Haberler > Ege

Yayın Tarihi: 01 Kasım 2019 - 10:13

Cumhuriyet sevdalıları baloda buluştu

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Nazilli Şubesi’nin düzenlediği geleneksel Cumhuriyet Balosu toplumun birçok kesimini bir araya getirdi.

Baloya katılanlar cumhuriyet coşkusunu doyasıya yaşadı.ADD Nazilli Şubesi her yıl olduğu gibi bu yıl da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla balo düzenledi. Ahmet Şensan Kültür Merkezi'nde, gerçekleştirilen Cumhuriyet balosuna, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu, CHP Nazilli İlçe Başkanı Serkan Sevim, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, ADD üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı. Baloda konuşma yapan ADD Nazilli Şube Başkanı Şafakta Nalan Ayas, Cumhuriyetin ilk yıllarında Mustafa Kemal Atatürk’ün anti devrimcilere yönelik olarak sarf ettiği, “Cumhuriyet öyle sanıldığı gibi zayıf değildir, Bedava da kazanılmış değildir. Bunun için her tarafta kanımızı akıttık. Gerektiğinde kurumlarımızı savunmak için gerekeni yapmaya hazırız” şeklindeki sözlerini hatırlattı.

“MÜCADELEMİZ SÜRECEK”
“Cumhuriyeti korumak kurumlarını savunmakla eş değerdir” diyen Başkan Ayas şöyle devam etti: “Cumhuriyeti yıpratmak isteyenler cumhuriyetin kazanımlarını birer beşer erittiler, Demiryolları, limanlar, şeker fabrikaları, tarım kredi kooperatifleri, Eti Bank, Tariş Bank, Tütüncüler Bankası, kömür işletmeleri, Sümerbank ve daha niceleri. Artık içimize batan sessiz çığlıklarımız yetmez. Cumhuriyetin kolsuz kanatsız dayanaksız bırakılmasını görmek yetmez. Cumhuriyet ateşinin harlamak zorundayız. Bugün 30 Ekim. Tarihimizin en utanç verici antlaşmalarından Mondros Mütarekesi’nin yıldönümü. Atatürk’ün dediği gibi Mondros 30 Ekim, Cumhuriyet 29 Ekim’dir. İşte bu da mazlum bir milletin ahıdır. Bizler de cumhuriyetimizin 96. Yıl dönümünde büyük devrimci Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarına büyük milletimizin huzurunda söz veriyoruz. Yolunuzdan asla ayrılmadan anti emperyalist mücadelemizi sürdüreceğiz.”

ÖZCAN VE ÖREROĞLU ZEYBEK OYNADI
Başkan Ayas’ın konuşmasının ardından Pandera Sanat Grubu’nun sunduğu canlı müzik eşliğinde konuklar dans etti. Nazilli Belediyesi Folklor Ekibi’nin Zeybek gösterisinin ardından Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ve Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu birlikte zeybek oynadı Atatürk'ün sevdiği türküler, Türk Sanat Müziği’nin ölümsüz eserleri ve marşlar okundu. Nazilli Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu'nun Zeybek gösterisi büyük alkış aldı. Davetlilere Türk bayrakları dağıtıldı ve hep birlikte İzmir Marşı söylendi.