Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fırat'ın doğusu için adımı ABD ile atıyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı ortak basın açıklamasında Kırım'ın yasadışı ilhakı için "tanımadık tanımayacağız" dedi. Erdoğan, ABD ve Türkiye arasında uzlaşıyla sonuçlanan görüşme ile ilgili ise "Harekat merkezi kurulmasının kararı verildi. Hareket merkezi kurulmasıyla beraber süreç başlayacak" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fırat'ın doğusu için adımı ABD ile atıyoruz

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları: 

- Türkiye, Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımamıştır ve tanımayacaktır

- Soydaşlarımızın tarihi anavatanları Kırım'daki varlıklarının devamı, kimliklerinin ve kültürlerinin korunması, temel hak ve hürriyetlerinin güvence altına alınması önceliğimiz olmayı sürdürecektir.

- Ülkelerimiz arasında devam eden serbest ticaret müzakerelerini artık neticelendirme zamanı gelmiştir. Kendimize 10 milyar dolarlık yeni bir hedef belirledik.

- Karşılıklı atacağımız birçok adım var. Özellikle geçen yıl 1 milyon 300 bin turist ülkemize geldi.
Bu halklarımız arasındaki ilişkilerimizin de ne denli geliştiğinin göstergesidir.

- Görüşmelerimizde mevcut bazı sıkıntıların çözülmesi ve ekonomik ilişkilerimizin yeni seviyelere taşınması konusunda görüş birliğinde bulunduk. Görüşmemizin ana konularından biri FETÖ ile mücadele ve güvenlik alanında iş birliği olmuştur.

- Mevcut iş birliğimizi ilerletme konusunda sayın mevkidaşımla tam bir fikir birliği içerisindeyiz.

UKRAYNA'YA YATIRIM ÇAĞRISI

Erdoğandan ilk yorum... Ve adım atıldı

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise "Türk iş dünyasını Ukrayna'ya davet ediyorum. Rahat çalışabilmeniz için size şahsım adına garanti verebilirim" diyerek çağrıda bulundu. 

Zelenskiy "Ukrayna'nın toprak bütünlüğü konusundaki değişmeyen tutumunuzdan ötürü (Türkiye'ye) teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Next page

Gazete Yenigün