Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Dünyada Türü Tükenme Noktasında Olan Çizgili Yunus Ölü Bulundu.

Aydın'ın Kuşadası ilçesi açıklarında, çizgili bir yunus ölü olarak bulundu

Dünyada Türü Tükenme Noktasında Olan Çizgili Yunus Ölü Bulundu.

Çizgili yunus ölü bulundu
Aydın'ın Kuşadası ilçesi açıklarında, çizgili bir yunus ölü olarak bulundu. Geçen hafta da kıyıya ölü bir yunusun vurduğunu hatırlatan Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, yunusların küresel ölçekte tehlike altında bulunduğunu söyledi.Kuşadası ilçesi, Bayraklıdede Mahallesi açıklarında, su yüzeyinde hareketsiz duran yunusu fark eden kaptan Orhan Vural, tekneye aldığı yunusu, kıyıya çıkardı. Vural’ın haber vermesi ile gelen EKODOSD yetkilileri, yunusu inceledi.
Yapılan kontrollerde öldüğü belirlenen 'Stenella coeruleoalba' türü çizgili yunus, Kuşadası Belediyesi TİM Müdürlüğü iş birliğiyle kıyıdan alınarak, gömüldü. EKODOSD Başkan Bahattin Sürücü, yaptığı açıklamada, geçen hafta da kıyıya ölü olarak 'Tırtak' türü yunus vurduğunu hatırlattı.

"TEHLİKE ALTINDA"

Yunusların genellikle yanlış bir tanımlamayla balık olarak bilindiğini dile getiren Sürücü, şunları kaydetti:
"Yunuslar aslında küresel ölçekte tehlike altında bulunan bir deniz memelisidir. Ne yazık ki denizlerimizin bu hassas canlılarını deniz kirliliği, plastik atıklar, trol ağları bazen de kasti olarak öldürme gibi nedenlerle kaybetmekteyiz. Denizlerimizde gittikçe azalan balık popülasyonu, yunusların olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır."

KAYITLARI TUTULUYOR

Sürücü, yunusların avlanmasının yasak olduğunun altını çizdi. Bölgelerinde ölen yunusların kayıtlarını tuttuklarını ve doku örneklerini topladıklarını dile getiren Sürücü, "Yeni ölen yunusların araştırılması için Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’yle iş birliği yapmaktayız” dedi. Denizlerin temiz tutulması çağrısında bulunan Sürücü, yunus sayısının fazla olmasının, deniz ekosisteminin ne kadar sağlıklı olduğunun göstergesi olduğunu sözlerine ekledi.

Next page

Gazete Yenigün