Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

CHP’de kongre takvimi örgütlerde

CHP, 37. Olağan Kurultay sürecinin takvimini örgütlere gönderildi. 8 Kasım’da delege seçimleriyle başlayacak sürecin detayları da gönderilen takvimle netleşti. Alınan karar doğrultusunda üye çizelgeleri 21 Ekim’de askıya çıkacak

CHP’de kongre takvimi örgütlerde

YENİGÜN / Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 37. Olağan Kurultay süreci önceki gün açıklandı. CHP'de mahallelerdeki temsilcilerin seçilmesinin ardından ilçe ve il kongrelerinin yapılmasıyla birlikte kurultaya doğru gidilecek. CHP Genel Merkezi tarafından örgütlere gönderilen takvimin detayları doğrultusunda, 30 Eylül Pazartesi günü MYK’dan çıkan kararla ilan edilen takvimde 14 Ekim Pazartesi günü üye çizelgeleri hazırlanacak. 21 Ekim Pazartesi günü üye çizelgeleri ilçe başkanlıklarında askıya çıkarılacak. Üye çizelgelerine itirazların olması durumunda, üye çizelgelerinin askıdan indirileceği son gün olan 27 Ekim'e kadar itirazlar ilçe yönetim kurullarına yapılabilecek. İlçe yönetim kurulları, 29 Ekim Salı gününe kadar itirazları değerlendirecek ve  üye çizelgelerinin son şeklini almasını sağlayacak. İlçe yönetim kuruluna yapılan olası itirazların ardından, itiraz sahipleri 31 Ekim Perşembe gününe kadar il yönetim kuruluna da itirazlarını sunabilecek, tüm itirazların değerlendirileceği son gün ise 2 Kasım olarak belirlendi.

DELEGE SEÇİMİ 8 KASIM’DA 
8 Kasım Cuma günü ilçe kongresi delege seçimleri başlayacak ve 1 Aralık Pazar gününe kadar bu süreç tamamlanacak. 14 Aralık Pazartesi günü ilçe kongreleri başlayacak, 27 Ocak Pazartesi günü de ilçe kongreleri tamamlanacak.

3 ŞUBAT- 2 MART İL KONGRESİ
İlçe kongrelerinin ardından 3 Şubat Pazartesi günü il kongre süreci başlayacak ve 2 Mart Pazartesi günü il kongreleri tamamlanmış olacak. Kongre sürecinde de itirazların olması durumunda, itirazlar 2 gün içerisinde yapılabilecek. Bu gelişmeler doğrultusunda, CHP’nin tüzüğüne göre, kongre takviminden 3 ay geriye doğru gidilerek, son 3 aylık süreçte üye olanların oy kullanma hakkı bulunmuyor. Genel merkezden, örgütlere konuya ilişkin herhangi bir talimat gelmediği sürece tüzükteki bu kural uygulanacak.

Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün