Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

CHP İzmir'de Kaftancıoğlu çatlağı

CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu’nun sözlerine İzmir milletvekillerinin büyük bölümü tepki gösterirken İl Başkanı Deniz Yücel’in vekilleri uyaran mesajı tartışma yarattı

CHP İzmir'de Kaftancıoğlu çatlağı

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun “Ben, Atatürk değil, Gazi Mustafa Kemal derim” sözleri nedeniyle başlayan tartışma İzmir’de milletvekilleri ile İl Başkanı Deniz Yücel’i karşı karşıya getirdi. Kaftancıoğlu’nun açıklamalarına sosyal medya hesaplarından Atatürk ile ilgili paylaşımlar yaparak tepki gösteren milletvekilleri sözlerin kabul edilemez olduğunu belirtti.

İzmir Milletvekilleri Tuncay Özkan, Bedri Serter, Kamil Okyay Sındır, Sevda Erdan Kılıç, Tacettin Bayır, Atilla Sertel ve Mehmet Ali Çelebi Atatürk ile ilgili çeşitli açıklamalar yaptı. Son yapılan kurultayda parti yönetiminde yer alan Genel Sekreter Selin Sayek Böke, PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan, YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat ile Milletvekili Murat Bakan bir paylaşımda bulunmadı.

YÜCEL’DEN SÜKUNET ÇAĞRISI

Vekiller arasında da yaşanan “tepki” ayrışmasına İl Başkanı Deniz Yücel de dahil oldu. Yücel, milletvekillerinin bulunduğu ortak whatsaap mesaj grubunda Kaftancıoğlu nedeniyle başlayan tartışmanın alevlenmemesini istedi. Yücel ilk olarak, “Sayın vekillerim, konu ile ilgili hassasiyetinizi çok iyi anlıyorum ancak kendi partimizin il başkanını yandaş medyaya malzeme etmeyelim. Bu konuların konuşulacağı yerler basın ve sosyal medya değil partimizin yetkili kurullarıdır” mesajını gönderdi.

Yücel’in vekilleri uyaran açıklamasının ardından bazı isimler tepki gösterdi. İzmir milletvekilleri uyarılması gereken bir kişi varsa bunun Kaftancıoğlu olduğunu belirtti. Tartışmanın uzaması ve ortamın gerilmesi üzerine Yücel bu kez, “Ben birilerini korumak ya da kollamak için değil İzmir İl başkanı olarak partiyi korumak ve kollamak için bu uyarıyı ve hatırlatmayı yaptım” açıklaması geldi.

KILIÇDAROĞLU’NDAN ÖNLEM

Öte yandan İstanbul’da başlayan ve tüm Türkiye’ye yayılan parti içi tartışmayla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “konuşmayın, hiçbir açıklama yapmayın” uyarısında bulunduğu öğrenildi. Parti grup başkan vekilleri milletvekillerine, “sakin olun, sükuneti koruyun” mesajı verdi. Durumun parti yetkili kurullarında değerlendirileceğinin altı çizildi. -Halime ERDOĞAN

Next page

Gazete Yenigün