Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Çiğli'de 100. Gün toplantısı yapıldı

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, 31 Mart yerel seçimlerinde göreve gelmesinin ardından geçen 100 günü değerlendirdi. Başkan Yardımcıları Ali Rıza Koçer ve Barbaros Kiriş’in de katıldığı basın toplantısında konuşan Başkan Gümrükçü, “Yüzleri Gülümseten 100 Gün” adı altında yapılan sunumda detaylı bilgiler verdi.

Çiğli'de 100. Gün toplantısı yapıldı

Toplantıda Çiğli Belediyesi'nin 100 gün içinde yaptığı çalışmalara yer verildi. Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü'nin 100. Gün basın toplantısında yaptığı sunumda şu ifadelere yer aldı: 

ÇİĞLİ’DE DÖNÜŞÜM BAŞLADI 
Hızla değişen dünyamızda çeşitlenerek çoğalan insan ihtiyaçları, her alandan olduğu gibi yerel yönetimlerden de beklenti ve talepleri arttırmaktadır.  Çiğli Belediyesi, belediyeciliği soğuk ve kasvetli binaların dışına taşıyarak, verimliliği esas alan, vatandaş odaklı, katılımcı ve sürekli kendini yenileyen bir organizmaya dönüşerek, sürdürülebilir kalite politikasını ve yönetişim ilkelerini hayata geçirmeyi öncelikli hedef olarak belirlemiştir.


Bu hedefler doğrultusunda Çiğli’de bir dönüşümün kıvılcımı başlamış ve 100 gün içinde halka dokunan ve katılımı öne çıkaran çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Yaptığımız çalışmalardan satır başları şöyle:
1-    KURUMSAL DÖNÜŞÜM
Çiğli’de dönüşüm önce belediyede başlayacak…

•    Kurumsal yapılanma: Belediyemizde kurumsal yapılanmamızı tamamladık. Kendi alanlarında yetkin, liyakat sahibi personel ile çalışmalarımıza ivme kazandırdık. Gençleşen ve dinamikleşen yönetici kadromuzun yaş ortalamasını 45’e düşürdük. Kadın müdür sayısını yüzde 100 artırdık.

•    13 yeni birim: Belediyemizin çok daha fonksiyonel hizmet üretebilmesi amacıyla belediyemizde 13 yeni hizmet birimi kurduk. Yeni birimler: İş sağlığı ve güvenliği, ambulans hizmetleri, spor hizmetleri,  kadın ve aile hizmetleri, engelli hizmetleri, esnaf hizmetleri, KOSGEB iş edindirme, Avrupa Birliği ve projeler, sivil toplum kuruluşları ve ilişkiler, protokol işleri, makine ikmal ve araç takibi, ulaşım ile moloz toplama ve bertaraf hizmetleri.
2-    KATILIMCI TOPLUMCU YÖNETİM 
Kenti kentlilerle birlikte yöneteceğiz…
•    Katılımcı yönetim anlayışı: Katılımcı yönetim anlayışı ile hizmetlerimizi üretiyoruz ve bu noktada toplumun her kesiminin görüşleri bizim için değerli. Bu amaçla tüm muhtarlarımız, tüm sivil toplum örgütlerimiz ve meclis üyelerimizle görüş alışverişlerinin yapıldığı toplantılar düzenledik. Stratejik planımızın temelini oluşturacak anket çalışmamıza katılımlarını sağladık. Vatandaşımızla yüz yüze anketler yapacağız.

•    Başkanlık makamı mahallelerde: Başkanlık makamını mahallelere taşıyarak vatandaş ile mahalle buluşmaları gerçekleştiriyoruz. Mahalle muhtarlıklarının yanında gerçekleşen toplantılarda talep, öneri ve şikayetler dinlenmektedir.

•    Başkan yardımcılarından mahalle çalıştayları: Çiğli’nin mahalleleri Çiğli Belediyesi’nin 4 belediye başkan yardımcısı arasında paylaştırıldı. Başkan yardımcıları, her gün sorumlu oldukları bir mahalleye giderek kurum ve kuruluşların temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. Hazırladıkları raporlar doğrultusunda hizmetlerimize yön vereceğiz.

•    Şafak mesaileri: Başkan Utku Gümrükçü, kentin sorunlarını yerinde tespit etmek ve talepleri yerine görmek üzere başkan yardımcıları ile birlikte her hafta Salı günü 06.00 itibariyle mahalle muhtarlarını da yanına alarak incelemelerde ve tespit çalışmalarında bulunmaktadır.

•    Muhtarlıklara sandık kuruldu: Çiğli Belediyesi Türkiye’de bir ilke imza attı. Çiğli’de yaşayan vatandaşların beklentilerinin çok daha etkin karşılanması amacıyla mahalle muhtarlıklarına sandıklar kuruldu. Çiğli halkı vatandaş memnuniyet anketi doldurarak belediye hizmetlerinin önceliğinin belirlenmesine katkıda bulundu. Bu çalışmalar mahalle meclislerinin temelini de oluşturacak.

•    Çiğli Avrupa konseyi partner kenti: Çiğli Belediyesi’nin, Avrupa’nın en önemli projelerinden biri olarak kabul edilen Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Partner Kent başvurusu kabul edildi. Avrupa Konseyi’ne kabul edilen Türkiye’den iki belediyeden biri, Ege’den ise tek belediye olan Çiğli Belediyesi, Avrupa’nın partner kenti olmasıyla konseyin katılımcı demokrasi, güven inşası ve insan hakları konusunda ön gördüğü projeleri yerine getirecek. 

•    Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Protokolü: İzleme Araştırma ve Uygulamalar Derneğinin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin yerelleştirilmesi üzerine hazırladığı Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Protokolü imzalandı. Protokol yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegenimizi korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için bizlere önemli görev ve sorumluluklar yüklüyor. Geçtiğimiz hafta İstanbul’da 21 belediyenin katılımıyla “Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı”nı kurduk.

3-    KÜLTÜR, EĞİTİM SPOR HİZMETLERİ
Eğitim, Sanat ve Sporla 24 Saat yaşayan kent…
•    23 Nisan Çocuk Bayramını coşkulu etkinliklerle uluslar arası düzeyde kutladık. Makedonya’dan gelen ilk misafirlerimizi Çiğli halkının evlerinde ağırladık. 4 gün süren etkinlikler Çiğli’deki ilkokulların katıldığı kapanış galasıyla son buldu.

•    Çocuklar doğal yaşam parkında: 23 Nisan etkinlikleri kapsamında Çiğlimizde yaşayan 1000 çocuğumuzu Doğal Yaşam Parkına götürdük.

•    İlk Kurşundan İlk Adıma 100. Yıl: İlk kurşunun atılmasının ve 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yılında “İlk Kurşundan İlk Adıma 100. Yıl Etkinlikleri”ni düzenledik. 5 gün süren etkinlikler kapsamında fener alayı, kortej yürüyüşleri, spor etkinlikleri, değerli yazarlarımızın katılımlarıyla söyleşiler ve konserler düzenledik. 

•    Sivas acısı içimizde: Sivas Madımak Otel’de 33 aydının ölümü ile sonuçlanan olayların 26. yıldönümünde Çiğli Belediyesi tarafından Konferans Salonunda “Bitmeyen Ağıt Sivas, Madımak Şehitlerimizi Anıyoruz”  etkinliği düzenlendi. Söyleşiye Sivas katliamında yaşamını yitiren şairler Metin Altıok’un kızı ve önceki dönem İzmir Milletvekili Zeynep Altıok ile Behçet Aysan’ın kızı Şair –Yazar Eren Aysan ve katliamdan sağ kurtulan Şair-Yazar Hidayet Karakuş konuşmacı olarak katıldı.

•    Satranç oyun takımı: İlçemizdeki bütün okullara satranç oyun takımları dağıtarak çocuklarımızın düşünsel gelişimlerinin sağlanmasına katkı sunmayı amaçladık.

•    Ücretsiz resim kursları: Belediyemiz tarafından karakalem ve çocuklar için resim kurslarını ücretsiz olarak başlattık. Ayrıca güzel sanatlar liseleri ve güzel sanatlar fakültelerine hazırlık resim kurslarını da başlattık. Eylül’de başlayacak kış dönemi kurslarında ise branş sayısını artıracağız.

•    ÇİBEM: Ortaokul ve lise öğrencilerine verilen eğitim desteğini, kapasite ve niteliklerini arttırarak devam ediyoruz. 2019 – 2020 eğitim öğretim yılında vereceğimiz eğitimlerimiz için kontenjan belirleme sınavına 2 bin 200 öğrenci girdi. Bunlardan 280 kişisi Harmandalı Semt Merkezinde,  bin 580’i ise ÇİBEM merkezde eğitim alacak. Açacağımız 65 sınıfta öğrencilerimize, Liselere geçiş (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavlarına (YKS) hazırlık kursları vereceğiz. Kadromuz genişledi. Meslek edindirme kurslarımız da yakında başlayacak.

•    Eğitimde öncü kent: Eğitimde öncü kent olma hedefiyle ilçemizde bulunan tüm özel ilk ve orta dereceli okullar ile anaokullarının sahipleri ve yöneticileriyle bir araya gelerek görüşmeler gerçekleştirildi. Eğitimde yapılacak hizmetlerin ana başlıkları belirlendi.

•    Anaokullarına diyetisyen desteği: Çocukların erken yaşta doğru ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmesi amacıyla ilçemizdeki tüm anaokullarında diyetisyenimiz tarafından eğitim verildi. Türkiye’de ilk kez yapılan bir uygulama olan “diyetisyen desteği” kapsamında 28 anaokulunda 1273 çocuğa sağlıklı beslenme konusu görsel materyallerle anlatıldı.

•    HABİTAT Protokolü: Protokol kapsamında Habitat Derneği tarafından yürütülen “Kız Kardeşim”, “Paramı Yönetebiliyorum”, “Geleceğini Tasarla”, “Kontrol Bende”, “İnternetle Hayat Kolay”, “Minik Eller Kod Yazıyor” ve “Yarını Kodlayanlar” gibi projeler Çiğli’de uygulanacak.

•    Robotik kodlama: 7 – 14 yaş grubundaki çocuklarımız için Habitat ile imzaladığımız protokol kapsamında robotik kodlama eğitimlerimiz dün itibariyle başladı. 

•    Yaz konserleri: Çiğli Belediyesi yaz günlerinde Çiğli halkını evlerinden çıkaracak yaz konserlerini başlattı. 10 Temmuz – 28 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek konserlerle sıcak yaz gecelerinde müzik şöleni yaşanıyor.  Her hafta bir mahallede gerçekleşecek konserler kapsamında Grup Mecaz, Vildan Turan Akıncı, Trockyablues, Bir Tel Bir Nefes Mustafa – Müslim Eke, Kardeşler Muhabbeti ve Grup Berceste konser verecek. Programı internet sitemizden takip edebilirsiniz.

•    Spor Kenti Çiğli: 7’den 77’ye Çiğli halkının spor yapmasını önemseyen belediyemiz bünyesindeki branş sayısını artırdık. Yaklaşık bin kişilik sporcu ordumuz var. Yeni açılan branşlar şöyle:
•    Yüzme
•    Tenis
•    Jimnastik
•    Taekwondo
•    Badminton
•    Satranç
•    Futbol
•    Basketbol
•    Voleybol
•    Plates
•    Fitness

4-    SOSYAL HİZMETLER
Birey değişirse toplum değişir…
•    Şehit ve Engellilere katı atık bedeli indirimi: İlçemizde yaşayan 150 şehit ailesine % 100, 3 bin 103 engelli ailesine ise % 50 oranında katı atık bedellerinde indirim yapacağız. Konu meclisimizin gündeminde. Karar alındıktan sonra uygulamamız başlayacak.

•    El Emeği Kurslarımız başladı: Kadınlarımıza yönelik yaz dönemi el işi kurslarımız başladı. İğne oyası, panç ve bargello nakışları ile kanaviçe kurslarımız kadınlarımızdan yoğun ilgi görüyor.

•    Toplu sözleşme imzalandı: Belediyemizde çalışan 250 memuru ilgilendiren Toplu Sözleşme imzalandı.

•    Kreşimizde yılsonu sergisi: Harmandalı’da bulunan kreşimiz eğitime devam ediyor. Yılsonu sergisinde miniklerimizin el işleri sergilendi.

•    Kadın Her Yaşta Güzeldir: Huzurevlerinde ya da kedi evlerinde tek başına yaşayan yaşlı kadınlarımız ile engelli kadınlarımıza kuaför bakım hizmeti veriyoruz. Kadınlarımızı evlerinde ziyaret ederek kişisel bakımlarını yaptırıyoruz. Şu ana kadar 150 kadınımıza ulaştık.

•    İftar yemekleri: Ramazan ayında birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının pekiştirilmesi için Çiğli mahallelerinde kurulan iftar sofralarında vatandaşlarla bir araya geldik.

•    Atatürk’ün ayak izlerini takip ediyoruz: Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’deki ayak izlerini gün yüzüne çıkarıyoruz. Bu amaçla kadın ve çocuklarımızı her ay farklı bir yere götürüyoruz. Şu ana kadar 500 kadınımızı Uşakizade Köşkü’ne götürdük. Sonraki aylarda ise Belkahve, Latife Hanım Köşkü ve Atatürk Müzesi gibi Atatürk’ün İzmir’de gittiği yerleri gezeceğiz. Proje sonunda yaklaşık 10 bin kadın ve çocuğu projemize dahil etmiş olacağız.

•    Çanakkale Gezisi: Ulusumuzun kahramanlık destanı yazdığı Çanakkale’ye kadınlarımızı götürüyoruz. Şu ana kadar 750 kadın Çanakkale’ye giderek tarihi mekanlarımızı gezdi.

•    Karne hediyesi dondurma: Yılsonunda karnesini alan çocuklarımıza okul çıkışlarında dondurma dağıttık.

•    Otizmli çocuklarımız için satranç: İlçemizde yaşayan otizmli çocuklarımız satranç kulübünde satranç kursuna katılıyor. Sosyalleşmelerini ve zihinsel gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

•    Sıcak yemek: Her gün iki araçla 420 ihtiyaç sahibi aile ve yaşlımıza bizzat ulaşarak sıcak yemek desteğinde bulunuyoruz.

•    Yaşlı ve engellilerimizin evleri temizleniyor: Çiğli’de yaşayan 279 engelli ve yaşlı ailemizin evi düzenli olarak temizleniyor. Ekiplerimiz her gün 4 evde temizlik yapıyor.

•    İbadethane temizliği: İlçemizdeki 31 cami ve 3 cemevinin temizliği de düzenli aralıklarla belediyemiz ekipleri tarafından yapılıyor.

5-    ÇEVRESEL DÖNÜŞÜM
Çevremizi önemsiyoruz…

•    Homa Dalyanı’nda kıyı temizliği: Ülkemizin en önemli sulak alanlarından biri olan Gediz Deltası içinde kalan Homa Dalyanı’nda sivil toplum örgütlerinin katılımlarıyla temizlik çalışması yapıldı. Benzer bir temizlik uygulaması mahallelerimizde başlıyor.

•    Pati Festivali: Çiğlimizde insanlarımız kadar önemsenen bir konu da hayvanlarımız. Çiğli’de ilk kez Pati Dostları Festivali düzenlendi.  Festivale 127 hayvan sahibi, evcil hayvanlarıyla birlikte festivale katıldı. Çok sayıda hayvan sahiplendirildi.

•    Patili bir gün: hayvan sevgisini pekiştirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Çiğli Belediyesi çalışanları her ayın ilk cuması evcil hayvanlarıyla belediyede bir gün geçirebiliyor. 

•    Can Dostlarımıza suluk: İlçemizin başta park ve yeşil alanlar olmak üzere çeşitli noktalarına 500 adet suluk yerleştirdik. 2000 suluk daha yerleştireceğiz.

•    Moloz temizlik ekibi: Üç ayrı birimde bulunan moloz ekibini tek elde birleştirerek moloza anında müdahale ediyoruz. 

Next page

Gazete Yenigün