Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Doktor maaşına fırıncı aranıyor!

Ara eleman sıkıntısı çeken mesleklerin arasında bir yenisi daha eklendi. Ailelerin eskisi gibi çocuklarını fırınlara göndermek istemediğini belirten İzmir Pide, Gevrek İmalatçıları ve Benzerleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Erişen, “Mesleğimiz artık güzel bir noktaya geldi. Bu mesleği öğrenen gençlerimiz ve ustalarımız hiçbir zaman işsiz kalmaz” dedi

Doktor maaşına fırıncı aranıyor!

YENİGÜN İstanbul’da 1 lira 75 kuruş olan 100 gram simit fiyatının 2 liraya yükselmesinin ardından gözler İzmir'e çevrildi. İzmir Pide, Gevrek İmalatçıları ve Benzerleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Erişen, zam konusunun gündemlerinde olduğunu ifade ederek, “Zam düşüncemiz şu an masamızda.Yönetim kurulumuzda konuyu görüşüyoruz. Henüz netleştirmedik. Zamlar durmuyor. Girdilerimiz çok yüksek. İzmir fırıncıları ve gevrekçileri olarak, İzmir halkını doyurmak için sonuna kadar mücadele ediyoruz. Aslında zam taraftarı değiliz. Ancak çok zor durumda kaldığımız zaman zam yapıyoruz. Elektriğe yılda 4-5 kez zam geliyor. Kira fiyatları artıyor. Un, yağ, susam zamlanıyor. Dolayısıyla gevreğin fiyatını düşünmek zorundayız. Mutlaka gevrek fiyatının da artması lazım. Gevrek şu anda İzmir'de 1 lira 50 kuruştan satılıyor. Biz gevrek fiyatını İstanbul'daki gibi 2 liraya yükseltmeyi düşünmüyoruz. 1 lira 75 kuruş gibi düşünüyoruz” diye konuştu. 


ARA ELEMAN SIKINTISI 

Fırıncılık sektöründeki ara eleman sıkıntısına da dikkat çeken Erişen, “İnsanlar eskisi gibi çocuklarını fırınlara göndermiyor. Dolayısıyla ara eleman yetişmiyor. Fırıncılar sabahın erken saatlerinde çalışmaya başlıyor. Bunun için aileler çocuklarını fırınlara göndermeye yanaşmıyor. Ancak bugün fırıncılar bir doktor maaşı gibi maaş alıyor. Üniversiteden mezun olan ve iş bulmayan pek çok genç var. Halbuki fırınlarda kendilerini yetiştirip meslek sahibi olabilirler. Böylece işsiz kalmazlar. Fırıncılık mesleği ciddi bir iş kapısı. Mesleğimiz artık güzel bir noktaya geldi. Bu mesleği öğrenen gençlerimiz ve ustalarımız hiçbir zaman işsiz kalmaz. Aileler, çocuklarını fırınlara göndermeye çekinmesinler. Günümüzde 3-4 bin liranın altında maaş alan fırıncı yoktur” ifadelerini kullandı. 

“İzmir halkı bizi hoş görsün”

Zorda kalmadıkları sürece zam yapma taraftarı olmadıklarını da aktaran Erişen, “İzmir halkını her zaman düşünüyoruz, düşünmeye devam edeceğiz. Zorda kalmadığımız sürece zam yapmayı düşünmeyiz. Ancak dediğim gibi hiçbir şeyin fiyatı sabit kalmıyor. Fırıncı arkadaşlarımız konuyla ilgili her gün bana telefon ediyor. Onlar da haklı. Zam yapmak zorundalar. İzmir halkı, gevrek zamlanırken bizi hoş görsün” dedi.

Doğukan Fikri FİDAN 

Next page

Gazete Yenigün