Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Ebeveynler için ücretli izin çağrısı

eğitim-sen izmir şube başkanı necip vardar'dan okul öncesi çağında çocuğu olan ailelere yönelik 'ebeveynlerden biri ücretli izinli olsun' çağrısı geldi

Ebeveynler için ücretli izin çağrısı

Deniz KILIÇ / YENİGÜN - milli eğitim bakanlığı, 20 kasım 2020 - 4 ocak 2021 tarihleri arasında tüm eğitim öğretim kurumlarında yüz yüze eğitimin durdurulduğunu açıkladı. Bu karar kapsamında okul öncesi kurumlar, kreşler ve anaokullarında da yüz yüze eğitim yapılamayacak. Okul öncesi çağında çocukları bulunan çalışan aileler ise, hiçbir ek önlem alınmadan ortada bırakıldıklarını düşünerek bu duruma sosyal medyadan tepki gösterdi. “#okuloncesikapanmasin” hastagleriyle okul öncesi eğitime ara verilmesine yönelik taleplerini dile getiren ailelerin çocuklarını şimdi nereye bırakacağı merak konusu oldu.

 

“İHTİYAÇLARA CEVAP VERMİYOR”
Konuyla ilgili Yeningün'e konuşan Eğitim-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Necip Vardar, pandemi nedeniyle alınan tedbirlerin çocukların ve ebeveynlerin ihtiyaçlarına cevap vermediğini ifade etti. Vardar “Önlemler gerçekten günün ihtiyaçlarını karşılayacak olsa o zaman bu ailelerle ilgili bir çözümün üretilmesi gerekiyor olurdu. Ebeveynlerden birinin ücretli izinli olması sağlanıyor olmalıydı. Okul öncesini kapattığınız zaman bu çocukların evde olmasını sağlayacak onların evlerindeki eğitimi düzenleyecek anne ve babadan birine ihtiyacı zorunlu kılıyor. O zaman bakanlığın yapması gereken şuydu, anne babalardan en az birinin ücretli iznini sağlamak gerekiyordu. Ama henüz böyle bir karar alınmadı“ dedi.

 

“AVM'LER AÇIK, OKULLAR KAPALI”
Vardar, pandemi kapsamında alınan önlemlerin salgını durdurmaya yönelik tedbirler olmadığını savunarak şunları söyledi: “Şu anda alınan önlemler bu zinciri kırabilecek, pandemi salgınının yükselişini engelleyecek ve azaltacak önlemler olarak gözükmüyor. AVM’ler açık, okullar kapalı. Hafta sonu belli saatlerde sınırlamalar var. Ortaya konan önlemlerin pandemi salgının sınırlandıracak veya artışı düşürecek bir önlemeler olarak gözükmüyor. Bunun için bilim insanlarının, Türk Tabipler Birliği’nin bu süreçte ortaya koydukları öneriler var, talepler var. Siyasi iktidar, bu önerileri dikkate almış bu önerilere uygun bir tutum almış değil.”

 

“FIRSAT EŞİTSİZLİĞİ ARTIYOR”
Pandemi sonrasında eğitimde oluşan durumun fırsat eşitsizliğine sebep olduğunu iddia eden Vardar, “Pandeminin eğitim ve öğretimle ortaya koyduğu çok net olan bir şey var. O da fırsat eşitsizliğidir. Zaten pandemi öncesinde de olan ancak pandemiyle birlikte daha da açığa çıkan belirginleşen bir sonuç bu. İktidar, fırsat eşitsizliğini giderecek adımlar atmış değil. Eğer bir adım atlıacaksa önce internet, bilgisayar ve tablet gibi materyallerden bütün öğrencilerin yararlanması gerekiyordu. Bu yapılmadığı sürece fırsat eşitsizliği büyüyecek” şeklinde konuştu 

Next page

Gazete Yenigün