Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

CHP itibarını nasıl artırır

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Dr. Tanju Tosun, "CHP itibarını daha da artırmak istiyorsa delege sisteminden vazgeçip parti üyeliğini öne çıkarması gerekir" dedi. Prof. Dr. Tosun, AK Parti'de oy geçişkenliğinin olduğunu ve oyunun az da olsa eridiği düşüncesinin hakim olduğunu ifade etti. Tosun kurulacak (Babacan-Davutoğlu) yeni partilere ilişkin de konuştu.

CHP itibarını nasıl artırır

AK Parti’nin geçmiş dönem bakanlarından Faruk Çelik, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Başkanlık Sistemi'ne ilişkin yüzde 50+1’lik oy oranın yüksek olduğunu, bunun yerine oyun yüzde 40 civarında olması gerektiğini ifade etmişti. Bunun üzerine AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün söz konusu değerlendirmeyi muhalefet partilerinin yapması gerektiğini ifade etmişti.

Özellikle muhalefet kanadından Cumhur İttifakı'nın önümüzdeki seçimlerde yüzde 50+1 oranında oy alamayacağı, bu nedenle de barajın aşağı çekilmesi istendiği dillendirilmişti. Gündeme damgasını vuran baraj konusu henüz tartışılırken bugün 6 farklı araştırma şirketinin yayımladığı anket sonuçları oldukça ilginç veriler ortaya koydu. Cumhuriyet Gazetesi'nde "ORC, Piar, Avrasya, ADA, Potimar ve Saros” gibi farklı anket şirketlerinin verilerinin yer aldığı raporda, İYİ Parti’nin seçmen analizi yapıldı. 6 farklı anket şirketinin verilerinin ortalaması ele alındığında raporun en dikkat çekici tarafı, Cumhur İttifakı'nın oy oranının yüzde 50'nin altına düşerek 47,8 seviyesine gerilemesi oldu" denildi.


"OY KAYBI NET GÖRÜNÜYOR"
İttifakların seçimlerde barajı aşıp aşamayacağı tartışılırken Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanju Tosun, gerek ittifaklar arası seçmen hareketine dair gerekse CHP'de resmen başlayan kongreler ve büyük kurultaya dair çarpıcı bilgiler verdi.
Gündemde konuşulan İstanbul merkezli 6 anket şirketinin çarpıcı verilerin sonucuna bakıldığında konuyu değerlendiren Prof. Dr. Tosun, "Türkiye yeni bir seçimden çıktı, bu sonucu dikkate aldığımızda özellikle Cumhur İttifakı'nın ve AK Parti kesiminin de bir miktar oy kaybı net olarak görülüyor... Şu konjonktürde eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı partilerin, kurucular kurulu ve programı belli olmadan değerlendirme yapmak erken. Öte yandan da  yapılan bu anketlerdeki hata payları ve güven düzeylerine bakmak gerekiyor. Bu anlamda 'sert bir düşme vardır' sözünün fazla iddialı olduğu düşünüyorum.
Ekonomik faktörlere bakıldığında belli düzeydeki düşüşler doğaldır. AK Parti ve MHP (Cumhur İttifakı)'nın yüzde 40’larda oy oranı olduğunu düşünüyorum. Çok sert ve keskin bir gerileme söz konusu değil. Asıl değerlendirmeyi Babacan ve Davutoğlu'nun partileri kurulduktan sonra bakmak lazım" dedi.


 "OYLAR MUHALEFET BLOKUNA GEÇMİYOR"
Prof. Dr. Tosun, Cumhur İttifakı'ndaki oyların erimesi ile oyların muhalefet blokuna
 geçtiğini düşünmediğini ifade ederek, "AK Parti'nin kemik seçmeninde bir miktar hareketlilik var ama bu hareketlilik muhalefet blokuna geçmiyor. İYİ Parti'nin bu koşullarda sesini duyurmak için parti sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu’nun son günlerdeki açıklamaları dikkate alındığında, bu oy oranı içinde bir miktar CHP seçmeni de var. Dolayısıyla, CHP'ye yönelik İYİ Parti'den oy geçişleri olabilir... Eğer başarılı bir çıkış yaparlarsa Babacan ve Davutoğlu, bir miktar AK Parti'den hatta İYİ Parti'den oy çekeceği olasılığı mevcut diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.


"O PARTİLER KURULURSA"
Ortada henüz Babacan ve Davutoğlu'nun kuracağı partilerin somut varlığından söz edilemeyeceği için seçmenden oy istemenin mümkün olmadığı dolayısıyla yeni partilerin söz konusu hareketlilikte bir rolü olduğunu ifade etmenin erken olduğunu kaydeden Prof. Dr. Tosun, "Henüz somut olarak ortada bir parti yok. Bu nedenle olmayan bir parti için seçmenin çok şey söylemesi zor. Seçmen davranışı çok kısa sürede olağanüstü ekonomik ve politik krizler olmadığı takdirde yüksek bir geçişkenlik pek kolay değil. Seçmenin oy vereceği parti olmadığında bu kadar radikal bir geçişkenlik olabilir. Ortada CHP ve MHP var. Dolayısıyla bunları dikkate almak gerekir. Partiler kurulursa, kendilerini iyi tanıtır ve seçmeni ikna ederse o zaman birkaç puanlık geçişler rahatlıkla görülebilir" dedi.
AK Parti'den oy geçişlerinin olduğunu düşündüğünü ifade eden Tosun, bu durumun gerekçelerinden birincisini ekonomik sıkıntılara, ikincisini de Suriye politikası ve yeni Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’nin yereldeki teşkilatlara olan ilişkilerini zayıflatması gibi başlıca nedenlere bağladı.


"CHP, İYİ PARTİ TAKTİĞİ UYGULAYABİLİR"
Babacan ve Davutoğlu'nun kuracağı partilerin seçime yetişmemesi gibi bir erken baskın seçim olması durumunda tıpkı İYİ Parti’ye 2018'de CHP'li vekillerin geçmesiyle seçime girme hakkını kazandığı gibi CHP'nin hamleyi, kurulacak yeni parti için yapar mı, sorusu üzerine Tosun, "Ben bu durumu demokrasi adına değil de partilerin geleceğe yönelik beklentilerinde fayda sağlama olayı olarak görüyorum. Fayda, politik kazanç söz konusuysa bu tür manevralar bugün değil, geçmişte de yapıldı ve yarın da yapılabilir ama  kısa vadede çok fazla da etkisi olacağını düşünmüyorum. Partilerin kurulmasını görmek lazım, nasıl bir parti olacaklarını beklemek ve görmek lazım. Belki de böyle bir manevraya gerek kalmayabilir" yanıtını verdi. 


"CHP İTİBARINI ARTIRMAK İSTİYORSA”
Pazartesi günü CHP kongrelerinin yapılacağı ve büyük kurultaya doğru atılacak adımların resmen açıklanması üzerine Tosun, CHP'nin en büyük sorunlarından birinin delege sistemi olduğunu ve bunun yerine parti üyeliğinin öne çıkarılması gerektiğini hatırlatarak, "CHP kendi içi yapısında özellikle ilçe ve il örgütlerinin belirlenmesinde delege ağırlığı üzerinden çalışan bir sisteme sahip. CHP, özellikle toplum nezdinde itibarını daha da artırmak istiyorsa teşkilatın en alt kademesinden en üstüne hatta genel başkana kadar bütün süreçlerde parti üyelerini devreye sokması gerekir. CHP'nin en temel problemlerinden bir tanesi mevcut delege sisteminden vazgeçip iç iktidarı üyelere teslim etmesi gerekiyor" dedi.

 

Kurulacak yeni partileri ve değişme olasılığı olan aritmetikleri Murat Sabuncu ile KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır 'Sayıların Dili' programında yorumladı. 
"AK Parti, çekirdek oyunun en düşük noktasında" diyen Ağırdır, siyasetteki gelişmelerde bloklar arası geçişlerden ziyade iktidar içi davranışların etkili olacağını söyledi ve "Bloklar arası geçiş hala düşük" dedi.


"MHP'NİN ETKİSİ ARTIYOR"
İktidar blokunda AK Parti'nin etkisi azalırken, MHP'nin etkisinin göreceli olarak arttığını ifade eden Ağırdır, İYİ Parti'nin ise varlığını sürdüreceğini belirtti. İYİ Parti'ye oy veren kesimin git gide artan metropollerde yaşayan, seküler hayat tarzına sahip ama değer dünyası muhafazakâr kişiler olduğunu belirten Ağırdır, MHP seçmenlerinin ise geleneksel hayat tarzı olan muhafazakârlar olduğunu kaydetti. Gençlerin yarısının mevcut aktörlerle Türkiye'nin sorunlarının çözülemeyeceğini düşündüğünü söyleyen Ağırdır, toplumun yüzde 40'a yaklaşan kesiminin hemfikir olduğunu söyledi ve “Başkanlık sistemine bugün AK Partililer de ‘hayır’ der” diye konuştu. 

Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün