Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

CHP'li Mahir Polat: "Kentsel dönüşümde asbest tehlikesi var"

​​​​​​​CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Mahir Polat, “Asbest doğadaki gizli tehlikedir. Asbestli binalar yüzünden kentsel dönüşüm kentsel felakete dönüşmesin” dedi.

CHP'li Mahir Polat: "Kentsel dönüşümde asbest tehlikesi var"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması üzere iki soru önergesi veren Polat, ülkemizde asbest üretiminin 2010 yılında yasaklandığını belirtti. Halen asbestli ürünlerin üretimi yapılmıyor olsa da geçmişte üretilen asbestli yapı ürünlerinin kullanıldığı yapıların yıkımı, asbestli ürün atıklarının taşınması ve yok edilmesi gibi süreçlerde asbesttin etkisinin devam ettiğini, yaşı 30-40 yılı geçmiş olan binaların çoğunda bunun mevcut olduğunu söyleyerek uyardı; “Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binaların birçoğunda bulunan asbest, binaların yıkımı esnasında ortaya çıkarak halk sağlığını tehdit etmektedir. Asbestli binaların yıkımında gerekli önlemlerin alınması ve asbestin yayılmasının önlenmesi büyük önem arz etmektedir.”

"Asbest akciğer kanserine neden oluyor"

Polat “Asbest, beyaz toprak olarak da bilinen, ısıya, sürtünmeye, kimyasal maddelere oldukça dayanıklı bir mineraldir. Tekstilde, çimento endüstrisinde, ısı taşıyan yer altı borularının izolasyonunda; basınca, yüksek derecede ısıya, aşınma ve paslanmaya karşı dayanıklı çimento borularında; kauçuk ürünlerinde; izolasyon endüstrisinde ısı, ses ve yangın izolasyonunda, fren, debriyaj, balata üretiminde ve gemi üretiminde sıkça kullanılmıştır. Anadolu’nun birçok bölgesinde asbest rezervlerinin mevcut olması, aktoprak olarak bilinen asbestin bölgede yaşayan halk tarafından badana-sıva işinde, çatıların ısı ve su yalıtımında, ateş yakılan ocakların yalıtımında kullanılmış ve bu yüzden halk ciddi derecede asbeste maruz kalmıştır. Asbestin insan sağlığı üzerindeki etkisinin uzun yıllar sonrasında göstermesi ile tehlike fark edilmemiştir. Solunum yoluyla maruz kalınan asbest, mezotelyoma denilen akciğer zarı kanseri başta olmak üzere, gırtlak kanseri ve yumurtalık kanseri ve asbestozis gibi hastalıklara sebep olmaktadır.” dedi.

Cevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yedi, Sağlık Bakanlığı'na dört soru

Milletvekili Polat, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yanıtlaması istemiyle kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binalarda asbest araştırmasının yapılıp yapılmadığını, gerekli önlemlerin alınıp alınmadığını, asbest atığının imhasını ve islahını, asbestin çevre ve insan sağlığına zararlarını ve İzmir'deki asbestli binaların yıkımının denetimini içeren yedi soru sordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya ise asbest kaynaklı hastalıklardan dolayı hayatını kaybeden insan sayısını ve varsa önlemlerin alınıp alınmadığını içeren üç soru sordu.

Next page

Gazete Yenigün