Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Dolar 5.85 üzerini gördü

Dolar kuru dün seçim ve piyasalardaki gelişmelerle 5.70 - 5.80 arasında iki yönlü dalgalandı. Ekrem İmamoğlu'nun mazbatayı alması ve Çin'deki küresel verilerin etkisiyle 5.71'e kadar inen kur burada kalıcı olamadı. YSK'nin kesin kararına yönelik bekleyiş, FT'nin Merkez Bankası rezervlerine yönelik haberi doları yeniden 5.75 üzerine taşıdı ve kademeli olarak 5.85 TL'i geçti. Kur, akşam kapanışa doğru gevşeyerek 5.80'e indi.

Dolar 5.85 üzerini gördü

Dolar kurunda, seçim sonuçlarına ilişkin belirsizliği iki hafta aşan süre zarfında kalkmaması nedeniyle TL'deki baskıdan kaynaklı artış dün Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçilerek mazbatasını almasıyla terse döndü.

Analistler, yatırımcılar ve iş dünyası makro dengeler açısından artık ekonomiye odaklanılması gerektiğini ve seçim gündeminin geride kalmasının bu açıdan önemli olduğunu belirtiyor.

18 nisan sabahı dolar önce 5.80 ardından 5.85 TL'yi aştı. Euro ve sterlin ise 6.60 ve 7.60 üzerinde el değiştirdi. Akşam kapanışa doğru ise dolar/TL bir nebze gevşeyerek 5.80 seviyesine indi.

Öte yandan piyasalardaki bekleyiş AK Parti'nin itirazlarının YSK tarafından kesin olarak karara bağlanmasına dek sürebileceğini belirten bir kısım analist kurun gevşemenin ardından 5.76'ya dek yükselmesine dikkat çekti.

Kurdaki artışta dün Financial Times'da yer alan Merkez Bankası net döviz rezervlerinin swap piyasasından alınan kısa dönem borçlar çıkınca 15 milyar dolarda kaldığına dair haberin de pozitif havayı törpülediğinin altı çizildi.


Next page

Gazete Yenigün