Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

CHP kurultayında 2023 hedefi

CHP 37. Olağan Kurultay süreci belli oldu. İlçe ve il kongrelerinin ardından büyük kurultay takvimi işleyecek. Konuya ilişkin CHP'li vekiller, 2023 iktidarı yolunda söz konusu kongreler ve kurultayın önemli olduğunu ifade etti

CHP kurultayında 2023 hedefi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 37. Olağan Kurultay sürecinin tarihi belli oldu. CHP'de mahallelerdeki temsilcilerin seçilmesinin ardından ilçe ve il kongrelerinin yapılmasıyla birlikte büyük kurultay takvimi işleyecek. Başlayan süreçte öncelikle, 8 Kasım 2019 tarihinde mahalle delege seçimleri, 14 Aralık 2019 - 27 Şubat 2020 tarihleri arasında ilçe kongreleri, 2 Ocak 2020 - 3 Mart 2020 tarihleri arasında ise il kongreleri tamamlanmış olacak. CHP'de 37. Olağan Kurultayı'nın ise 2020'nin nisan ayı içerisinde yapılacağı konuşulurken, parti sözcüsü veya yetkilerden resmi bir açıklama yapılması bekleniyor. CHP'li vekiller, kongre süreçlerinin demokratik bir seçim ve yarış olmasının temennisinde bulunurken, söz konusu konunun CHP Parti Meclisi ve CHP MYK'da konunun detaylı bir şekilde tartışılacağı belirtildi. 

"ÇARŞAF LİSTE OLMALI"
CHP İzmir Milletvekili Kani Beko konunun Bolu'da bir kez daha ele alınacağını belirtirken, bir diğer CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, 2023 iktidar yolunda kongreler sürecinde seçilecek isimlerin ülkeyi yöneteceklerini kaydetti. CHP'li vekillerden Kamil Okyay Sındır adayların fazla olmasının demokrasi adına sevindirici olduğunu hatırlatırken Atila Sertel ise "Çarşaf liste olmalı ve kimse kırılmasın darılmasın"dedi. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan ise, sürecin hayırlı olmasını, demokratik bir yarış olacağını kaydederken, Özcan Purçu ise CHP'nin demokrasiyi içselleştirdiğini, dolayısıyla demokratik bir seçim olacağını belirterek "Zaten sonbaharda başlayacak bir kongreler sürecimiz olacağı net tarih verilmemiş olsa da belliydi. Çünkü önümüzde bir kurultay sürecimiz var. Ülkemize, insanlarımıza ve partimize hayırlı olsun. Herkesin demokratik bir şekilde yarışacağı süreçlerin olacağını düşünüyorum" dedi.

"SEÇİLECEK İSİMLER TÜRKİYE'Yİ YÖNETECEK"
CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat, "Parti içi demokrasinin en yalın şekilde işlediği partimizde kongre sürecinin en demokratik şekilde yapılacağına inanıyorum. Bu kongreler sürecini çok önemli buluyoruz çünkü bu sürecin ardından seçilecek isimler Türkiye'yi iktidara taşıyacak isimler olacak bu kez" şeklinde ifade etti.

"2023'ÜN İKTİDARI İÇİN TOPLANACAĞIZ"

CHP İzmir Miletvekili Kani Beko 4-5 Ekim tarihlerinde Bolu'da yapılacak kampa ilişkin kısaca bilgi vererek, "Bolu'da yapılacak bu kampta, öncelikle dünya ve Türkiye gündeminin yanı sıra kongrelerin ve kurultayın hem tarihi hem de sürece ilişkin nasıl bakıldığı, neler yapılması gerektiği yönünde konuşulacak. Burada Türkiye'nin 2023 hedefine yaklaşırken CHP'nin iktidar olması için atılacak adımların konuşulacağını bekliyoruz. Nasıl daha örgütlü olabiliriz, neler yapılması gerekiyor gibi. İlçe ve il kongrelerine gelince demokratik ve şeffaf olacağına inanıyorum. Partimizin sürece ilişkin tüzüğü var" açıklamalarında bulundu.

"DEMOKRASİ ADINA SEVİNDİRİCİ"

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, kurultayın iktidara giden yol olacağını ve ülke çapında daha da güçlenerek çıkacaklarını ifade ederken, İzmir'deki kongre için ise uzlaşı adayının yanlış yorumlandığını ima ederek herkesin üzerinde uzlaşacağı birden fazla ismin olmasının demokrasi adına sevindirici bir durum olacağını kaydetti. Sındır, "Mahalle delegeleri seçimi, ilçe ve il kongrelerinin ardından büyük kurultay olacağı için bir heyecan var, bunu yeniden yaşayacağız. İktidara gittiğimiz bu süreçte daha da güçlenerek yurt çapında güçlü olarak çıkacağımıza inanıyoruz. Bu kez yurt çapında olacak yani 'Hatt-ı müdafa değil, Satt-ı müdafa' olacaktır. Bu kurultay süreci iktidara giden yol olacak. Demokratik süreçler aday olma-seçme ve seçilme hakkının olduğu süreçlerdir. Altını çizerek söylüyorum kimsenin nüfuzu altında bırakılmayan süreçlerdir. Bizde de böyle olacaktır. Genel başkanımızın kast ettiği uzlaşı adayı yorumlandığı gibi değil aslında. Bir aday olur mutlu oluruz, ikinci aday olursa demokrasi adına sevindirici olur. Bir sınırı yok, kimsenin bir şey deme hakkı da yok. Dayatma aday değil 'uzlaşı adayı' dileğimizdir. Bunda da kastın herkesin üzerinde uzlaşabildiği isim olması olduğunu düşünüyorum. Kongrede birden fazla aday olursa, dileğimiz odur ki kongre sürecinde kazananın diğer kazanamayan arkadaşları ile kucaklaşması, seçilmeyen arkadaşların da seçilen arkadaşın yanında durması, ona güç ve destek vermesidir. Temennimiz budur" dedi.n Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün