Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Ege açıklarında kaçak göçmen avı

Dikili ve Çeşme'de 105, Kuşadası ve Didim açıklarında 132 kaçak göçmen yakalandı

Ege açıklarında kaçak göçmen avı

İzmir'in Dikili ve Çeşme ilçeleri kıyılarından yasa dışı yollarla denize açılan toplam 105 kaçak göçmen, Sahil Güvenlik botu ekiplerince yakalandı.

Sahil Güvenlik ekipleri, geçen pazar günü saat 09.49'da, Dikili ilçesi Madra Çayı açıklarındaki bir fiber teknede bir grup göçmenin olduğu ihbarı üzerine harekete geçti. Görevlendirilen Sahil Güvenlik botu tarafından yeri tespit edilip durdurulan fiber teknede 13'ü Suriye, 5'i Filistin, 2'si Libya ve 1'i Gine uyruklu olmak üzere toplam 21 göçmen yakalandı. 11'i erkek, 5'i kadın ve 5'i çocuk olan grup, Sahil Güvenlik botuyla kıyıya getirildi. Aynı gün saat 10.50 ve 13.27'de, Çeşme ilçesi Teke Burnu ve Karaabdullah Burnu açıklarında 2 ayrı lastik bot durduruldu. Yapılan kontrollerde 25'i Suriye, 11'i Filistin ve 8'i Eritre uyruklu olmak üzere toplam 44 göçmen yakalandı. 31'i erkek, 8'i kadın ve 5'i çocuk olan bu grup da kıyıya getirildi. Yine aynı gün saat 19.44'te, bu kez Dikili ilçesi Altınova açıklarında durdurulan lastik botta 27'si Afganistan, 6'sı Kongo, 3'ü Orta Afrika Cumhuriyeti, 2'si Komorlar Birliği ve 2'si Somali uyruklu toplam 40 göçmen yakalandı. 14'ü erkek, 8'i kadın ve 18'i çocuk olan grup, Sahil Güvenlik botuyla kıyıya getirildi. İki ayrı ilçede yakalanan toplam 105 göçmen, kimlik tespit işlemi sonrası İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne teslim edildi.

AYDIN'ın Kuşadası ve Didim ilçelerinden yasa dışı yollarla başka ülkelere gitmeye çalışan toplam 132 kaçak göçmen, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yakalandı.

Sahil Güvenlik ekipleri, pazar günü saat 06.00 sıralarında, Kuşadası ilçesi açıklarında lastik botta bir grup kaçak göçmenin olduğu ihbarı üzerine harekete geçti. Bölgeye Sahil Güvenlik botu sevk edildi. Yeri tespit edilerek durdurulan lastik botta 37'si Afganistan, 10'u Kongo, 1'i Gine, 1'i Senegal ve 1'i Orta Afrika Cumhuriyeti uyruklu olmak üzere toplam 50 kaçak göçmen yakalandı. Kaçakların 15'nin erkek, 12'sinin kadın ve 23'nün çocuk olduğu belirtildi.

Aynı gün saat 08.20'de gelen ihbarla, Didim ilçesi Tekağaç Burnu açıklarında da kaçak geçiş olduğu bilgisine ulaşıldı. Bölgeye giden Sahil Güvenlik Botu ekibince yeri tespit edilerek durdurulan lastik botta 34'ü Somali ve 2'si Afganistan uyruklu olmak üzere toplam 36 kaçak göçmen yakalandı. Yakalananların 18'nin erkek, 15'nin kadın ve 3'nün çocuk olduğu belirtildi.

Aynı gün saat 08.30 sıralarında gelen ihbarla, Kuşadası ilçesi açıklarında lastik bottaki kaçakların yasa dışı yollarla Yunan adalarına geçmeye çalıştığı bilgisine ulaşıldı. Bölgeye giden Sahil Güvenlik ekipleri, lastik bottaki 23'ü Suriye, 15'i Filistin ve 8'i Afganistan uyruklu olmak üzere toplam 46 göçmeni yakaladı. Bu kaçaklardan 21'nin erkek, 10'nun kadın ve 15'nin ise çocuk olduğu bildirildi. 

Her iki ilçede yakalanan 132 kaçak göçmen, kıyıya getirildi. Göçmenler, kimlik tespit işlemi sonrası İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Next page

Gazete Yenigün