;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Domuz gribi yine mi hortladı?

Grip virüsü özellikle çocuklarda oldukça ağır seyrederken, geçmişte domuz ve kuş gribi olarak ifade edilen grip salgının son günlerde oldukça etkili olmasına rağmen yetkililerden bir açıklama gelmemesi eleştirildi

Domuz gribi yine mi hortladı?

Yaklaşık bir aydan beri gribal enfeksiyon olarak aldırılan H1N1 virüsü özellikle çoocuklarda ağır seyrederken yaşlıların da bu durumdan oldukça etkilendikleri gözlendi. İzmir'de çocuk ve çocuk acil-yatış servislerinin bulunduğu  hastanelere çok fazla vaka gelmesi nedeniyle servislerde yer kalmadığı iddia edildi. İzmir S.B.Ü. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İzmir S.B.Ü. Dr. Behçet Uz Çoocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin çocuk acil ve yataklı servislerinde yer sıkıntısı yaşandığı öne sürüldü. 


"SERVİSLER DOLU"
S.B.Ü. Tepecik Eğitim ve Araşırma Hastanesi'nde grip vakaları nedeniyle aşırı yoğunluk yaşandığı gözlemlendi. Hastanede çocuk servisinde çalışan bir sağlık personeli, "Son 2 haftadan beri  yoğunluk çok fazla. Acildeki   yoğunluğun yanısıra çocuk yatış servisleri de dolmuş durumda. Çok fazla yatış var" dedi.


"AĞIR VAKALAR VAR!"
Çocuk servisinde görevli personel olan bir başka çalışan ise, "Son günlerde gelen hasta sayısında fazlasıyla artış var. Bir grip salgını gerçeği var. Gelen hasta sayısından ziyade, vakalara bakıldığında grip durumu çok ağır seyrediyor" ifadelerini kullandı. Çocuk hekimleri ise konuya ilişkin özellikle kendilerini bir baskı altında hissettiklerini ve konuşamayacaklarını kaydetti.


BEHÇET UZ'DA DA AYNI DURUMDA
Bir diğer çocuk hastanesi olan İzmir S.B.Ü. Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de aynı yoğunluk sürüyor. Çocukların öksürük, ateş ve kusma gibi şikayetlerle başvurduklarını ve bunların tamamına yakının grip vakalarından oluştuğu belirtildi. 
İzmir Tabib Odası Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Funda Barlık Obuz, söz konusu grip şikayetlerine dair, "Mevsimsel bir yoğunluk var. Bunun dışında bize herhangi bir bilgi gelmedi" demekle yetindi.   
H1N1 virüsünün son haftalarda yeniden etkin olduğunu ifade eden İzmir Eczacı Odası Başkanı Tuncay Sayılkan, "İzmir'de ağır seyreden vakalar var. Geçmişte domuz ve kuş olarak ifade edilen bu grip salgını bazı hastaları yatağa düşürmüş durumda. Yetkililer sessiz kalmayı tercih ediyor olabilir ancak bir salgın olduğu gerçeğini ilaç satışlarında da gözlemleyebiliyoruz" dedi.  


İLAÇ  DUYARLILIĞI ÇAĞRISI
Sayılkan ayrıca, ilaç konusnda da bir duyarlılık çağrısında bulunuarak, "İlaca ihtiyacı olmayan hastalar yedekte kalsın, lazım olur diye yazdırıyolar. Lütfen ihtiyacı olmayan yazdırmasın, şu anda zaten aşırı talep olduğu için yetersiz kalabiliyor" şeklinde  konuştu.

HABER  MERKEZİ

Next page

Gazete Yenigün