Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Deprem kaygısı fobiye dönüşmesin

Halk arasında deprem fobisi olarak bilinen "seismophobia" anlık bir korku gün geçtikçe bazı kişilerde kabusa dönüşmeye başladı. Psikolog Cansu Yılmaz Deprem kaygısının fobiye dönüşmemesi için yapılacakları Yenigün Gazetesine anlattı.

Deprem kaygısı fobiye dönüşmesin

İzmir depremi psikolojik travmaları da beraberinde getirdi. Deprem sırasında yaşanan ölüm korkusunun, kaygıya neden olacağını ve bu durumun hemen geçmeyeceğini belirten Psikolog Cansu Yılmaz “Korku ve kaygı, belirli bir düzeydeyken beyin savaş kaç tepkisi vererek hayatta kalabilmemizi sağlayan duygulardır. Eskisine göre daha stresli, sinirli ve tetikte olma hali yaşayabilir. Bu tepkilerin yaşanması normaldir. İştahınızda ve uyku düzeninizde değişiklikler ve bozulmalar olabilir. Depremi hatırlatan yerlere gidememe, odaya girememe, depremi hatırlatan kişilerle görüşmeme gibi kaçınma davranışları sergileyebilirsiniz. Zihinsel ve psikolojik etkileri olabileceği gibi fiziksel olarak da yaşayabileceğiniz baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, titreme, nefes darlığı, göğüs ağrısı gibi belirtiler de söz konusu. Depremden sonra bu tip düşüncelerin ve tepkilerin olması belirli bir süreye kadar çok normaldir. Bu gibi durumlar bir aylık süreyi geçer ve sizi rahatsız etmeye devam ederse bir uzman desteği gerekir”diye konuştu.

ÇOCUKLARLA DEPREMDEtN KONUŞMAYIN
Depremin etkilerinin her yaştaki birey için hayati önem taşıdığını fakat bazı risk gruplarında daha büyük etkiler yaratabildiğini belirten Psikolog Cansu Yılmaz, “Özellikle çocuğun deprem konusundaki düşüncelerini ve hislerini ifade etmesi için cesaretlendirmektir. Çocuğun yanında haber izlemeyi ve depremle ilgili konuşmayı en aza indirmek çocuğun kaygı ve endişesinin azalmasına neden olacaktır”şeklinde konuştu.(Nihat Ak)


Deprem fobisiyle başa çıkmak için öneriler
Psikolog Cansu Yılmaz deprem kaygısını hangi yöntemlerle azaltılması gerektiğini şu sözlerle anlattı:

- Kişi ne kadar yapmak istemesede kendini zorlayarak günlük rutinlerine devam etmeye çalışmalıdır.

-Yaşanılan olay kabul edilip ileriye dönük neler yapılabileceği konusunda planlar yapılmalıdır.
 

-Eğer olaydan sonra aşırı kaygı ve stres yaşıyorsanız mümkün olduğunca araç kullanmayaya gayret edin.

-Kişinin özellikle beslenmesine ve uyku düzenine dikkat etmesi, ağır olmayan egzersizler ve meditasyon yapması psikolojik destek için katkı sağlar
- Sigara, kola, kafein içerikli içeceklerin tüketimini en aza indirmek gerekmektedir. Bazı kişilerde durum madde kullanım eğilimine gidebilir. Bu yüzden alkol ve madde kullanımından kaçınılmalıdır.

- Nefes egzersizleri, rahatlatıcı müzikler ve gevşeme çalışmalarıyla ileride yaşanabilecek depresyon ve kaygı hafifletebilir.

-Kişi kendinden daha zor durumda olan birine yardım etmesi içsel olarak biraz daha huzurlu bir hale gelmesini sağlayabilir.

- Özellikle bir günlük tutmak ve yaşanılan duruma karşı olan ve genel duygu, düşünceleri, verilen tepkileri, hisleri yazarak rahatlayabilir ve en önemlisi geriye dönük baktığında o etkilerin yavaş yavaş azalmış olduğunu da görmesi için yazmak önemli bir somutlaştırıcıdır.

Next page

Gazete Yenigün