Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

CHP İzmir’de kongre bilmecesi

CHP İzmir İl Kongresi öncesi, eski Başkan Kocaoğlu'nun Karabağlar CHP İlçe Başkanı Mehmet Türkbay ile görüştüğü ve il başkanlığı adaylığına ikna ettiği iddiası kulislere yansıdı. Öte yandan Musa Çam'ın da il başkanlığına aday olarak çıkacağı iddia edildi

CHP İzmir’de kongre bilmecesi

YENİGÜN Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) İzmir'de 8 Şubat günü yapacağı il kongresi öncesinde İzmir siyasetinin 'Aziz Abisi' olarak bilinen İzmir eski Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun, geçtiğimiz hafta CHP Karabağlar İlçe Başkanı Mehmet Türkbay'ı, mevcut İzmir İl Başkanı olan ve adaylığına kesin gözüyle bakılan Deniz Yücel'in karşısına çıkması yönünde ikna ettiği ileri sürüldü. Kocaoğlu bir gün sonra da Yücel ile bir araya geldi. Kongreye sayılı günler kala il başkanlığı yarışına Musa Çam'ın da katılacağı konuşulmaya başlandı. Gerekçe olarak Çam'ın geçtiğimiz gün bir toplantıda kurduğu, 'kriterlere uyuyorsam olurum' cümlesi gösterildi.


ÖNCEKİ KONGREDE DESTEKLEMİŞTİ
Aziz Kocaoğlu'nun CHP Karbağlar İlçe Başkanı Türkbay ile yaptığı gizli görüşmede, Deniz Yücel'in karşısına aday olarak çıkarmak istediği yönünde konuştuğu ve Türkbay'ın ise yeni ilçe başkanı olmasına rağmen 'olabilir' yanıtı verdiği iddia edildi. Kocaoğlu 2017 yılında mevcut il  başkanı Yücel için ilçeleri dolaşarak örgütten destek istemişti. Aynı Kocaoğlu, daha sonra 31 Mart yerel seçimlerinden aylar önce aday olmayacağını kamuoyuna deklere etmişti. Söz konusu açıklamanın ardından, yeniden aday olduğunu açıklamış ve bunun üzerine Ankara'da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşme yapmıştı. Bu gelgitler sırasıda mevcut il başkanı Yücel ile aralarının açıldığı kulislerde konuşulurken, bugün Deniz Yücel'in karşısına bir adayın çıkması yönünde kulis yaptığı yönündeki iddialar dikkat çekti.

ÖNCE TÜRKBAY SONRA YÜCEL ZİYARETİ
Geçtiğimiz hafta aday olunması yönünde ikna edildiği ileri sürülen Türkbay ile Aziz Kocaoğlu'nun konuştuklarının detaylarına bakıldığında, il kongresinde son dakika aday olarak Yücel'in karşısına çıkacağı tahmin ediliyor. Kocaoğlu, Türkbay'ın ziyaretinden bir gün sonra ise CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'i de ziyaret etti. Her iki isimle kongreye günler kala görüşme yapmasının perde arkasında kongre sürecinin konuşulduğu, adaylık sürecini değerlendirdikleri ileri sürülüyor.

SON DAKİKA SÜRPRİZLERİ
İlçe kongrelerinin ardından il başkanlığı yarışında herhangi bir adayın hala resmi bir açıklama yaparak Yücel'in karşısına çıkmamış olması, CHP içinde demokrasi yarışının yara aldığı görüşüne neden oldu. CHP'nin ilk kez iktidar olacağı veya kurulacak olan koalisyona ortak olacağı yönündeki motivasyonun yara almaması için Genel Başkan Kılıçdaroğlu ve yardımcılarının bazı isimler üzerinden uzlaşı talimatı verdiği ve önceki yıllarda olduğu gibi kongrelerin kavgalı veya tarışmalı geçmesini istenmedikleri biliniyor. Genel merkezden gelen uzlaşı talimatına uyulduğu için hala herhangi bir aday çıkmazken parti içi denge siyaseti açısından son dakika adayalarının olacağına kesin gözüyle bakılıyor. 

"KRİTERLERE UYUYORSAM OLUR"
CHP İzmir İl Başkanlığı yarışına son dakikakda göz kırpan bir diğer isim ise Musa Çam. CHP İzmir eski Milletvekili ve DİSK geleneğinden gelen Çam, geçtiğimiz gün bir toplantıda yaptığı açıklamada dikkat çeken cümleler kurdu. CHP'li Çam, "Örgüt, ilçe başkanları, il başkanı Deniz Yücel’den memnunsa desteklemeleri gerekir. İlçe başkanları ‘Partide bir değişime ihtiyaç var’ derlerse kriter belirlemeliler. Ben bireysel olarak ortaya çıkmam. İl başkanı yarışına, kavganın içine girmem. Konsensüs olursa, çizilen kriterlere uyuyorsam olur. İhtiyaçları iyi belirlemek lazım. İyi il yöneticilerine de ihtiyacımız var. Partide hafıza yok. Partinin hafızasını mazisini bilen yöneticilere ihtiyaç var" ifadelerini kullanmıştı. 

Kılıçdaroğlu: Bir oyum var onu da Yücel'e atarım"

Öte Afyon’daki Belediye Başkanları toplantısında örgütlere “uzlaşı adayla” gidin çağrısı yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili flaş bir iddia da gündeme geldi. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun sürecin başından beri İzmir İl Başkanı Deniz Yücel’le devam edilmesi yönünde görüş bildirdiği ve bu isteği kendisine gelen milletvekilleri, belediye başkanları ve ilçe başkanlarına ilettiği öne sürülmüştü. Kulislerde konuşulana göre CHP Genel Başkanı ve aynı zamanda İzmir Milletvekili olmasından dolayı doğal delege olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bir oyum var. Kongrede gider Deniz Yücel’e atarım” dediği iddia edildi.

Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün