;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Çin'de büyük vahşet: Köpek Yeme Festivali

Çin'in güneyinde bulunan Yulin kenti'nde 21 Haziran'daki gündönümünü kutlamak için yüzyıllardır düzenlenen Köpek Yeme Festivali hayretler uyandırıyor.

Çin'de büyük vahşet: Köpek Yeme Festivali

Dünyanın dört bir yanından protesto edilmesine rağmen Yulin denen zalim köpek yeme festivali geçen sene yine yapılmıştı.

Hayvenseverlerin büyük tepkisini çekmesine karşın bu tuhaf gelenek Çin'in bazı kentlerinde 600 yıldan fazla bir zamandır yapılıyor. Her yıl güneş ışınlarının dönencelerden biri üzerine dik geldiği ve gecelerin uzatmadan kısalmaya ya da kısalmadan uzanmaya döndüğü gün 21 Haziran bu festival hayata geçiriliyor.

Köpek eti yeme festivali Çinlileri de ikiye bölmüş durumda. Kimilerine göre köpek yeme festivali dünyanın en vahşi festivali, kimilerine göre ise yüzyılladır yapılagelen bir geleneğin parçası. 

Sokak hayvanlarının dar kafeslere kapatılarak taşındığı, ardından katledildiği bu vahşi festivale sosyal medya üzerinden protesto kampanyaları başlatılmıştı ancak yerel halk köpek eti yemenin kültürlerinin bir parçası olduğunu öne sürerek festival etkinliklerine devam etmişti.

Hayvan hakları aktivistleri köpeklerin kementle yakalandıkları, dar kafeslerde taşındıkları ve metal sopalarla öldürüldükleri görüntüleri delil olarak gösterdi. Ayrıca köpek eti yemenin insanlık dışı ve sağlıksız olduğunu söylese de Çin'in güneyinde yaşayan yerel halk sıcak havalarda köpek eti tüketmenin sağlığa yararlı olduğuna inanıyor. Festivalin köpek eti ticaretiyle uğraşan kişiler tarafından 'icat' edildiğini ileri sürüyor. Üstelik köpek eti yemenin Çin'de yaygın bir yemek kültürü olmadığına dikkat çekiyor.

Dünyanın dört bir yanından gelen tepkilere rağmen bu sene yapılıp yapılmayacağı ise merak konusu.

Next page

Gazete Yenigün