Haberler > Sağlık

Yayın Tarihi: 15 Temmuz 2020 - 11:01

Çok kazanınca artmadı az kazanınca kesildi!

Pandemi sürecinde üniversite hastaneleri, döner sermaye gelirleri azaldığı gerekçesiyle personellerinin performans gelirlerinden kesinti yaptı. Bu olaya tepki gösteren sağlık emekçileri ve Sağlık Sen İzmir 3 No'lu Şube Başkanı Önder İnce, "Karar bu hafta içinde gelmezse işin rengi değişir" dedi

Pandemi sürecinde üniversite hastanelerinin döner sermaye gelirleri azaldığı için, asistan doktor, hemşire ve teknik personellerin performans gelirlerinden kesinti yapıldı. Sendikalar ve sağlık çalışanları bu nedenle her hafta basın açıklaması kararı aldı. Ancak Hıfzıssıhha İzmir İl Kurulu pandemi koşullarını gerekçe göstererek, bir araya gelerek açıklama yapmayı yasakladı. Hak arama mücadelesi yapılmayınca, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir'in avukatları kararın iptali için hazırlık yaparken, Sağlık Sen İzmir 3 No'lu Şube Başkanı Önder İnce, "Kararı bekliyoruz, bu hafta içinde gelmezse işin rengi değişir" dedi.

YÜZDE 20 KESİNTİ

Pandemi döneminde uzunca bir süre akşamları başarılarından ötürü alkışlanan sağlık çalışanları, yeni normalleşme süreci başlangıcı olan 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren, performans kesintisi diğer bir deyişle döner sermayeden aldıkları paraların kesildiğini öğrendi. Üniversite hastanelerinde çalışan asistan hekim, hemşire, sağlık teknikeri gibi çok sayıda çalışanın pandemi dönemi döner sermaye gelirleri azaldığı gerekçesiyle % 20 oranında kesinti yapıldı.

AÇIKLAMA YAPILAMADI

Sendikalar ve sağlık çalışanları yapılan kesintiyi protesto etmek üzere Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi ile Ege Üniversitesi hastanelerinde basın açıklaması yaptı. Sendikalar ve sağlık çalışanları uygulamanın son bulmasını, kesintinin haksız bir durum olduğunu, dolayısıyla rektörlüğün geri adım atmasını beklerken İzmir İl Hıfzıssıhha Kurulu, pandemi koşulları gerekçesiyle basın açıklaması ve protesto yapmayı yasakladı. Kurul, sağlık kurumları ile bunlara bağlı ek bina, idari bina, kampüs vb. alanlarda her türlü toplantı, gösteri, eylem ve etkinliklerin yasaklandığını bildirince performans kesintilerine karşın açıklama yapılamadı.

"İŞİN RENGİ DEĞİŞİR"

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İzmir şube yetkililerinin söz konusu kesintinin haksız bir uygulama olduğunu ve Hıfzıssıhha İzmir İl Kurulu'nun pandemi koşullarını gerekçe göstererek hastane bahçelerinde bir araya gelerek basın açıklaması yapmayı yasaklamasını yargıya taşıyacakları öğrenildi.

Sağlık Sen İzmir 3 No'lu Şube Başkanı Önder İnce, uygulamaya dair, Sağlık Bakanlığı'ndan en kısa zamanda bir destek açıklaması beklediklerini, beklenen açıklamanın gelmemesi durumunda işin renginin değişeceğini ifade etti.

"İYİLEŞTİRME DESTEĞİ"

Önder İnce, "Basın açıklaması yapamıyoruz şu anda ama açıkçası Sağlık Bakanlığı'ndan bir karar bekliyoruz. Mali olarak üniversite hastanelerine iyileştirme olacağı yönünde duyumlarımız var. Eğer bu iyileştirme olursa rahatlayacağız. Bu yönde görüşmeler de yapıldı. Bu hafta içinde bir açıklama yapılacağını, bir iyileştirme desteği bekliyoruz. Bu açıklama yapılmazsa ondan sonra işin rengi değişir zaten. Basın açıklaması yapmazsak bu yönde demeçler verip gündem oluşturacağız. Çünkü kamuoyuna bu durumu doğru bir şekilde anlatmalıyız" dedi.

"İşler kesilince para da kesildi"

Sağlık Sen İzmir 3 No'lu Şube Başkanı İnce, "Pandemi sürecinde üniversite hastanelerinin poliklinikleri ve ameliyathaneler kapandı. Buralar kapandığı için, işlemeyince de hastanelerin geliri, döner sermayesi azaldı. Bu kesinti maaştan değil, hastanenin verdiği paradan kesildi. Örneğin geçen ay kazandığı paradan 100 TL dağıttıysa bu ay 50 TL kazandı ve dağıtamadı. İşin aslı budur. Bu gerekçe doğrudur, gelir azaldığı için kesinti yapıldı ama bizim sıkıntımız, zamanında koştururken işlere yetişmeye çalışırken hiç artış olmuyordu. İşler kesilince bizim para da kesildi. Çok kazanırken bize ödedikleri artırmıyor ancak az kazanırken bizden kesinti yapılıyor. Bizim sıkıntımız budur başka bir şey değil" şeklinde ifade etti. - Mehmet Emin AL