Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Çilingir yerine hırsız çağırmayın

Apartman girişlerine yapıştırılan çilingir etiketleri hırsızlığa davetiye çıkarıyor. Bayraklı'da 20 yıldır çilingirlik yapan Zekeriya Yüce, vatandaşların tanıdıkları çilingirleri çağırması gerektiğini söyledi

Çilingir yerine hırsız çağırmayın

YENİGÜN Apartman girişlerine yapıştırılan çilingir etiketleri hırsızlığa davetiye çıkarıyor olabilir. İzmir'de son dönemlerde korsan çilingirlerin hırsızlığa karıştığı tespit edildi. Bayraklı'da 20 yıldır çilingirlik yapan Zekeriya Yüce, vatandaşları bu konuda uyardı. Apartman girişlerine yapıştırılan her çilingir etiketine itibar gösterilmemesi gerektiğini ifade eden Yüce, “Seyyar çilingirler apartman girişlerine etiket yapıştırıyor. Bu etiketlerde sadece numara yazıyor, iş yeri var mı yok mu bilinmiyor. Anahtarını içerde unutan veya kaybeden vatandaş onlara telefon ediyor. Bu yıl Bayraklı'da iki kez yaşandı. Örneğin, anahtarını içerde unutan bir kadın seyyar çilingir çağırmış. Çilingir kapıyı açıp, anahtar göbeğini değiştirmiş. Kilit değiştikten 5 gün sonra ise eve hırsız girmiş. Kadın yazlığından döndüğünde hırsızın girdiğini fark ediyor. Ancak kapı sapasağlammış. Yani anahtarla girmişler. Seyyar çilingir, anahtarı hırsıza vermiş. Seyyar çilingirlerin pek çoğunda yedek anahtar oluyor. Olaydan sonra o seyyar çilingire de ulaşamamışlar” dedi. 

KOMŞUDAN ŞAHİTLİK İSTİYORUZ
Çilingirlerin mutlaka ustalık belgesi olması ve emniyete bilgi vermesi gerektiğin hatırlatan Yüce, “Biz evlere girmeden önce makbuz dolduruyoruz. Ayrıca çilingir çağıran kişinin o evde oturduğuna dair bir komşusundan şahitlik istiyoruz, ondan sonra kapıyı açıyoruz. Emniyete de bilgi veriyoruz. Seyyar çilingirlerin hiçbiri bunları yapmıyor. Ayrıca seyyar çilingirler yüksek rakamlara kapı açıyor. Ayrıca çilingirlerin ustalık belgesi ve tanıtım kartları olmalı. Vatandaşlar mutlaka tanıdıkları, bildikleri çilingirleri çağırsınlar, mağdur olmasınlar” diye konuştu.

Doğukan Fikri FİDAN 

Next page

Gazete Yenigün