Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Dakikalık araç kiralama dönemi başlıyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN Genel Müdürlüğü ile Garenta firması a işbirliği sonucunda dakikalık araç kiralama hizmeti İzmir’de hayata geçirildi

Dakikalık araç kiralama dönemi başlıyor!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin akıllı kent uygulamalarını yaygınlaştırma hedefine hizmet edecek Araç Paylaşım Sistemi’nin tanıtım toplantısı düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN Genel Müdürlüğü ve Garenta iş birliğiyle, Türkiye’nin ilk araç paylaşım uygulaması olan MOOV by Garenta’nın dakikalık araç kiralama hizmeti İzmirlilere sunuldu. 

Uygulayıcı Garenta firması ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN Genel Müdürlüğü çözüm ortaklığıyla hayata geçirilen sistem, İzmir’de 200 araçla hizmete girdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN Genel Müdürlüğü, MOOV by Garenta kullanıcılarına ücretsiz otopark desteği verecek.


DAKİKA BAZINDA 
ARAÇ KİRALAMA

MOOV bey Garenta’nın paylaşım ekonomisi uygulaması olduğunu dile getiren Galenta Genel Müdürü Emre Ayyıldız, “Akıllı telefonlara indirilen uygulama ile dakikalık kiralama yapılıyor. Kısaca, ‘aracı istediğin yerden al, ihtiyacın kadar kullan, istediğin yere bırak’ olarak özetleyebiliriz. Kiralama yapacağınız zaman uygulamayı açıyorsunuz, size en yakın araçları uygulama üzerinden 15’er dakikalık periyotlar halinde, 9.5 TL’den başlayan fiyatlarla kiralıyorsunuz. Her 15 dakikalık kiralamanıza 5 kilometrelik yakıt ve sigorta dahil. Aracın kapılarını uygulama üzerinden açıyorsunuz, anahtarı torpidodan alıyorsunuz ve kullanmaya başlıyorsunuz. Her şey dijital, her şey sadece birkaç tık. Bugün, 1 paylaşımlı aracın tercih edilmesi 10 aracın trafikten çekilmesi anlamına geliyor. Bu hem trafik hem de maliyet açısından fayda sağlıyor. Avrupa’nın birçok ülkesinde yerel yönetimler paylaşımlı araçları destekliyor. MOOV by Garenta olarak biz de İstanbul’dan sonra ikinci durak olarak İzmir’deyiz. İzmir’in gösterdiği bu vizyonun, diğer kentlerimize örnek olmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.


BİSİKLETTEN SONRA
ARAÇ PAYLAŞIMI 

İBB’nin İzmir akıllı paylaşım adlı platform aracılığıyla tüm aktörleri bu yeni ekonomisinin parçası olmaya davet ettiğini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir akıllı paylaşım anlayışını birçok alanda uyguladık, bisiklet paylaşım sistemi BİSİM bunlardan bir örnek. İBB İzmir’de doğaya saygılı, erişilebilir ve güvenilir toplu ulaşım için bütünlüklü bir çalışma yürütüyor. Bugün burada bir araya gelmemiz de bu çalışmanın bir örneği. Dünyanın birçok yerinde özel taşıtların yüzde 92’si gün içinde boşta duruyor. Türkiye için de benzer bir durumu söylemek mümkün. Paylaşım ekonomisiyle boşa harcanan veya az kullanılan ulaşım kaynaklarını daha iyi kullanmanın akıllı yolunu İzmir’de uygulamaya başlıyoruz. Akıllı ulaşım sisteminde araba ve bisikletlerin paylaşılmasıyla İzmir’de trafik sıkışıklığı hava kirliği ve otopark talebi de azalacak. Açık ve yeşil alan olarak kullanılması gereken otopark alanları sosyal donatı alanlarına dönüşecek” şeklinde konuştu.

(Fotoğraf: Mehmet Emin AL) 

Next page

Gazete Yenigün