Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

CHP’li Gruşçu: İnsanlar çöpten erzak topluyor

Esnafın kepenk kapatma aşamasına geldiğini ve insanların çöpten erzak topladığını kaydeden CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, “Umudun adı CHP” dedi

CHP’li Gruşçu: İnsanlar çöpten erzak topluyor

Cumhuriyet Halk Partisi Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu milletvekilleri ve il yöneticileri ile esnafı ziyaret etti. Esnafın talep ve isteklerini dinleyen Gruşçu esnafın durumunun iyi olmadığını söyledi.

Elektronikçiler çarşısında bulunan esnafın döviz kuruna bağlı olarak ciddi sıkıntılar yaşadığını anlatan Gruşçu, “Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik buhran tüm esnafımızı etkilemiş durumda. Damat Bakan Berat Albayrak ‘Vatandaşın dolarla işi yok’ dedi. Biz de vatandaşın dolarla işi olduğunu esnafımızla yaptığımız görüşmelerde bir kez daha gördük. Esnafımız tedarikçiden ürünü dolar üzerinden alıyor, sattığı ürünün yerine yine dolarla ürün koyuyor. Döviz kurundaki oynamalar esnafımızı ciddi düzeyde etkiliyor. O yüzden gelinen noktada esnafımızın hali içler açısı. Kepenk kapatırken ‘Yarın borçlarımı nasıl ödeyeceğim’ derdiyle dolular. Yarın kepengi açabileceğinden ümitsiz bir esnaf kitlemiz oluştu” diye konuştu.

“İNSANLAR GEÇİNEMİYOR”

Ekonomik sıkıntıların artarak devam ettiğini söyleyen CHP’li Gruşçu, “Türkiye’de milyonlarca emekçi, emekli, öğrenci yoksullukla boğuşuyor. Evine bir topan ekmek götüremeyen yurttaşımız var. Bu ülkeyi bu hale kim getirdi? AK Parti iktidarı 2002 yılından beri yarattığı büyük buhranla insanımızı baş başa bıraktı. Halk pazarlarına gece gidin. insanlarımız yerden çürük meyve, sebze toplayarak evine rızık götürmeye çalışıyor. Türkiye’yi getirdikleri nokta bu! 6 milyon sokakta seyyar çalışan, sokaktan geçimini sağlayan vatandaşımız var. Servisçiler, minibüsçüler, AVM çalışanları, motorlu kuryeler, seyyar satıcılar, gevrekçiler, ayakkabı boyacıları, işçi pazarında iş bekleyenler, kestaneciler sokak müzisyenleri ve 1 milyon gündeliğe giden kadın işçilerimiz olmak üzere toplam 18 milyon vatandaşımız yoksulluk sınırının altında yaşam savaşı veriyor. AK Parti iktidarı 2 milyon vatandaşımızı bin 168 lira gibi komik bir rakamla maaşa bağladı. Gelinen noktada insanımızın geçinmesi mümkün değil” ifadelerini kullandı.

“ÜLKENİN YÜZDE 25’İ İŞSİZ”

Türkiye’deki işsizlik oranlarıyla ilgili konuşan Gruşçu, “Türkiye’de bizim bildiğimiz 39 milyon insanımız yoksulluk sınırının altında kalıyor. Bunlar her gün günlük olarak 39 lira gibi rakam alıyorlar. Bu parayla insanlarımızın geçinmesini nasıl bekleyeceğiz? İnsanlarımız temel gıda ihtiyaçlarını karşılayamadıkları gibi çoluğunun, çocuğunun rızkını da karşılayamıyor. İşsiz sayımız 10 buçuk milyonu bulmuş durumda. İşbaşı yapamayanları da eklersek 15 milyon kayıtlı işsiz sayımız var. Kayıtsızlarla birlikte bu rakam 22 milyonu aşıyor. Ülkenin yüzde 25’i işsizlikle boğuşuyor. Yüzde 50’si yoksulluk sınırının altında yaşamaya çalışıyor. Bu şartlar altında kim esnaftan alışveriş yapacak” dedi.

“UMUTSUZ DEĞİLİM”

CHP’nin yaşanan ekonomik sıkıntıları ortadan kaldıracağını ve halkı iktidara taşıyacağını savunan Gruşçu, “Esnafımız kepenk kapatmak üzere olduğunu, vergilerden boğulduğunu ve tedarikçiden dolar üzerinden yaptıkları alışverişle çok büyük bir yükün altına girdiklerini ifade ediyorlar. Ben buradan şunu söylüyorum: Hiç umutsuz değilim. İnsanların sesi olabilecek tek parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Biz halkımızı iktidar yapacak yegane partiyiz. Gelecekte çok güzel günlere, aydınlık yarınlara kavuşacağız. CHP umudun adı olacak” açıklamasında bulundu. -Halime Erdoğan

Next page

Gazete Yenigün