;
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

CHP Kongrelerinde 'TEK' Aday Eleştirisi

İzmir, Aydın ve İstanbul'da il ve ilçe seçim süreçlerini tamamlayan CHP kongreleri 'tek aday'lı yarışlara sahne oldu. İzmir'de daha önce kongre kazanan İl Başkanı Deniz Yücel, yeniden başkan olurken tek adaylı durumun İstanbul ve Aydın il kongrelerinde de yaşanması dikkat çekti

CHP Kongrelerinde 'TEK' Aday Eleştirisi

YENİGÜN Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı sık sık 'tek adam' şeklinde eleştirirken CHP içinden de Kılıçdaroğlu için aynı yönde serzenişler geldi. Gerekçe ise CHP'nin il kongrelerine tek adaylı seçimlerin olması. Kılıçdaroğlu, CHP'de yeniden "kavgaların" yaşanmasını engellemek, "kucaklaşmayı" sağlamak için kongrelere "üzerinde uzlaşma sağlanan" tek adayla gidilmesini istedi. Ancak, İzmir'de söz konusu uzlaşı adayının karşısına rakip çıkmış ve yeterli imza bulmamıştı. Bunu üzerine eleştirilerden biri eski bakan ve İzmir Büyükşehir eski Başkanı Yüksel Çakmur ile İzmir eski Milletvekili Musa Çam'dan geldi. Bazı milletvekilleri ise uzlaşının tek aday anlamına gelmediği ve bugüne kadar tek adaylı kongrelerde bile demokratik bir seçim olduğunu ifade etti.


 "TEK ADAM, TEK ADAY ELEŞTİRİSİ"
Eski bakan ve İzmir Büyükşehir Belediye eski Başkanı Yüksel Çakmur, şu eleştiriyi yaptı: "Muhalefet iktidarı, 'tek adam'  şeklinde eleştiriyor aynı durum bizde de var. Dürüst olalım. İktidara benzemekle iktidar olunmaz.  Delege sistemi kalkmalı, Parti Meclisi de kalkmalı bu partinin sahibi örgütün tabanıdır. CHP nin kahramanlara ihtiyacı yok, demokrasiye adalete ve özgürlüğe ihtiyacı var. Bu durum partinin demokratik yapısına uygun değildir." 


İSTANBUL'DA DA TEK ADAYLI SEÇİM
Önceki gün akşam saatlerine dek süren 7. Olağan İstanbul İl Kongresi'ndeki seçim sonuçlarına bakıldığında İzmir ve Aydın'da olduğu gibi burada da tek adaylı bir şeçim oldu. Kaftancıoğlu'nun karşısına çıkan Ferudun Cemal Aydın adaylık için gereken 60 delege imza sayısına ulaşamayarak 47 imzada kaldı.  Dr. Canan Kaftancıoğlu, kullanılan 571 oyun 510'u geçerli, 61'i geçersiz sayılırken Yapılan oylama sonucu Kaftancıoğlu yeniden il başkanı seçildi. 


TEK ADAY FORMÜLÜ
Aynı formülün Ankara'da da uygulanacağı ihtimali olduğu kulislere yansırken Kılıçdaroğlu'nun bu talebi "İktidar" olmak için izlenen bir strateji şeklinde örgüt tabanında da kabullenmiş şekilde görünüyor. Fakat yine de parti içinde kongrelerin demokratik olamadığı eleştirini de beraberinde getiriyor. 


"KONGRELERDE DE ÖNSEÇİM OLMALI"
CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, İzmir'deki kongrede blok liste yerine çarşaf listeyi savunmuş ve aynı zamanda il ve ilçe kongrelerinde aday olmak isteyenler delege imzası yerine üyelerin yapacağı önseçim ile olmasının yolu açılması gerektiğini ifade etmişti. Yenigün Gazetesi'ne konuşan Bayır, "Kongrelerde de ön seçim olmalı, tıpkı milletvekilliğinde yapılan önseçim gibi. Delege yerine üyeler kongrede aday olacak isimleri belirlemeli" dedi. 


"KADIN ADAY OLMALIYDI"
Bayır, tek adaylı İzmir kongresinde yaşananları değerlendirirken Narlıdere İl Delegesi olan Ezgi Deniz Uranga'nın yeterli imzayı toplayamadığı için tıpkı Cüneyit Oğuz gibi aday olamadığını hatırlatarak, "Kadın aday olmalıydı. Yarışa  bir kadın adayın katılması bence daha doğru olurdu" dedi. Bayır, tek adaylı tüm kongrelerine ilişkin eleştirilere ise, "Bu iktidar olmak için Genel Başkan ve genel merkezin uygun gördüğü bir stratejidir. Kavgasız, gürültüsüz, yandaş medyaya malzeme vermeden iktidar olmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.


"İMZA TOPLAYAN ADAY OLABİLİR"
CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu ise, "Burada iktidara hazırlanan bir parti olarak içimizden uzlaşı adayı çıkıyor. Ülkenin içinde bulunduğu durum gözler önündeyken bu sırada bizim de ilk etapta aday yarışına girmemiz uygun olmayabilir. Genel Başkanımız uzlaşı adayı deyince arkadaşlarımız da tek aday ile yola çıktı. Rekabetçi bir yarış olacağına mutabık kalınarak bir aday üzerinde anlama sağlandı. Yine de demokratik olduğunu düşünüyorum sonuçta yeterli sayıda delegelerin imzaları toplanmak üzere aday olunabilir" dedi. 
Gayet demokratik bir seçim olduğunu ifade eden İzmir Milletvekili Murat Bakan da, "Kongreye, çarşaf liste ile girildi ve aday olmak isteyenler delegeden yeterli imzayı alarak aday olabiliyor. Herkese demokrasi dersi verdik bence" ifadelerini kullandı


"DOĞRU OLMAMIŞTIR"
 CHP de genel anlamda part içi demokrasiyi çalıştırdıklarını ifade eden eski İzmir Milletvekili Musa Çam, "Demokrasiyi parti içinde çalıştıran CHP'dir diğer partilerde maalesef yoktur. Bizde çok adaylı seçim esastır. Bazı illerde tek aday olabilir. Süreç kötü dayatılmaya başladı. İl Başkanının aldığı oy ortada delege açıkça rahatsız olmuştur. İl Başkanının şahsıyla ilgili değil dediklerim. Uygulamadan delege rahatsız durumdadır,  yukarıdan ve buradaki dayatmadan çıkan sonuç budur. Doğru olmamıştır."


"BİRLİKTELİK UZLAŞIDIR"
İzmir Milletvekili Atila Sertel ise, "İzmir-İstanbul ve Aydın'da tek adaylı seçime gidilmiş olabilir ancak diğer illerde de iki, üç, dört aday çıkmıştır. Partimizinin tüzüğü açıktır isteyen adaylar, mevcut delegenin yüz 10 oyunu alarak aday olabilir. Demek ki burada yeterli imzaya ulaşan olmadı. İzmir'de iki adaylıydı ancak bazı oylar mükerrer çıkınca tek adaylı devam edildi. Uzlaşı talebi etkili olabilir ancak iki ya da üç aday olunca da uzlaşı oluyor. Partinin birliği ve berberliği adınadır bu uzlaşı. Genel Başkanımız yapısal olarak bütünleyen, herkesi sarıp sarmalayan  bir uzlaşıdır. Ötekileştiren, yapıyı dağıtan bir durum değil; tam tersine birada tutan bir anlayışın uzlaşısıdır" biçiminde görüşlerini ifade etti. 

Kuruluşundan bu yana 36 olağan ve 18 olağanüstü kurultay gerçekleştiren CHP'de, 26 Ocak'ta başlayan il kongreleri sürüyor.

Çoğunluğu tek adayla gidilen kongrelerde bugüne kadar 11 il başkanı belirlendi. İzmir-İstanbul ve Aydın'da kongreye tek adayla gidildi. İzmir'de Deniz Yücel, İstanbul'da Dr. Canan Kaftancıoğlu ve Aydın'da ise Mevcut İl Başkanı Ali Çankır seçildi. Tek adayla bugüne kadar gidilen söz konusu illerde seçilen başkanlar aynı zamanda üçü de önceki dönem başkanlık yapan isimler.

Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün