade edilmişti. 

"İNADINA MÜCADELE EDECEĞİZ"

Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya'nın ifade ettiği 700 milyon dolarlık kayıp, mermerciler için ekonomik bir krize dönüşürken, bu kapsamda bazı mermer firmalarının kredi taksitlerini ödeyemecek duruma gelmişlerdi. Başkan Kaya, Çin'den kaynaklanan söz konusu fuarın ertelenmesiyle beraber yaşanan ekonomik darlamanın karşısında Egeli mermercilerin bir araya gelerek, "İnadına Üretim, İnadına İhracat" sloganı ile harket geçti. Yönetim Kurulu Başkanı Kaya, "Hazine, maliye, orman, enerji gibi bakanlıklarımızın yardımcıları ile görüştük ve son derece olumlu yaklaştılar bizim taleplerimize. Taleplerimiz, kredilerin yapılandırılması ve sektörün içinde bulunduğu duruma ilişkin olumlu adımların atılmasıydı. Ankara'daydık ilgili bakanlıklarımızda gereken görüşmelerimizi yaptık. Pazaretesi inşallah meyvelerini toplayacağız" dedi.

"TÜRKİYE'DEN YOĞUN İHRACAT TALEBİ"

Kaya, Çin'de yaşanan salgın nedeniyle, bir çok Avrupa ülkesinin, daha önce Çin'den ithal ettiği, tekstil ve gıda gibi ihjtiyaçlarını Türkiye'den talep etmeleri, ülke ve sektörler adına oldukça sevindirici bir gelişme olarak değerlendirdi. Kaya, "Çin'den uzun yıllardır Avrupalılar, Amerika gibi kıta ülkleri ve ülkeler, artık Türkiye'den ithalat yapmaya başladı. Bu gelişme ülkem ve sektörler adına büyük bir gelişmedir. Türkiye için şuan ithalat açısından büyük bir fırsat var ancak mermerciler olarak olarak biz büyük bir düşüş yaşadık. Biz mermerciler olarak bu fırtınada alabora olmak yerine bir araya gelerek inadına üretim, inadına ihracat diyerek mücadele ediyoruz" şeklinde ifade etti.

Mehmet Emin AL 

Next page

Gazete Yenigün