Mektebim
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Çiğli Belediyesi’nde işten çıkarmalar için skandal rapor

Çiğli’de 2019 yerel seçimlerinde Utku Gümrükçü’nün başkan seçilmesiyle Nisan Ayında başlayan işten çıkarma krizi belediyenin geri adım atmasıyla sona ermişti.

Çiğli Belediyesi’nde işten çıkarmalar için skandal rapor

Yaşanan krizin bir benzeri ise Çiğli Belediyesi şirketi olan Çiğli Gıda İnşaat Turizm Ticaret Limited Şirketi (ÇİBEL)’de başladı. Nobu Turizm Danışmanlık Genel Müdürü Birol Soylu başkanlığındaki komisyon ÇİBEL’de 178 işçiyle mülakat yaparak 41 personeli mesleki açıdan yetersiz buldu. Bu durumda işçi kıyımı olacağı iddiasıyla işçiler arasında huzursuzluk yarattı. Öte yandan bir danışmanlık şirketinin başkanlığında oluşturulan komisyonun işçilerle ilgili bir rapor hazırlayarak belediye yönetimine sunması da kamuoyunda tepki çekti.

DANIŞMALIK ŞİRKETİ 41 İŞÇİNİN MESLEKİ AÇIDAN YETERSİZ OLDUĞUNU İFADE ETTİ

Nobu Turizm Danışmanlık Genel Müdürü Birol Soylu başkanlığındaki, İnsan Kaynakları Müdürü Ergün Serdar Karaduman, Satınalma Müdürü Mustafa Totan, Çiğli Belediyesi Meclis Üyesi Eylem Özdemir Dev-Turizm-İş Şube Başkanı Zöhre Aksüt’ten oluşan komisyon 178 işçiyle yaptığı mülakattan sora bir rapor hazırladı. Hazırlanan raporda ise şu ifadeler yer aldı:“Tesislerde çalışan personelin liyakat esasına göre yapılmasını istediğimiz mülakatlar neticesinde konuyla ilgili tarafınızdan oluşturulan komisyon ve komisyon çalışmalarına gözlemcilik eden ve bulunan sendika başkan ve temsilcilerinin nezaretinde 178 personelle yapılan mülakat neticesinde toplamda 41 personel mesleki yetersizlikleri neticesinde işletmelerinde çalışmaya komisyonumuz tarafından uygun görülmemiş olup tasarrufu müdürlüğünüzde olmak kaydıyla başka iş ve işletmelerde çalışmaları komisyonumuz tarafından uygun görülmüştür. Listeler ekleriyle birlikte bilgilerinize arz olunur.

”RAPORA SENDİKA TEMSİLCİSİ ŞERH KOYDU"

Komisyon üyesi, Devrimci Turizm İş Şube Başkanı Aksüt şerh koydu. Devrimci Turizm İş Şubesi Başkan Aksüt şerh kararında: “Yukarıda bahis konusu olan 41 işçi sendikanın bilgisi dışında işbaşı yaptırılmıştır. Seçimler sonrası konuya müdahil olunduğu zaman da işten çıkarılma olmayacağı sendikamıza ve çalışanlara deklere edilmiştir. Eksik deneyimli çalışanların eğitime tabi tutulmasını istiyoruz. İşçilerin görev yerlerindeki esaslı değişiklikleri kabul etmiyoruz. Tarafımıza verilen bu listeyi onaylamıyoruz” ifadelerini kullandı.

RAPOR İŞÇİLER ARASINDA HUZURSUZLUK YARATTI

Raporda mesleki açıdan yetersiz bulunan 41 işçinin 2’si haricinde Mart Ayı içerisinde işe başladıkları belirtildi. 41 işçinin ise işten atılması için komisyon tarafından hazırlanan raporun kullanılacağı iddia edildi. Bu durumda işçiler arasında huzursuzluk yarattı.“EMEK

DÜŞMANLARINA KARŞI MÜCADELE ETMEK LAZIM

”Öte yandan bir danışmanlık şirketinin işçiler için rapor hazırlayarak ‘mesleki açıdan yetersiz’  şeklinde karar vermesi CHP’den aday adayı olan Barış Ballıkaya’nın da tepkisini çekti. CHP’li Barış Ballıkaya sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada emek düşmanlığı yapıldığını belirterek: “Kpss'den 90 puan alan bir genci, ancak mülakat ile eleyen zihniyet ile bulaşıkçı, temizlik işçisi, park sulayan işçileri "yetersiz olduğu" gerekçesi ile işten çıkaran zihniyetin hiç bir farkı yoktur. İkisi de emek düşmanıdır. Bu emek düşmanlarına karşı, İşçi sınıfı biat ederek değil birlikte hareket ederek kazanır. Hiç bir canlı ekmeğinin elinden alınmasına müsaade etmez. Bu halk sizi omuzlarına aldığı gibi atmasını da bilir. Beş yıl göz açıp kapayana kadar geçer. 23 Haziran'dan sonra bu zihniyeti el ele omuz omuza kaldıracağız. Kazan kaynıyor kapak patladı patlayacak. Kendi partilisine düşmanca davranan zihniyet halka ne yapar artık onu da siz düşünün. Yaşasın iş aş özgürlük ve demokrasi mücadelemiz. Bu bir uyarı mesajıdır” dedi.

Next page

Gazete Yenigün