Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

CHP'li isim İmamoğlu mu?

Cumhurbaşkanı'yla görüşen CHP'li ismin kim olduğu tartışmaları, açıklamaları da beraberinde getirdi. Bunun üzerine siyasiler, bazı açıklamalarda bulundu

CHP'li isim İmamoğlu mu?

YENİGÜN / Sözcü Gazetesi'nin usta kalemi Rahmi Turan'ın köşesinde yer verdiği  bilgi, birden Türkiye gündemine oturdu. CHP'li bir ismin 9 Kasım'da Külliye'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğü bilgisini paylaşan Turan, dünkü "Müthiş haber-2" başlıklı yazısında da bu bilginin arkasında durarak ismin konunun muhatapları tarafından açıklanması gerektiğini söyledi. Turan'ın yazısı sonrası konuya ilişkin ardı ardına açıklamalar gelmeye başladı. İlk açıklama, sabah saatlerinde FOX Tv'ye konuk olan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'ndan geldi. Kılıçdaroğlu, "Okuduğumda 'doğrudur' dedim... İsim vermek istemiyorum..." ifadesini kullandı. Hemen ardından Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun iddiaların gerçeği yansıtmadığı söyledi. İzmir'de basın toplantısı düzenleyen CHP'li Öztırak ise partinin karıştırılmak istendiğini ileri sürdü. Bu arada CHP'li ismin kim olduğu yönündeki en büyük iddia ise CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun İzmir programında gündeme geldi. Gün içinde farklı farklı isimler dillendirilirken en dikkat çekici iddia, adının verilmesini istemeyen partinin üst düzey yetkilisi tarafından ortaya atıldı: "İmamoğlu olabilir." 

Kılıçdaroğlu: 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuk olduğu FOX Tv’deki İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programında yaptığı açıklamada, iddiaları doğrularken isim konusunda tahminde bulunmak istemediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Her konuda konuşan Erdoğan, niye bu konuda konuşmuyor? Erdoğan desin ki ‘Yok efendim böyle bir şey. Ben kimseyle görüşmedim, kimseyi davet etmedim. Kimse de gelmedi ve kimseyle bu konuyu hiç konuşmadım.’ Diyemez mi? Diyebilir. Niye demiyor? Buradan Erdoğan’a açık ve net soruyorum: Bu haber doğru mudur, yanlış mıdır? Herkes konuşuyor, sadece susan Erdoğan. Erdoğan konuşmayabilir, ama bu konuda konuşacak yetkililer var, onlara talimat verir”diye konuştu.

Öztrak: Bizi dizayn etmeye 
kimsenin gücü yetmez

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP'li bir siyasetçiyle görüştüğü iddialarıyla CHP içinde bir karmaşa varmış gibi gösterilmeye çalışıldığını, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarıyla bu senaryonun gündemden düştüğünü savundu. İddiaların AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından yalanlandığını hatırlatan Öztrak, "Bizi dizayn etmeye kimsenin gücü yetmez. Bizi dizayn etmeye çalışma cüretinde de kimse bulunmamalıdır" dedi. CHP'nin saraydan emir alarak kurulmuş bir parti olmadığını, kuruluş dilekçesinin Kurtuluş Savaşı Meydanları'nda yazıldığını kaydeden Öztrak, şunları söyledi:
Sabah genel başkanımız çıkıp bununla ilgili olarak, bu oyunu bozmak üzere bir konuşma yaptıktan sonra açıklamalar yapıldı. Öyle gözüküyor ki; uzunca bir süre bu meseleyi gündemde tutmak isteyenlerin oyunu bozuldu. Bu oyun gündemden düşmüş oldu. Milletin gündeminde işsizlik, pahalılık ve yoksulluk var. Bunları unutturmak için CHP'de bir karmaşa varmış gibi göstermek üzere senaryo üretilmeye çalışılıyor. Bizi dizayn etmeye kimsenin gücü yetmez. Bizi dizayn edecek, partimize talimat verecek tek güç milletimiz, kurultay delegemizdir.

Altun: Böyle bir 
diyalog gerçekleşmedi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Sözcü Gazetesi yazarı Rahmi Turan’ın köşe yazısındaki iddialara ilişkin yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız'ın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde CHP’li bir siyasetçiyle görüştüğü ve aralarında bu kişinin CHP Genel Başkanı olması yönünde bir diyalog geçtiği iddiası tamamen gerçek dışıdır, hayal ürünüdür" ifadesini kullandı. 
Altun, "Sayın Cumhurbaşkanımız'ın ne Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ne de başka bir yerde böyle bir görüşmesi olmamış, söz konusu köşe yazısında geçen böyle bir diyalog gerçekleşmemiştir. Yaklaşık 43 yıllık siyasi hayatında Sayın Cumhurbaşkanımız'ın herhangi bir siyasi partinin dizayn edilmesine yönelik adım atması ya da iç işlerine müdahale etmesi hiçbir zaman söz konusu olmamıştır. Bunu da en iyi hakem olan milletimiz çok iyi bilmektedir.
Söz konusu haberleri gerçek kabul edip, bunun üzerine daha fazla gerçek dışı ifadelerle siyaset iklimini zehirlemeye çalışan kimi siyasetçilerin yaptıkları açıklamaları da kaygıyla izliyor, kendi siyasi hesap ve çıkarlarını korumak namına yaptıkları bu iftira ve yalan siyasetinden vazgeçmelerini umuyoruz” diye konuştu.

Next page

Gazete Yenigün