Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Çiftçi: Kaybeden süt üreticisi oldu

Küçük üreticilere destek sağlanmaması ve son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntılar, Euro ve dolar fiyatlarının yükselmesi, süt üreticisinin girdi maliyetlerinin artmasına neden oldu. Bunun akabinde Ulusal Süt Konseyi tarafından sütün referans fiyatının 2 lira olarak belirlenmesi ve buna bağlı olarak üreticilerin yaşayacakları sıkıntılarla ilgili Ziraat Yüksek Mühendisi Ferdan Çiftçi açıklamalarda bulundu

Çiftçi: Kaybeden süt üreticisi oldu

Ulusal Süt Konseyi tarafından 2 lira olarak belirlenen sütün litre fiyatının piyasalarda her zaman bu rakamın altında olacağını ifade eden Ziraat Yüksek Mühendisi Ferdan Çiftçi, “Üretici açısından yeterli olmayan bu fiyat uzun vadede bu işin sürdürülemeyeceği anlamına gelir” dedi.


“KAYBEDEN ÜRETİCİ OLUYOR”

Piyasada satılan süt fiyatlarının her zaman belirlenen referans fiyatın altında olduğunu ifade eden Ferdan Çiftçi, “Ulusal Süt Konseyi, çiğ sütün referans fiyatını 2 lira olarak belirledi. Referans fiyat 2 lira olsa da piyasada her zaman fiyatlar bunun altında gerçekleşir. Yani fiyatlar 1.90,1.80 hatta 1.75 liralara kadar düşecektir. Girdi maliyetlerinin artması nedeniyle 2 liralık süt fiyatı sürdürülebilir bir fiyat değil. Çünkü yem ve süt fiyatı oranının bire bir buçuk olması gerekiyor. Bu küçük üretici için kendi emeğini saymadığı zaman ancak karşılayabilecek bir şey. Buna baktığımızda üretici açısından yeterli olmadığını süt üretimi yapan çiftçilerin uzun vadede bu işi sürdüremeyeceği anlamına gelir. Bunda da her zaman üretici kaybeden oluyor” açıklamalarında bulundu.

“Alım gücü düşük”
Fiyatların yüksek olarak görülmesinin bir diğer etkeninin de tüketicilerin alım gücü olduğunu ifade eden Çiftçi, “Üretici bir liraya ürettiği ürünü 2 liraya ya da 2 liraya mal ettiği bir sütü 3 liraya sattığı zaman bu yüksek değildir. Bu tamamen üreticinin girdi maliyetlerinin yüksek olması ve tüketicinin alım gücünün düşük olmasından kaynaklıdır. Pazara gittiğinizde patates 3 lirayken de pahalı geliyordu. Çünkü asgari ücretin altında geçimini sağlamaya çalışan vatandaşlarımız var. Asgari ücret açlık sınırına yakın bir yerde zaten o nedenle ürün fiyatları pahalı geliyor” ifadelerini kullandı.

Next page

Gazete Yenigün