Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

CHP’li Gruşçu’dan erken seçim çağrısı

CHP’li Çağrı Gruşçu erken seçim çağrısında bulunarak, “Korkmasınlar, milli iradeye güvensinler. Erken seçim 'yakamızdan düşün' diyen vatandaşımın talebidir” ifadelerini kullandı

CHP’li Gruşçu’dan erken seçim çağrısı

Halime Erdoğan/YENİGÜN- Konak Belediyesi 2021 yılı bütçe görüşmeleri sırasında, Başkan Abdül Batur ve AK Parti Grubu arasında tartışma yaşanmıştı. Yaşanan hararetli tartışmanın fitilini, İzmir Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Sözcüsü ve Konak Belediyesi Meclis Üyesi Hakan Yıldız’ın, dolara karşı gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin yüzde 30-40 oranında değer kaybetmesine rağmen Türk Lirasının yüzde 13 değer kaybettiğini ve diğer ülkeler arasında üçüncü sırada olduğunu iddiası ateşlemişti. Yıldız’ın iddiasını değerlendiren CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, “Biz boşuna demiyoruz. Bunların gözleri var görmez, kulakları var duymaz. Ya sayı saymayı bilmiyorlar ya da matematikleri zayıf. Biz matematik sorununun damat Bakan Berat Albayrak'a mahsus olduğunu düşünüyorduk ama AKP kadrolarının tamamında aynı sorun var. AKP Grubunun Konak Belediyesi'nin 2021 bütçesine neden muhalefet ettiklerini de daha iyi anlamış olduk. Çünkü hesap bilmiyorlar. Hesap bilmezlikleri, önce israfa soktukları belediyeleri şimdi de koskoca Türkiye Cumhuriyeti'ni iflasa sürükledi” diye konuştu.

 

YILDIZ’IN İDDİALARI GERÇEK DIŞI”

AK Partili Yıldız’ı sert sözlerle eleştiren CHP’li Gruşçu, “AKP'li Meclis Üyesi Sayın Hakan Yıldız'ın iddiası ne kadar Türkiye gerçeklerinden uzak olduklarının göstergesidir. Sayın Yıldız'ın övünerek anlattığı iddiasının aksine gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin performanslarına bakıldığında, dolar karşısında en çok değer kaybeden 18 ülke arasında Türkiye üçüncü ülke oldu. Türkiye, Arjantin ve Endonezya gibi batık ekonomilerin hemen ardında. Arjantin Pezosu yüzde 32, Endonezya Rupisi yüzde 26 ve Türk Lirası yüzde 20 değer kaybetmiş. Yani söylediği gibi değer kaybı yüzde 13 değil, dolar karşısında en az değer kaybeden üçüncü ülke de değiliz. İddiaların tamamı gerçek dışı. Bunda övünülecek bir şey de yok. Gerçek olan ise sokağın sesi. AKP kadroları vatandaşımızı rakamlarla yanıltmaya çalışsalar da vatandaşım her şeyi iliklerine kadar yaşayarak görüyor” açıklamasında bulundu.

 

BAKAN İZMİR’E UĞRASIN”

Düzenli olarak esnaf ziyaretleri yapan CHP’li Gruşçu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın İzmir’e gelerek esnafı ziyaret etmesi çağrısında bulundu. Gruşçu, “Esnafımızın hali içler acısı. Ben sokak siyasetçisiyim, sokağın sesiyim. Gittiğim her dükkanda her esnafımın gözünün içine baktığımda çaresizliği ve umutsuzluğu görüyorum. Esnafım 'yandım Allah' diyor, 'bizi bu iktidardan kurtarın' diyor. Ancak iktidar ne yapıyor? Gidiyor Londra'da bir grup tefeciye borçlanıyor. Aldığı borcun faiziyle esnafa para verdiler, takside bağladılar ödeyecek esnafım, faiziyle beraber. Biz ne yapıyoruz, önce can suyu veriyoruz. Salgın sürecinde Konak Belediyemiz, esnafımızın 2 milyon Türk Liralık işgaliye bedelini bir kalemde sildi; 1.8 milyon liralık vergi borcunu erteledi. Kirası var, stopajı var, işletme maliyeti var, vergi yükü var. En önemlisi yurtdışındaki tefecinin eli esnafımın cebinde. Biz bunları çok iyi biliyoruz”dedi.

 

VATANDAŞ EKMEĞE MUHTAÇ”

Gruşçu açıklamasını şöyle tamamladı: “Böyle bir tablo içinde her vatandaşımın şu soruyu sorması lazım: Memleketi bu hale, vatandaşı 1 ekmeğe muhtaç hale kim getirdi? Yoksulluğa mahkum edilmiş, çöp konteynerlerinden, gece pazarlardan erzak toplayarak evine götüren insanımızı görmezden gelen, evlerde işsiz gençler ordusu yaratan, milyonlarca evladımıza eğitim imkanı sunamayan, çocuğuna harçlık veremediği için intihar eden insanımızın feryadını duymayan bu hükümet artık gitmelidir. Bu ülke çok güçlü bir ülke. Zengin kaynaklara sahip bir ülke. Bu kaynakları 83 milyon insanımıza adaletle dağıtamaz mıyız? Dağıtırız. Bir grup tefecinin oyununu bozar mıyız? Evelallah bozarız. Yeter ki üretelim. İşsizimize iş, aşsızımıza 12 ay kaynayan aş verelim. Biz bunu başarabiliriz. Kendimize güveniyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi'nin kadroları bunu başaracak güçtedir, liyakattedir. Korkmasınlar, milli iradeye güvensinler. Erken seçim 'yakamızdan düşün' diyen vatandaşımın talebidir. Yapsınlar erken seçimi, Türkiye rahat bir nefes alsın.”

Next page

Gazete Yenigün