Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Çocuklar öldürülmesin şeker de yiyebilsinler!

Ankara'da okul kantininden aldığı çikolatayı yerken yaşamını yitiren Mert'in ölümünün kantinci camiasını da derinden etkilediğini ifade eden İzmir Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Topçu, “İzmir'de, sıkı denetimlerden dolayı olumsuzlukların önüne geçebiliyoruz. Ancak toptancılarda bu ürünlerin halen satıldığını görebilirsiniz. Kantinler denetlendiği gibi, bu ürünleri üretenler de denetlenmeli” dedi.

Çocuklar öldürülmesin şeker de yiyebilsinler!

YENİGÜN Ankara'da okul kantininden aldığı şırınga şeklindeki çikolatayı yerken soluksuz kalarak yaşamını yitiren Mert'in ölümü Türkiye'yi yasa boğdu. Kahreden olayın hemen ardından bir "şırıngalı çikolatadan ölüm" haberi de Diyarbakır'dan geldi. Diyarbakır’da şırıngalı çikolatanın kapağının boğazına kaçması sonucu 7 yaşındaki Umut Bilgi hayatını kaybetti. Yaşanan olayların kantinci camiasını da derinden etkilediğini aktaran İzmir Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Rasim Topçu, “20 yıldır görevimizin başındayız. Bugüne kadar arkadaşlarım beni hiç mahçup etmedi. İzmir'de böyle tatsız bir olaya şahit olmadım. Ancak bu vahim olayı duyunca yıkıldım. Hemen Ankara'daki oda başkanı arkadaşımı aradım ve olayla ilgili bilgi aldım. Bu kantinci, henüz 3 aylık bir kantinciymiş. Yasal boşluklardan faydalanarak, bir başkasının ustalık belgesi ve sertifikası üzerinden ihaleye girmiş ve kantin almış. Henüz oda üyesi bile olmamış. Burada okul yönetiminin de suçu var. Bizim mevzuatımızda kantinin bizzat işletmeci tarafından işletileceği açıkça belirtilir. Bu işi artık ticari faaliyet alanı gibi göstermişler. Bir başkası, bir başkasının belgesiyle ihaleye girebiliyor. Okullarda, okul idarecilerine ve okul aile birliklerine çok büyük sorumluluk düşüyor. Çocuğumuzun ailesine ve Milli Eğitim camiasına başsağlığı diliyorum. Bizim mevzuatımızda hangi ürünlerin satılıp satılamayacağı çok net bir şekilde ifade ediliyor. Bu işi sadece ticari mantıkla yapan insanların tehlike saçtığını görüyoruz” dedi. 

"TEHLİKE SAÇAN 
ÜRÜNLER PİYASADA"

Okulların çevresinde pek çok sağlıksız ürün satıldığına dikkat çeken Topçu, “Öncelikle bu ürüne üretim izni verenleri sorgulamak lazım. Bu ürünleri çarşıda, toptancılarda satanlardan bunun hesabını sormak lazım. Burada sadece kantin işletmecisi suçlanmamalı bence. Mevzuatın boşluklarından yararlanarak, merdiven altı ürünler imal edenlere göz yumanlar sorgulanmalı. Okulların çevresinde sağlıksız pek çok ürün satılıyor. Bu konuda 20 yıldır uyarılarda bulunuyorum. İzmir'de, benden ve yönetimimden kaynaklanan sıkı denetimlerden dolayı olumsuzlukların önüne geçebiliyoruz. Ancak toptancılarda bu ürünlerin halen satıldığını görebilirsiniz. Bu ürünlerin kesinlikle üretilmemesi lazım. Kantinler denetlendiği gibi, bu ürünleri üretenler de denetlenmeli” diye konuştu. 

“TİCARET SEKTÖRÜ DEĞİL
HİZMET SEKTÖRÜYÜZ”

Kantincilik sektörünün en çok denetlenen sektör olduğuna dikkat çeken Topçu, “Kantinciler olarak bize emanet edilen çocuklarımıza hizmet ediyoruz. Dolayısıyla hiçbir şey yavrularımızın sağlığının, yaşam hakkının önüne geçemez. Biz ticaret sektörü değil, hizmet sektörüyüz. Burada günah keçisi kantin camiası değil. Şu an Türkiye'deki yaklaşık 13 bin kantinci töhmet altında. Aslında durum böyle değil. Bizim kantinlerimiz her hafta, her ay, her yıl denetleniyor. Bu kadar sık denetlenen bir camiada, böyle bir olayın yaşanmış olması elbette bizi çok üzüyor. Dediğim gibi, bu münferit bir olay” ifadelerini kullandı. 


“Öğrencilerin sağlığı
ilk önceliğiniz olsun”

Yaşanan üzücü olayı ardından, İzmir'deki oda üyelerine bir mesaj gönderen Topçu, öğrenci sağlığına ve güvenliğine dikkat çekti. Mesajda şu ifadelere yer verildi; “Ankara'da önceki gün bir okulumuzun kantininden aldığı bir ürünün kapağının nefes borusuna kaçması sonucu hayatını kaybeden Mert Yağız Köksal, hepimizin yüreğini yaktı. Biliyoruz ki bu melek yavrumuz bir daha asla geri gelmeyecek. Mert yavrumuza, Allah'tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum. Değerli kardeşlerim, dünyadaki hiçbir şey insan hayatı kadar değerli değildir. Hele ki bu hayat bizlere emanet edilen çocuklarımızın hayatıysa... Çok şükür yaklaşık 20 yıldır sizlere hizmetim süresi içerisinde İzmir'imiz de beni hiç mahçup etmediniz. Bu titizliğinize saygı duyuyorum. Aramıza yeni katılmış olan kardeşlerimin de aynı hassasiyet içerisinde olması en büyük arzumdur. Son olarak sizlerden ricam ögrencilerimizin sağlığı ve güvenliği ilk önceliğiniz olsun. Yönetmelik, Genelge ve Sözleşme hükümlerine harfiyen uymanızı önemle rica ederim”

Doğukan Fikri FİDAN 

Next page

Gazete Yenigün