Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Çocuklar keşfederek öğrendi

Antik Teos Kenti'nde biraraya gelen 5-6 yaş grubu çocuklar taş devrinde antik kentte insanların nasıl yaşadığını, nasıl eğlendiklerini ve nelerle beslendiklerini oyunlar oynayarak öğrendiler.

Çocuklar keşfederek öğrendi

Sihirli Tarih Eğitim Organizasyonu ve İzmir Çocuk Ekibi tarafından Seferihisar'da bulunan Teos Antik Kenti'nde düzenlenen Arkeoloji Atölyesi eğlenceli anlara sahne oldu. Tarihçi Yazar Pınar Sözer Tonga rehberliğinde gerçekleştirilen atölye çalışmasına katılan 5-6 yaş grubu çocuklar, Teos Antik Kenti'nin sanat ve ticaret merkezi olduğunu, Dionysos Tapınağı ile meşhur olan bu kentte tiyatronun nasıl ortaya çıktığını keşfettiler. Kürek ve tırmıklarını kullanarak arkeologların eski eserleri nasıl bulduğunu deneyimleyen çocuklar, hayal güçlerini kullanarak kazıların yapılması gereken yeri tespit eden robotlar tasarladılar.

Çocukların aileleri ile birlikte bir antik kentte hem öğrenerek hem eğlenerek kaliteli zaman geçirdiklerini söyleyen Tarihçi Yazar Pınar Sözer Tonga, “Okul öncesi çocuklarımızı arkeoloji mesleği ve antik yaşamla tanıştırmaya çalışıyoruz. Kürek ve tırmıkla sadece deniz kenarında eğlenilmeyeceğini, bu aletlerle aynı zamanda tarihi bir keşif de yapılabileceğini gösteriyoruz” dedi.

Next page

Gazete Yenigün