Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Derince: Yanan ormanlar Anayasa'nın korumasında

Yangınların tamamına yakının insan ihmalinden kaynaklandığını söyleyen İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince yanan ormanların imara açılmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Derince: Yanan ormanlar  Anayasa'nın korumasında

İzmir’de yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte arka arkaya orman yangınları çıkmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Çeşme'de çıkan yangın rüzgarın da etkisiyle büyümüştü. Ekiplerin müdahalesiyle söndürülen yangın sonrası CHP İzmir Milletvekilleri Kani Beko ve Bedri Serter’den açıklamalar geldi. Beko, “Ildırı’yı imara açmak isteyenlerin işi olabilir” iddiasında bulunurken Serter ise Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a soru önergesi vererek yangının çıkış sebebinin ne olduğunun en kısa sürede netleşmesini istedi. 
İzmir Orman Müdürü Zafer Derince çıkan yangınları değerlendirerek tamamına yakınının insan ihmali sebebiyle çıktığını söyledi. Derince orman alanının imara açılmasının mümkün olmadığını ifade ederek şunları söyledi: “Yanan yerin, orman sınırları içindeki bir yerin imara açılması mümkün değil. Anayasa’nın 169’uncu maddesi var. Yanan ormanlar yenilenir, yeniden ormanlaştırılır. Anayasa’nın koruması kapsamındadır. Dolayısıyla ‘İmara açılmak istenildiği için yakıldı. İmara açılacak’ söylemlerinin hepsi asılsız, hepsi hikayedir. Böyle bir şey kesinlikle mümkün değil.”

AĞAÇLANDIRMA YAPILACAK
Yanan orman bölgelerinde her gün düzenli çalışmalar yapılacağını ve bölgenin yaralarının sarılacağını dile getiren Derince, “Şu anda o bölgelerimiz daha hassas oldu. Bizim ekiplerimiz her gün oralarda bulunacak. Ağaçlandırma çalışması yapacaklar. Etrafına bakacaklar, bakım yapacaklar. Bu sebeple toplumda korku ve paniğe sebep olmak için ortalığa dökülen söylemlere itibar etmeyelim. Bundan yaklaşık 8 sene evvel benzer bir yangın Germiyan Köyü üzerinde çıkmıştı. Hani bu alanda nerede yapılaşma oldu? Neresi imara açıldı” dedi. 
Derince yangın alanlarında emniyet güçlerinin titizlikle araştırma yaptığını belirterek, “Çeşme bölgemizde son çıkan yangının henüz kesinleşmemiş olmakla birlikte trafodan çıktığını düşünülüyor. Arkadaşlarımız da araştırmalarına devam ediyor” dedi. -Halime ERDOĞAN

Next page

Gazete Yenigün