Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Ege’de “Bilim Tarihinde Kadının Temsili ” konuşuldu

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Ahmet Arslan Konferans Salonu'nda, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cem Kamözüt tarafından “Bilim Tarihinde Kadının Temsili” konulu konferans gerçekleştirildi.

 Ege’de “Bilim Tarihinde Kadının Temsili ” konuşuldu

Ege Üniversitesi Felsefe Topluluğu tarafından düzenlenen konferansın merkezinde ise bilim dünyasının Rosalind Franklin'e dair bakış açıları yer aldı. Konferansa akademisyenler ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Bilim tarihine alışılmadık bir bakış açısı ile yaklaştığını ifade eden Doç. Dr. Cem Kamözüt, bilim insanı Rosalind Franklin örneği üzerinden kadınların bilim tarihindeki yerine değindi. Doç. Dr. Kamözüt, kadınlara bilim dünyasında dünden bugüne ayrımcılık uygulandığını, ancak bu ayrımcılığın kişisel bir mağduriyet hikayesine dönüştürülerek asıl mağduriyetin arka plana itildiğini vurguladı. Kamözüt "Standart anlatıda sorun görmemin nedeni; öncelikle bunun kötü bir bilim tarih yazımı olması. Rosalin Franklin'in gerçekten bilim adına iyi bir iş yapıp yapmadığını sorduğumuzda bir örnek gösteremiyorsak, adının anılmıyor olması bir haksızlık değildir" sözleriyle mevcut bilim tarihi anlayışının çarpıklığının altını çizdi. 

Rosalind Franklin'in çalışmalarından bahseden Doç. Dr. Kamözüt, bilim dünyasında adeta bir efsaneye dönüşen James Watson, Maurice Wilkins ve Francis Crick'in kazandıkları Nobel Ödülü'nü aslında hak etmedikleri iddialarına değindi.  Doç. Dr. Kamözüt, konuşmasını James Watson'un İkili Sarmal isimli kitabından alıntılar yaparak noktaladı.


Next page

Gazete Yenigün