Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Ege'nin Ciğerleri Yanıyor!

Ege Bölgesi'nde peş peşe çıkan yangınlar devam ediyor. İzmir'de Menderes'in Çile Köyü ve Özdere'ye yakın 4 ayrı noktada başlayan yangının ardından, Urla, Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Balıkesir, Uşak ve Çanakkale'den de yangın haberleri geldi

Ege'nin Ciğerleri Yanıyor!

Ege Bölgesi'nde son günlerde çıkan yangınların bir kısmı devam ederken, bir kısmı ise kontrol altına alındı. 30 Temmuz Perşembe günü Balçova'da, ardından Menderes'in Çile Köyü ve Özdere'ye yakın dört ayrı mevkide, daha sonra ise Kemalpaşa, Urla ve Bornova'da yangın meydana geldi. Meydana gelen yangınlar yoğun çalışma sonucu, kontrol altına alındı.

İzmir'deki yangınlar devam ederken çevre illerden de yangın haberleri geldi. Yangınların bir kısmı kontrol altına alınırken, bazıları ise hala söndürülemedi.AYDIN'DA ETKİLENDİ

Aydın'ın Efeler ilçesinde zirai bir alanda henüz sebebi bilinmeyen bir nedenden yangın çıktı, Aydın Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri havadan ve karadan çalışmaları devam etti. Çine ilçesinde başlayan ve ardından Muğla'ya sıçrayan yangın ise 24 saatlik bir çalışmanın ardından kontrol altına alındı. Yangında 20 hektar ormanlık alan zarar gördü. MANİSA 3 GÜNDÜR YANIYOR

Manisa’nın Ahmetli ilçesinde 31 Temmuz'da yangın başladı. Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, yangınının kısmi olarak kontrol altında olduğunu ve tek bir noktada devam ettiğini açıkladı.

Denizli’nin Çal ile Bekilli ilçesi sınırlarında meydana gelen orman yangınında ise 10 dekarlık alan yandı. 1 saatlik söndürme çalışmasının ardından yangın kontrol altına alındı.

UŞAK'TA 20 AĞAÇ YANDI

Uşak’ın Banaz ilçesinde iki farklı noktada çıkan orman yangını yaklaşık 10 saatin ardından kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları sabaha kadar devam etti.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde de zeytinlik alanda çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle büyümeden kontrol altına alındı. Yangında 20 civarında ağacın yandığı tespit edildi. Soğutma çalışmalarının ardından bölgede hasar tespit çalışmasının yapılacağı öğrenildi. ÇANAKKALE YANIYOR

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Paşaköy’deki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Bölgeye, Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı arazöz, helikopter ve ilçe belediyelerine ait itfaiye araçları gönderildi.

YANGINLARIN YERİ VE ZAMANI

- Menderes'te 1 Ağustos günü öğleden sonra Çile Köyü ve Özdere'ye yakın mevkide 4 ayrı noktada başlayan yangın 3 Ağustos sabahı kontrol altına aldı. Bölgede soğutma çalışmaları başladı.

- Balçova yangını 30 Temmuz günü saat 16:40 sıralarında Teleferik yakınlarında meydana geldi. Yangın müdahale sonrası aynı gün kontrol altına alınarak aynı gün soğutma çalışmaları yapıldı.

- Kemalpaşa'daki yangın 1 Ağustos günü Bayrak mevkiinde meydana geldi. Yangın kontrol altına alınarak soğutma çalışmaları başladı.

- Urla'da ise yangın 1 Ağustos günü Yağcılar Köyü mevkiinde meydana geldi. Aynı gün içinde kontrol altına alınarak soğutma çalışmaları yapıldı.

- Bornova'daki yangın da Kemalpaşa ve Urla'daki yangınlarla beraber aynı gün 1 Ağustos'ta meydana geldi. Yangın Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Pisti üst kısmındaki otluk alanda çıktı ve kısa sürede kontrol altına alındı.PAKDEMİRLİ: BİR GÖZALTIMIZ VAR

Tarım ve Orman Bakanı Pekir Pakdemirli, yangınlara ilişkin bir değerlendirme yaptı. Bakan Pakdemirli, Menderes'te meydana gelen yangına ilişkin,"Arkadaşların bir tespiti var. Başlangıç noktasında yiyecek içecek materyalı bulunmuş. Yiyecek içecek maksatlı gelen birileri tarafından yanlışlıkla çıkarılmış olabileceği düşünülüyor. Tahmin ediyorum 300-400 hektar etkilenmiş olabilir. Kesin rakamları arkadaşlarımız ölçümleri yaptıktan sonra kamuoyuyla paylaşıyor olacağız. Olayla ilgili benim bildiğim bir gözaltımız var. Maalesef Çatalca'da ve yakın zamanda Kemalpaşa'da çıkan yangınlarla alakalı orman teşkilatımızın sabotaj olabileceğine dair düşünceleri var. Bunlarla ilgili çok yönlü soruşturma kolluk kuvvetlerimizce, valilerimizce yürütülüyor. Bunlarla ilgili bazı aksiyonlar alınmış durumda" dedi.

SOYER: GÖNÜLLÜ İTFAİYECİLİĞİ BAŞLATIYORUZ

Yangınlar nedeniyle İzmir'in ciğerleri yanarken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, müdahaleden ziyade koruma bilinci gelişmesine dikkat çekti. Soyer, gelecek hafta içinde 'Gönüllü İtfaiyecilik' çalışması başlayacaklarını ifade etti.

Başkan Tunç Soyer, "Üç gündür nefes almıyoruz. Çok üzücü kendi kendimizi yok ediyoruz. Bu doğrultuda gönüllü itfaiyeciliği başlatıyoruz. Önümüzdeki hafta İzmir'i seferber edecek bir çalışma yapacağız. Asıl farkındalığın olması lazım. Mücadeleden çok koruma bilincinin olması lazım. Yangınla mücadele eden arkadaşlarımzı motive etmek için yanlarında bulunduk. Büyükşehir olarak elimizden geleni yapmaya çalıştık" şeklinde konuştu.

KAYALAR: BİRAZ ŞÜPHEYLE BAKIYORUZ

Menderes'teki yangının kontrol altına alındığını belirten Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, "Yangın, gece kontrol altına alındı. Sabah saatlerinden beri soğutma çalışmaları sürüyor. Çile Köyü'ne, evlere teğet geçti. Herhangi bir can kaybı yok. Koru Sitesi, Ahmetbeyli ile Özdere arasında, evler boşaltılmıştı ama bir metreye kadar ulaştı. Biraz şüpheyle bakıyoruz, şu anda yangınla ilgili bir gözaltı varmış. Sonuç itibariyle yangın kontrol altına alındı ve şunada soğutma çalışmaları yapılıyor" bilgisi verdi.

ARSLAN: HÜKÜMETİ DEFALARCA UYARDIK

Yangınlara ilişkin bir eleştiri CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan'dan geldi. Milletvekili Arslan sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: "Tınaztepe Orman Yangınları İşçi Eğitim Merkezi kapatılmasın, orman yangınlarıyla ilgili etkin önlem alınsın diye hükümeti defalarca uyardık, sonuç alınmayan önlemler, yanan ormanlar, yok olan doğal yaşam. Menderes'te yaşanan yangından zarar gören İzmirlilere geçmiş olsun diliyorum."

DERİNCE: SABOTAJ VE İHMAL UNSURLARI ARAŞTIRILIYOR

İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince İzmir’de meydana gelen yangınları değerlendirdi. Güvenlik güçlerinin çalışmalarının devam ettiğini belirten Derince sabotaj ve ihmal unsurlarının araştırıldığını söyledi. Menderes İlçesi Çile Mahallesi’nde meydana gelen yangınla ilgili bir kişinin gözaltında olduğunu ifade eden Derince, “Güvenlik güçlerimiz yangınların çıkış sebebiyle ilgili araştırma yapıyor. Herhangi bir sabotaj, kasıt var mı bu araştırmalar sonucunda belli olacak. Menderes Çile Mahallesi’nde çıkan yangınla ilgili bir vatandaş şu anda gözaltında. Sabotajla birlikte ihmal olup olmadığı da araştırılıyor” dedi. Vatandaşlara çağrıda bulunan Derince sözlerini şu şekilde tamamladı: “Ormanlarımız mevsimsel sıcaklıklar nedeniyle en hassas dönemini yaşıyor. Bizler de bu dönemde ormanlarımıza büyük hassasiyet göstermeliyiz. Ormanlarımıza çöp, şişe, cam gibi nesneleri atmaktan önemle kaçınmalıyız. Çok küçük bir ihmal büyük kayıplara sebep oluyor. Birçok canlının ölümüne sebep oluyor.Unutulmamalıdır ki ormanlar hem geleceğimiz hem de binlerce canlının evidir.” - Mehmet Emin AL- Halime ERDOĞAN - AA- DHA- İHA

Next page

Gazete Yenigün