Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Depremin bilançosu artmaya devam ediyor

AFAD, merkez üssü Ege Denizi'nin Seferihisar açıkları olan 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Bayraklı dışında büyük merkez ilçelerimizde yıkım yok" açıklamasını yaptı. AFAD'tan yapılan açıklamada 20 kişinin öldüğü, 763 kişinin yaralandığı belirtildi. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, 70 vatandaşın enkaz altından çıkarıldığını açıkladı. Saat 18.14'te 5,1 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı daha meydana geldi.

Depremin bilançosu artmaya devam ediyor

Başta İzmir olmak üzere, Ege ve Marmara bölgeleri, bugün saat 14.51´de büyük bir depremle sallandı. Deprem İzmir´in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne´de de hissedildi. Depremin yoğun olarak hissedildiği İzmir´de vatandaşlar, panik içerisinde ev ve iş yerlerinden koşarak dışarı çıktı. İzmir

SOYER: BAYRAKLI DIŞINDA MERKEZ İLÇELERİMİZDE YIKIM YOK
İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Bayraklı dışında büyük merkez ilçelerimizde yıkım yok. Bayraklı bölgesinde enkaza ulaşım ve yaralı nakli için ana arterleri boş bırakalım. Seferihisar Sığacık’ta denizin yükselmesi nedeniyle su baskınları yaşandı. Ekiplerimiz görevlerinin başında. Deprem sonrasında ekiplerimiz afet noktasında hazır durumda. Özellikle Bayraklı bölgesinde konuşlanmak üzere AFAD ile koordineli şekilde 100 deprem çadırı, 2 komuta ve aşevi olarak kullanılmak üzere 2 çadır kurduk. Çorba, kumanya, soba ve battaniye desteği de sağlayacağız" dedi.

Başkan Soyer herhangi bir sıkıntı yaşayanlar için 'Yaşadığımız deprem nedeniyle sağlık sorunu olan, yakınına ulasamayan ya da afet kaynaklı farklı sıkıntıları olan yurttaşlarımız bize @izmirhim 'in 444 40 35 ve 185 numaralı hatlarından ulaşabilirler.' diye mesaj verdi.

SON DURUM: 19 ENKAZDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, saat 23.30 itibariyle enkaz kaldırma çalışmalarındaki son durumu açıkladı.

Soyer açıklamasında “Bayraklı bölgesinde 19 enkazımız var. Arama kurtarma ekipleri yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Sabaha kadar çalışmalar sürecek. Her binada kaç kişi vardı kestirebilmek mümkün değil. Enkaz altında kaç kişi var bilemiyoruz. Enkaz altından kalanlara canlı ulaşmaya çalışıyoruz. Vatandaşların hasarlı binalara girmemelerini telkin ediyoruz. Sokakta sabahlayacak vatandaşlarımıza çadır, kumanya sevkiyatı yapıyoruz. Vatandaşlarımız İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne güvensinler. Olağanüstü çaba sarf ediyoruz. Onların dertlerinde derman olmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi tüm kadroları ile çalışıyor. Her türlü derde derman olmaya çalışıyoruz.” Dedi.

EMRAH APARTMANINDA 11 KİŞİ ÖLDÜ
Gece yarısını gelinen saatlerde tamamen yıkılan 2 bloklu ve 28 daireli Emrah apartmanında, saat 23.00'e kadar ilk edinilen bilgiye göre 11 kişinin öldüğü, 19 kişinin ise kurtarma görevlileri tarafından enkazdan sağ çıkarıldığı öğrenildi. Enkaz altında kalan birçok vatandaşın kurtarılması için çalışmaların devam ettiği görüldü.

RIZA BEY APATMANINDA 5 KİŞİ ÖLDÜ
Yine tamamen yıkılan Rıza Bey apartmanında 5 kişinin cesedine ulaşılırken, 15 kişi ise sağ kurtarıldı.
Bayraklı'da 11 katlı zemininde bir market zincirinin şubesinin bulunduğu binada da ekiplerin çalışması sürüyor. Binadan 10'u aşkın kişinin kurtarıldığı biriktirirken, halen enkaz altında olan 3 kişinin kurtarılmayı bekledi öğrenildi. Bu apartmanda herhangi bir ölüm vakasına rastlanılmadığı ifade edildi.

DOĞANLAR APARTMANINDA 1 KİŞİ ÖLDÜ
Yine Bayraklı'daki tüm katların üst üste geçtiği Doğanlar Apartmanında ise 1 kişinin cesedine ulaşıldigi, 9 kişi enkazdan tahliye edildi.

VALİ KÖŞGER: 70 KİŞİ ENKAZDAN KURTARILDI
İzmir'de yaşanan 6.6'lık deprem sonrası en büyük hasarın oluştuğu Bayraklı bölgesine giden İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, vatandaşlara gerek duyulmadığı taktirde trafiğe çıkmamaları çağrısında bulundu. 

Binaların yıkıldığı bölgeye giderek açıklamalarda bulunan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Vali Köşger ayrıca, 70 vatandaşın yaralı olarak kurtarıldığını belirtti. Köşger "9 tane yan yatmış binalar var. Hasarlı binalar da var. Bütün hasarlı binalarda arama kurtarma çalışmaları başladı. 70 yakın vatandaşımız yaralı olarak kurtarıldı. Benim ricam vatandaşlardan sakin olmaları. İzmir'de şuan trafik kitlenmiş durumda ekiplerimiz bir kısmını oraya yönlendirmek zorunda kaldık. Vatandaşlarımız açık alanlarda bizim açıklamalarımız beklesinler.Şuan kan  ihtiyacı yok gerekli durumda çağrımızı yapacağız. Vatandaşlarımız gereksiz yere trafiğe çıkmasın, bunlar ambulansların ulaşımını yavaşlatıyor. Devlet tüm gücü ile burada.  Ekiplerimizin ulaşamadığı hiçbir bina yok. Kimse ekiplerimizin işini zorlaştırmasın. Bizim işinin uzmanı arkadaşlarımız ellerinden geleni yapıyorsunuz. Ceset çıkartılan binalarımız var." ifadelerini kullandı.

Vali Köşger, sosyal medya hesabı üzerinden 'Kıymetli İzmirliler öncelikle geçmiş olsun. Vatandaşlarımızı toplanma alanlarına davet ediyorum çadır kurulacak alanlar. 1.Bayrakli Aşık Veysel Rekreasyon Alanı, 200 çadır 2.Ege Üniversitesi.Kampus Alanı 200 çadır 1000+1000=2000 kisi' paylaşımında bulundu..

çalışmalarının kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, tüm çalışma grupları, 7 gün 24 saat çalışma esasına göre faaliyete geçirilmiştir" ifadelerine yer verildi.

İZMİR'E DEPREM SONRASI '8 MİLYON'LUK ACİL YARDIM ÖDENEĞİ
Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı  Afet ve Acil Durum  Yönetimi  Başkanlığı tarafından İzmir depremi sonrası alınan önlemler bazı madde başlıkları ile sırandı. AFAD'ın paylaşımında; "İzmir’de yıkılan ve hasar gören 17 binada arama kurtarma çalışmalarını yürütmek üzere AFAD, JAK, STK’lar ve belediyelerden 2.101 arama kurtarma personeli, 15 arama kurtarma köpeği ile 350 araç görevlendirilmiştir.  Acil barınma ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla bölgeye 960 çadır, 4500 battaniye, 3672 yatak, 3000 yastık ve 3000 çarşaf seti sevk edilmiştir. Bölgede yürütülen çalışmalarda kullanılmak üzere AFAD Başkanlığı tarafından 3.000.000 TL; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 5.000.000 TL acil yardım ödeneği gönderilmiştir. Türkiye Afet Müdahale Planı'na göre, arama-kurtarma, sağlık, destek

20 KİŞİ ENKAZ ALTINDA! 7'Sİ KURTARILDI
Bayraklı’da 11 katlı bir binanın alttaki 3 katı çöktü. Binanın altındaki zincir marketin şubesinde 20 kişinin mahsur kaldığı iddiasıyla arama kurtarma çalışması başlatıldı. Binanın alt katında bulunan tekel bayisinin çalışanları kendilerini dışarı atıp, canlarını kurtardı. Ancak yanındaki zincir market şubesinde çalışanları ve bazı müşterilerin mahsur kaldığı öne sürüldü. Markette 20 kişinin mahsur kaldığı ifade edilirken, ihbar üzerine bölgeye AFAD ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Ekipler, binada arama kurtarma çalışması başlattı.

YAKINLARININ AKIBETİNİ ÖĞRENMEK İÇİN YIKILAN BİNALARIN ÖNÜNE GELDİLER

Öte yandan AFAD ekipleri, yıkılan binaların önüne gelerek, içeride kimse var mı, sesimi duyan var mı diye bağırıyor. Ekiplerin çalışması sürüyor. Bunun yanında bazı vatandaşlar, olay yerine gelerek yıkılan binadaki yakınlarının akıbetini öğrenebilmek için ekiplere sorular soruyor. Ya da bazı vatandaşlar, yıkılan binanın yanına giderek, seslendi. Polis ekipleri, bu kişileri binaların yanından uzaklaştırdı.

5,1 BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTÇI SARSINTI
Büyük deprem sonrası artçı sarsıntılar devam ediyor.Ege Denizi'nde 5.1, 4.2, 3.8 ve 3.6 büyüklüğünde artçı sarsıntı gerçekleşti. 

Next page

Gazete Yenigün