Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

CHP’li Bülbül: Gazeteciler cezaevindeyken basın bayramı kutlanmaz

TBMM Adalet Komisyonu üyesi CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, 24 Temmuz Basın Bayramıyla ilgili, “Gazeteciler cezaevindeyken, işsiz gazetecilerin sayıları çalışanları geçmişken, gazeteler ekonomik sıkıntılar nedeniyle kapanırken basın bayramı kutlanmaz” dedi. 

CHP’li Bülbül: Gazeteciler cezaevindeyken basın bayramı kutlanmaz

CHP’li Bülbül yaptığı yazılı açıklamada, Anayasal hak olan düşünce ve ifade özgürlüğünde Türkiye‘nin 180 ülke arasında 157. Sırada olduğunu hatırlatarak, “İktidarın gazetecilere yönelik düşmanlaştırıcı tavrının sonucu itibarsızlaştırma, işten çıkarma, şiddet, gözaltı ve hapis cezalarıdır. Anayasa’ya göre; Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirler almak zorundayken, bugün Türkiye’de Saray’ın yandaşlığını kabul etmeden halkın haber alma özgürlüğüne hizmet yönünde mesleğini icra ettiği için 134 gazeteci hapis, yüzlercesi de yargı kıskacındadır” dedi. 
“EKONOMİK BUHRAN GİDERİLMELİ”
Anadolu basının ise ekonomik sorunlar yaşadığını belirten Bülbül, “Anadolu basını gelirlerini büyük ölçüde karşılayan ilanlarla ilgili kanunların koyduğu hükümler nedeniyle sıkıntılar yaşamakta, güçlükle ayakta durmaktadır. Yaşanan bu ekonomik buhran bir an önce giderilmelidir. Halk ekonomik sıkıntılar nedeniyle haber alma hakkından mahrum kalmamalıdır. Basın emekçilerine, sansür, yargı kıskacı, işsizlik ve hükümet baskısı ile zulmedilmediği, ekonomik sıkıntılar nedeniyle gazetelerin kapanmadığı özgürce kutlayacağımız bayramlarımız olmalı. Böyle giderse Türkiye’de bir daha hiç basın bayramı kutlayamayacağız” dedi.
 

Next page

Gazete Yenigün