Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

CHP'li vekil konteyner okulu Meclis'e taşıdı

Buca’da okul binalarının yenilenmesini alan şirket iflas edince okulsuz kalan yaklaşık 60 öğrenci, mahallenin cami avlusuna koyulan konteynerde eğitim öğretime devam etmeye çalışıyor. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

CHP'li vekil konteyner okulu Meclis'e taşıdı

İzmir’in Buca ilçesine bağlı Belenbaşı mahallesindeki ilk ve ortaokul binaları yenilenmek üzere geçtiğimiz yıl yıkıldı. Biri ilkokul diğeri ortaokul olmak üzere iki ayrı bina için yapılan ihaleyi alan şirket, kaba inşaatı bittikten sonra iflas ettiğini açıkladı.
Geçen Aralık ayından beri okulsuz kalan yaklaşık 60 öğrenci için, mahallenin cami avlusuna bir konteyner konuldu. Öğrencilerin bir kısmı burada bir kısmı ise caminin müştemilatında ders başı yaptı. Okul müdürü ve öğretmenler için ise camide ‘idari bina’ oluşturuldu. 
Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.
CHP’li Bakan, “Okulları yenileyeceğiz diye yola çıkıp öğrencileri okulsuz bırakmışlar. Nasıl oluyor da Aralık ayında yarım kalan inşaat aylardır tamamlanamıyor? Nasıl oluyor da 2019 Türkiye’sinde İzmir’in göbeğinde öğrenciler okulsuz bırakılıyor? Cami avlusuna koyulan konteynerde eğitim öğretimin sürmesi mümkün değildir.  Öğrencilerin ve öğretmenlerin mağduriyetinin giderilmesi, eğitim öğretime uygun koşulların sağlanması için Ziya Selçuk’u göreve davet ediyorum” diye konuştu.


CHP’Lİ BAKAN, ZİYA SELÇUK’A SORDU:
“Mevsim şartlarının giderek zorlaşacağı gerçeğinden hareketle; çocuklarımız ve öğretmenlerimiz eğitim öğretim verimliliğinin tam olarak sağlandığı bir ortamda okula devam etmek zorundadır. Bakanlığınız, yarım kalan inşaat tamamlanana kadar Belenbaşı mahallesindeki öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin mağduriyetinin giderilmesi için ivedi olarak hangi adımları atacaktır?”

Bir tepki de Polat'tan

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir POLAT, İzmir’in Buca İlçesi Belenbaşı Mahallesi’nde yenilenmesi amacıyla yıkılan okullarda öğrenim gören öğrencilerin cami avlusuna kurulan konteynerlerde ve cami müştemilatında öğrenimlerine devam etmesini Meclis gündemine taşıdı. Yaşanan bu durumu sert sözlerle eleştiren Polat “Günümüz Türkiye’sinde karşılaştığımız tablo çok acı vericidir. Öğrencilerin konteynerlerde ve müştemilatta niteliksiz koşullarda öğrenim görmesi kabul edilemez.” dedi.

Okul yenileme ihalesini alan firmaların iflası ya da farklı sebeplerden okulların yenilenme sürecinin yeni eğitim-öğretim yılına yetişmemesi ve bunun sonucunda öğrencilerin gerekli donanımdan mahrum, sağlıksız ve rutubetli koşullarda eğitim alması kabul edilemez. Evlatlarımızın yeterli donanıma sahip okullarda öğrenim görmesini beklerken cami avlularına kurulan konteyner ve müştemilatta mahkum edildiğini üzülerek öğrendim. Sayın Bakanın bu durumdan bilgisi olduğunu düşünmüyorum. Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve İnkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz. Niteliksiz uygulamalara bir an önce son verilmelidir. Derhal bu yanlıştan dönülmeli ve okulların yenilenmesi tamamlanana kadar öğrenciler civardaki okullarda eğitim ve öğretimlerine devam etmelidir. diye ifade eden Polat “İzmir’de yenilenmesi amacıyla yıkılan ilk ve ortaokul sayısı kaçtır? Okulların kaçının yenilenmesi tamamlanmıştır? Kaç okul hala yapım aşamasındadır? İzmir’de yenilenmesi planlandığı için başka okullarda öğrenim gören ilk ve ortaokul öğrenci sayısı kaçtır? Öğrencilerin cami avlusuna kurulan konteynerlerde ve müştemilatta öğrenimlerine devam ediyor olması Bakanlığınızın bilgisi dahilinde midir? Okulların yenilenme ihaleleri hangi usule göre yapılmaktadır? İhaleleri alan firmalar tarafından yaratılan mağduriyetlerin giderilmesi için Bakanlığınız tarafından alınan önlemler nelerdir? Yaklaşan kış ayları sebebiyle okullarda ne gibi önlemler alınmaktadır?” sorularına yer verdi.

Next page

Gazete Yenigün