Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Çocuklar 'LÖSEV'LE hayata tutundu

LÖSEV İzmir Halkla İlişkiler Yönetmeni Burak Korkmaz, LÖSEV kurulmadan önce ülkemizde lösemiden kurtulma oranının yüzde 20 olduğunu hatırlatarak, Biz ölümü yenmeyi başardık. Çocuklarımızı hayatta tutabiliyoruz. Bu açıdan kendimizle de gurur duyuyoruz” dedi

Çocuklar 'LÖSEV'LE hayata tutundu

Yenigün TV ekranlarında İbrahim Paker'in konuğu olan LÖSEV İzmir Halkla İlişkiler Yönetmeni Burak Korkmaz, LÖSEV'in 1998 yılında 35 ailelik bir gruba hizmet vermek için yola çıktığını ve bugünlere geldiğini hatırlatarak şu bilgileri verdi, “Biz sağlık alanında çalışmalar yapan, aynı zamanda çocuklarımız için eğitim hizmetlerini güzelleştirmeye çalışan bir vakıfız. Ülkemizin her yerinde lösemi ve LÖSEV ile ilgili bilgiler vermeye çalışıyoruz. Çok geniş bir ağımız var. LÖSEV, 1998 yılında kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu. Yola çıktığında 35 ailelik bir gruba hizmet vermeye çalışırken, bugün Türkiye'nin hatta Avrupa'nın, dünyanın göz bebeği olan bir kurum. 40 bine yakın hasta çocuğumuz ve yetişkin ailemiz var. Kurulduğu günden beri çocukları ücretsiz ve daha iyi şartlarda tedavi etmek, bu alanda onların sağlık şartlarını iyileştirmek için kurulmuş bir vakıf. LÖSEV, her gün yeni bir projeyle gündeme geliyor. Çok özel bir sivil toplum kuruluşu.”

“TEDAVİ EDİLEBİLEN BİR HASTALIK”

2 ila 5 yaş arasında çok sayıda çocuk hastaları olduğunu aktaran Korkmaz, “Lösemi; kan kanseri ve çocukluk çağı kanseri olarak geçer. 2 ila 5 yaş arasında çok fazla hastamız var. Bu hastalık maalesef 6 aylık bir çocuğun da başına gelebiliyor. 60 yaşında olup, bir günde bu hastalığa yakalanan da var. Herkes bir lösemi adayı şu anda. Buna dair bilinçlenmek, sağlığımıza dikkat etmek, gerekli önlemleri almak gerçekten çok önemli. Çünkü önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalık. LÖSEV kurulmadan önce lösemiden kurtulma oranı ülkemizde yüzde 20 imiş. Şu anda LÖSEV'in hastanesi LÖSANTE'de bu oran yüzde 92 ve üstüne çıkarıldı. Bu inanılmaz bir rakam. Biz aslında ölümü yenmeyi başardık. Çocuklarımızı hayatta tutabiliyoruz. Bu açıdan kendimizle de gurur duyuyoruz. Bir gönüllüsü olarak 'iyi ki LÖSEV var' diyebiliyorum” ifadelerini kullandı. 

ÜCRETSİZ TEDAVİ  

LÖSEV'in, LÖSANTE Çocuk ve Yetişkin Hastanesi sayesinde sadece çocuklara değil, yetişkin ve yaşlılara; sadece lösemi değil, tüm kanser türlerine ücretsiz tedavi verdiğini ifade eden Korkmaz şöyle konuştu, “Kurulduğumuzda 14 yatak kapasiteli küçücük bir hastanemiz vardı. Daha sonra bu bize yetmedi ve 'Haydi, bir tuğla da sen koy' projesini hayata geçirdik. Bu kampanya sayesinde, Türkiye'de 2015 yılında hizmete başlayan onkoloji hastanesini faaliyete geçirdik. 400 yatak kapasiteli. Burada çocuk, yaşlı, yetişkin tüm kanser türlerini tedavi edebiliyoruz. Baktığımız zaman Türkiye çapında sadece Ankara'da bir hastanemiz var ama bu demek değildir ki biz sağlık hizmetlerini sadece Ankara'da veriyoruz. Hastanemiz olamayan illerde, sosyal hizmetler çalışanı arkadaşlarımız tek tek hastaneleri gezerek hasta kayıtlarını alıyorlar. Oradaki hastaların sağlık şartlarını iyileştirmek adına, tüm ihtiyaçları belirleyip onlara yardımlar götürüyorlar. Ancak maalesef 400 yatak kapasiteli hastanemize sadece 75 yatak için ruhsat verildi. Dolayısıyla 325 yatağımızı kullanamıyoruz. Umarım önümüzdeki dönemde tam kapasiteli olarak hizmet verebiliriz.”

Next page

Gazete Yenigün