Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Doktor ihmali can aldı iddiası

İzmir'de yaşayan Murat Çetinkaya, annesinin özel bir hastanede yapılan ameliyat sonrası hayatını kaybettiğini iddia ederek, doktor ve hastane yetkilileri hakkında başsavcılığa suç duyurusu yaptı

Doktor ihmali can aldı iddiası

İzmirli Murat Çetinkaya, annesinin özel bir hastanede yapılan ameliyatın ardından vefat etmesiyle ilgili, operasyonu yapan doktor ve hastane yetkilileri hakkında Karşıyaka Cumhuriye Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Çetinkaya, yaptığı açıklamada, 45 yaşında ve iki çocuk annesi Fatma Kurşun'un bir ay önce karın ağrısı şikayetiyle Nazilli Devlet Hastanesi'ne başvurduğunu, ileri tetkiklerin yapılması için İzmir'deki bir hastaneye başvurmasının istendiğini söyledi. Yakınlarının önerisiyle iki hafta önce Çiğli Ataşehir'deki bir özel hastaneye gittiklerini belirten Çetinkaya, "Anneme biyopsi yapıldı. Daha sonra bize, biyopsi sonucuna göre annemin rahim ağzı kanseri olduğunu, ameliyat olması gerektiğini söylediler. Annem ameliyat oldu. Doktoru, ameliyatın ardından annemin tanı konulduğu gibi kanser olmadığını, müdahalede bulundukları bölgede iltihaplanma, doku apsesi gibi bir durum tespit edip temizlediklerini söyledi" ifadelerini kullandı. Çetinkaya, 4 saat süren ameliyatın ardından annesinin odaya getirildiğini, ağrılarının dinmemesi üzerine yoğun bakıma alındığını dile getirerek, "Yoğun bakıma girdiğinde annem çok kötüydü. Üç gün sonra küçük bir operasyon daha olacağını, kasık üstünde ölü dokuların temizlenmesi için bu operasyonu olacağını söylediler. Annem o ameliyattan çıktıktan kısa süre sonra vefat etti" diye konuştu.

"OTOPSİ SONUCUNU İSTEDİM"

Annesinin vefatının doktoru ve hastane yönetimi tarafından kendilerinden saklandığını ileri süren Çetinkaya, "Otopsi istediğimi söyleyince bana evrakları vermediler. Hasta gizliliği dediler. Kendi el yazımla hastaneden evrak alamadığıma ilişkin yazı yazdım, savcılığa başvurdum. Savcılıkta durumu anlattım. Otopsi sonucu istedim. Anneme yanlış tedavi uygulandı. Benim düşüncem, hastanenin yaptığı bir ihmal var. Annemin hakkını arayacağım. O geri gelmeyecek ama başkasının canının yanmasını önleyeceğim. Yürüyerek girdiğimiz hastaneden annemin cenazesini aldım. Bu olayı sonuna kadar takip edeceğim" iddialarında bulundu. 
Basında yer alan haberler üzerine İzmir İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerince olaya ilişkin soruşturma başlatıldığı öğrenildi. 

"Hekim hatası olmamasını umuyoruz"

Ailenin avukatı Yiğit Atıl da ailenin duyduğu makul şüphenin ortadan kaldırılması gerektiğine işaret ederek, "Umut ediyoruz ki hastamızın ölümünde tıbbi müdahale ve hekim hatası olmasın" dedi.
Ailenin başvurusu sonrası otopsi işlemleri tamamlanan Fatma Kurşun'un cenazesi, Torbalı ilçesi Ayrancılar Mahallesi'ndeki Siteler Bilal-i Habeşi Camisi'nde kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Next page

Gazete Yenigün