Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Ege Telgraf 60 yaşında

Türkiye’nin 49 yıl boyunca yayımlanan tek akşam gazetesi olan Ege Telgraf, 2008 yılından bu yana gündüzleri bayiler aracılığıyla okuyucularına ulaşıyor. 1960 yılından bu yana yayın hayatını sürdüren gazete 60. yılında da başarılarına devam ediyor.

Ege Telgraf 60 yaşında

Türkiye’de zaman zaman akşam gazetesi olarak çıkartılmış Musavat, Halkın Sesi, Köylü gazetelerinden sonra Cumhuriyet döneminde İzmir’de çıkartılan ilk akşam gazetesi olan Ege Telgraf daha çok aktüel haberleri ve ertesi gün yerel gazetelerde manşet olacak haberleri yayınlamasıyla okuyucuların dikkatini çekti. Düzenli yayın hayatından taviz vermeyen Ege Telgraf zaman zaman değişen gündem ve milli piyango çekilişlerinin olduğu günlerde kırılması zor satış rekorlarına da ulaşmayı başardı.

Kuruluş dönemi
10 Ağustos 1960’da bir akşam gazetesi olarak çıkartılmaya karar verilen Ege Telgraf’ın çıkartılan ilk ve diğer sayılarının hazırlanmasında Lütfü Aksungur, Nedim Çapman, Cezmi Zallak, Cahit Gökçek, Aslan Tufan Yazman, Cevat Ziya Maruflu, Kazım Yenice, Nejat Yada, Haluk Narbay ve Hasan Soysal gibi gazeteciler yardımcı oldular. Ancak Ege Telgraf’ın esas lokomotifi her zaman Sezer Doğan oldu. Nedim Çapman’ın başyazar olduğu gazete 20 Ağustos 1960’da çıkarttığı Fuar özel sayısıyla büyük sükse topladı.  Kısa bir süre Safa Poyraz’ın Vali ve Belediye Başkanı olduğu İzmir’de Vali ve Belediye Başkanlığına atanmış Burhanettin Uluç’la yaptığı röportajın özel olarak yayınlandığı 16 bin adet basılan özel sayısı fuar kapılarında birkaç saat içinde tükendi. Ege Telgraf bir başka deyişle fuar kapısında satılan ilk gazete olma unvanını da taşımaktadır. 

Kuruluşu'nun 60. yılını dolduran Ege Telgraf'ın başarılarının devamını diliyoruz... 

Next page

Gazete Yenigün