Haberler > Güncel

Yayın Tarihi: 14 Mart 2020 - 07:36

Ebru Candaş Güleç “Yöneticilik Değil Liderlik Yapacağım”

29 Mart'ta yapılacak il kongresi öncesi Yenigün TV'de İbrahim Paker'in konuğu olan İYİ Parti İzmir İl Başkan Adayı ve Davranış Bilimleri Uzmanı Ebru Candaş Güleç, “Yöneticilik değil, liderlik yapacağım. Lider, ekibiyle birlikte yürür, motive eder, enerji düştüğü zaman partililerine destek olur” ifadelerini kullandı

İYİ Parti İzmir İl Başkan Adayı, Davranış Bilimleri Uzmanı Ebru Candaş Güleç, 29 Mart'ta yapılacak il kongresi öncesi Yenigün TV ekranlarında İbrahim Paker'in konuğu oldu. İYİ Parti'yi ve Genel Başkan Meral Akşener'i İzmir'de en iyi şekilde temsil etmek istediğini ifade eden Ebru Candaş, “Yöneticilik değil, liderlik yapacağım. Lider, ekibiyle birlikte yürür, motive eder, enerji düştüğü zaman partililerine destek olur, yollarını açar, samimi olur. Teşkilatlar çok önemli. Genel Başkanımızın getirdiği donanım, birikim ve liderlik özelliğinin tüm teşkilatlara yayılması lazım. Ben lider profilimle ilerleyeceğim. İzmir gibi bir kentte kadın il başkanı olmak çok önemli. İYİ Parti'nin yürüyüşü için 'İktidarın ayak sesleri' diyorum ben. Benim şöyle bir sloganım var; Topuklu Efe'nin Topuklu Efe'si, İzmir'in cesur yüreklisi” dedi. 

Öncelikle biraz sizi tanıyabilir miyiz?

1973 yılında İstanbul Üsküdar'da doğdum. Bürokrat olan babamın görevi nedeniyle Türkiye'nin çeşitli yerlerinde bulundum. İlk, orta ve lise eğitimimi farklı yerlerde tamamladım. Yıldız Teknik Üniversitesi Fen – Edebiyat Fakültesi Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı Eğitim Programları ve Öğretim Bölümü'nü bitirdim. Daha sonra İstanbul'da çalıştım. İzmir'de ise sivil toplum kuruluşları içinde gönüllü eğitmenlik yapmaya başladım. İzmir Kent Konseyi bünyesinde Kadın Meclisi içinde, “Etkin ve Etkili İletişim, Kadın Gücü ile Toplumun Denge Merkezi” isimli bir projem oldu. Daha sonra Karabağlar Kent Konseyi'nde semt merkezlerinden gelen kadınlarla bir proje devam etti. Akabinde Karşıyaka Kent Konseyi içinde Aliağa Şakran Cezaevi'ndeki tutuklu ve yükümlü kadınlara yönelik bir eğitim programı gerçekleştirdik. 

Siyasete ne zaman atıldınız? Sizi siyasete girmeye iten nedenler nelerdir?

2014 yılında siyasetin içine girme kararı aldım. Ülke meseleleri noktasında hassasım. Ailemiz bizi birtakım öz değerler ile yetiştirdi. Rahmetli dedem, Menemen Şehidi Kubilay'ın silah arkadaşı. Ülke siyasetinde gördüğüm aksaklıklar var. Bunların çözümü için kadınların yetki ve karar mekanizmalarında yer alması gerektiğini düşünüyorum. Siyasete başa koşan partilerde başlamadım. Büyük Anadolu Kalkınma Hareketi içinde -BAK Parti diye geçer – İzmir İl Temsilcisi olarak başladım. 2014 yılı içinde parti tüzüğünü ve programını hazırladığım, 24 Kasım 2014 tarihinde kurulmuş olan Milli Mücadele Partisi'nin kurucu MYK üyesi ve İzmir il başkanlığı görevini de devam ettirdim. Daha sonra parti içinde yaşanan birtakım aksaklıklardan dolayı bir süre siyaseti gözlemeyi tercih ettim. Temiz siyaset yapmak çok önemli. 

İYİ Parti ile yollarınız nasıl kesişti? Neden İYİ Parti'yi tercih ettiniz?

İYİ Parti'nin başında bir kadın lider var. Sayın Meral Akşener, ekibiyle birlikte bir yola çıktı. Bir yapının içine dahil olmak ciddi bir karar süreci gerektirir. Verdiğiniz karar doğrultusunda emin adımlarla ilerlemelisiniz. Bu süreçte Genel Başkanımızı izledim, gözlemledim. Onun güçlü, kararlı duruşunu, demokrat yapısını, Atatürkçü çizgisini, vatan sevdasını görebiliyorsunuz. Kendisi kadınlara da öncülük ediyor. 2018 yılında Kemalpaşa kurucu üyesi olarak İYİ Parti'ye girdim. 2019 şubat ayında da İYİ Parti il yönetim kuruluna yedek üye olarak girdim. Yerel seçim sürecinde il yönetim kurulu asil listesine girdim. 1 yıldır burada çalışmalarıma devam ediyorum. Eğitimle ilgili sürecimi bir kenara bırakıp, parti çalışmalarına yoğunlaştım. 

Eğer il başkanı seçilirseniz nasıl bir yol izleyeceksiniz?

İYİ Parti'yi ve Genel Başkanımız Meral Akşener'i, İzmir'de hakkıyla temsil edeceğimi düşünüyorum. Yöneticilik değil, liderlik yapacağımı söylüyorum. Lider, ekibiyle birlikte yürür, motive eder, enerji düştüğü zaman partililerine destek olur, yollarını açar, samimi olur. Teşkilatlar çok önemli. Genel Başkanımızın getirdiği donanım, birikim ve liderlik özelliğinin tüm teşkilatlara yayılması lazım. Ben lider profilimle ilerleyeceğim. Bu süreçte insanlara dokunmak çok önemli. Siyasetteki üslup da bir o kadar önemli. Biz doğruyu söyleyeceğiz ve dik duracağız. Doğru oturup doğru konuşacağım. İzmir gibi bir kentte kadın il başkanı olmak çok önemli. İYİ Parti'nin yürüyüşü  için 'iktidarın ayak sesleri' diyorum ben. Benim şöyle bir sloganım var; Topuklu Efe'nin Topuklu Efe'si, İzmir'in cesur yüreklisi... 

“Kadın, toplumun kilit taşıdır”

Ülkemin geleceği için bu yolda ben de varım. Genel Başkanımız gerçekten zorlu bir yolda. Yılmıyor ve vazgeçmiyor. Liderlik yapabilmek çok önemli. Liderimizin açtığı yoldan ilerleyerek gitmek durumundayız. Halkın sorunlarını çözebilecek şekilde ilerlemek çok önemli. Toplumun her noktasında kadın kilit taşı görevindedir. Kadını engellediğiniz anda o yapı çöker. Ataerkil bir yapı içinde, Türk siyaset sahnesine Meral Akşener gibi güçlü, kararlı ve anaç birisinin çıkması çok değerli. Şu an ülkemizde suni bir gündem var. Vatandaşın sorunları çözüme ulaşacak noktalara yansımıyor. Genel Başkanımız ise vatandaşın sesi oluyor.