Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Chp’li Aytekin: Ayvalık’tan Ne İstiyorsunuz?

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin Ayvalık Tabiat Parkı sınırları içerisinde yer alan halk plajlarının, işletmelere tesis olarak ihaleyle verilmesini gündeme taşıdı. İktidarın Ayvalık’ın doğal kaynaklarına gözünü diktiğini ifade eden Aytekin, “Ayvalık’ı rahat bırakın.” dedi.

Chp’li Aytekin: Ayvalık’tan Ne İstiyorsunuz?

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in açıklaması şöyle:
“Kent suçları konusunda sabıkalı sicili ile rekorlar kitabına girmeyi hak eden AKP iktidarının Ayvalık ile derdi bitmiyor. Geçtiğimiz günlerde Karakoç barajı çalışmasına karşı köylülerle birlikte olay yerindeydik. Belediye Başkanıyla yan yana gelmemiz, anlaşılan o ki AKP’li vekili rahatsız etmiş. Biz köylülerle yan yana geldik, onların sesini duyurduk. Keşke kendisi de gelseydi, bu sayede çevre konusundaki hassasiyetlerini Ayvalık halkı da yakından görürdü. 
Bunları gündeme getirmişken, ister istemez kendilerine çeki düzen verirler diye bekliyorduk. Ama öğrendiğimiz son haber bu konuda ne kadar büyük bir aymazlığın içine düştüklerini gösteriyor. 
Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içerisinde halk plajı olarak kullanılan Pınarboğazı (Ortunç yanı) ve Dalyan (Ada kamping yanı) kıyıları ve koyların günübirlik tesis olarak işletilmek üzere ihaleye verileceğini üzülerek öğrendik.

Plajlar Halkındır!
Yörede halka açık kalan, ücret ödemeden istifade edilen zaten kısıtlı alanı kapsayan bu küçük koylar da ihaleyle halkın elinden alınıp birilerine verilirse, insanlar denizden istifade edemeyecektir. Bu durum bir Anayasal suçtur. Çünkü Anayasa’nın 43. maddesi, Kıyı     Kanunu ve bağlı yönetmeliklerle devam eden mevzuatın tamamı, öncelikle kıyı alanlarının kamuya ait olduğunu, bu alanlarda mülkiyet oluşturulamayacağını ve herkesin serbestçe kullanımına açık olması gerektiğini düzenler.

Ayvalık’tan Elinizi Artık Çekin!
Ayvalık gibi Türkiye’nin gözbebeği olduğunu bildiğimiz, özellikle korunması gereken bir bölgenin iktidarın kar hırsıyla kendi yandaşlarına doğasını, suyunu, denizini peşkeş çekmek vicdansızlıktır. Buradan iktidarı bir kez daha uyarıyorum: Artık Ayvalık’tan elinizi çekin, Ayvalık’ın huzurunu bozmayın!

Next page

Gazete Yenigün