Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

CHP’li Bayır'dan önseçim ısrarı

CHP İzmir'de kongreler süresince yaptığı konuşmalarda önseçim vurgusu yapan Tacettin Bayır, merkez yoklamasının onur ve gurur kırıcı olduğunu savunarak önseçim ısrarını yineledi

CHP’li Bayır'dan önseçim ısrarı

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır önseçim yapılmaması durumunda 2024 seçimlerinde milletvekili adaylık başvurusunda bulunmayacağını söyledi. Milletvekillerinin kendini genel merkeze değil, halka anlatması gerektiğine inandığını vurgulayan Bayır, “Önümüzdeki dönemde parti içi demokrasi açısından önseçim yapılması gerektiğine inananlardanım. İktidara emin adımlarla yürüyen bir partinin milletvekillerini halkın seçmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Eğer önümüzdeki süreçte partim önseçimle değil de merkez yoklaması ile adaylarını belirler ise, ‘beni milletvekili yapın’ gibi bir talebim olmaz. Merkez yoklaması yapılması halinde aday olmayı düşünen kişiler halka ulaşmak ve kendilerini anlatmak yerine, CHP Genel Merkezinde yöneticilere kendilerini anlatmak zorunda kalacaklar. Milletvekilini milletin kendisi seçmelidir” açıklamasında bulundu.

 

“TABAN ÖNSEÇİM İSTİYOR”

Merkez yoklamasıyla seçilen vekillerin kente gelmemesinin, vatandaşı dinlememesinin şikayetlere neden olduğuna vurgu yapan Bayır, “Önseçimde seçilen milletvekilleri halk tarafından seçildikleri için kendilerini halka karşı daha sorumlu hissederek, sorunların çözümüne daha fazla eğiliyorlar. İzmir’e katkısı ise, İzmir’i tanıdığı, iyi bildiği için getireceği çözüm önerileri, o kentin STK, odaları ve dernekleriyle ortak akılla üreterek gerçekçi çözümler yaratması olacaktır. Halk kendi içinden birini seçtiği için vekiline ulaşması daha kolaydır. Tabandan da yüksek sesle önseçim isteniyor. Geçmiş dönemlerde merkez yoklaması ile seçilmiş vekillerin kente gelmemesi, vatandaşların derdini dinlememesi şikâyetini devamlı dinliyoruz” diye konuştu.

 

“ÖRGÜTÜN KANTARINA ÇIKILSIN”

CHP’li Bayır, önseçimin mevcut milletvekillerinin de kendi karnelerini görmelerini sağlayacağını ifade ederek, “Geçmiş süreçlerde merkez yoklaması sonuçları hem parti tabanından hem de halk tarafından tepki görmüştür. Çünkü halkın tanıdığı o kentte yaşayan insanlar yerine, başka kentlerden insanlar kontenjan olarak yerleştirilmiştir. Mevcut Milletvekilleri de önseçim sayesinde örgütün kantarına çıkıp bu güne kadar ki çalışmaları ile karnesini görme şansını yakalayacaktır” yorumunu yaptı.

 

“MERKEZ YOKLAMASINI ONUR KIRICI”

Önseçim açıklamasına milletvekillerinden gelen yorumları değerlendiren Tacettin Bayır, “Önseçim dışındaki aday belirleme yöntemlerini, mesela merkez yoklamasını onur ve gurur kırıcı buluyorum. Milletvekili yapacağınız kişiyi genel merkez binasında sıraya sokmak, mülakat yapmak bence doğru bir yöntem değil. Bu anlamda gerek bu dönem milletvekili olmuş arkadaşlarımız, gerekse geçtiğimiz seçimlerde listelerde daha aşağıdaki sıralarda yer bulmuş partili kardeşlerimiz önümüzdeki süreçte örgüt kantarına çıkmanın doğru olduğunu ifade ediyorlar” dedi.

 

YARIŞMAK DAHA DEMOKRATİK

“Önseçim açıklamanız Genel Merkez’de karşılık buldu mu” sorusunu yanıtlayan Bayır, “Zamanla karşılık bulacağını düşünüyorum. Henüz erken… Ama şunu söylemekte yarar var; en kötü önseçim en iyi merkez yoklamasından daha iyidir. Kırgınlık küskünlük olmaz, evlatları arasında ayrım yapmasına gerek kalmaz. Genel Başkanın ‘hepiniz benim evladımsınız, hadi bakalım dönün seçim bölgelerinize, yarışın gelin’ demesi daha demokratik ve doğru olanıdır” diye konuştu.

 

İYİLİK DÖNGÜSÜ

Uzun yıllar birçok kız çocuğuna burs veren CHP’li Bayır, “Burs verdiğimiz öğrencilere mezun olup iş bulduktan sonra, ‘Sen de 1 kişiyi okut ve bu durum zincirleme bir döngüye dönüşsün’ diye çağrıda, öneride bulunuyoruz. Mezun olan kızlarımız da bu duruma olumlu yaklaşıyor. Hatta içlerinde doktor ve avukat olan 8-10 kızımız, bunu yapmaya başlamışlar. Çok duygulandım, mutluluk duydum. Bazı şeyler, ufak olsa da insanda derin izler bırakır” ifadelerini kullandı. -Halime ERDOĞAN

Next page

Gazete Yenigün