Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

CHP İl Kongresi öncesi aday isimler

CHP İzmir İl Kongresi'nin tarihi henüz belirlenmezken, uzlaşı adayı polemikleri sürüyor. Devrim Barış Çelik isminin yanı sıra çarpıcı bir isim ve model olarak Konak eski Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ın da Kocaoğlu ile geçtiğimiz hafta Urla'da görüştüğü ve aday olacağı ileri sürüldü

CHP İl Kongresi öncesi aday isimler

İzmir siyasetinin gündemi, CHP İl Başkanı'nın kim olacağı ve bu soru doğrultusunda kulislerde parti içi hareketliliğin hayli vites yükselttiği gerçeği. Henüz kongre sürecine ilişkin net bir tarih açıklanmazken, ekim ayı sonlarına doğru Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından tarih deklere edilecek. Kılıçdaroğlu'nun, Temmuz ayında belediye başkanlarını topladığı çalıştayda, kavgalı kongreler istemediği ve üzerinde örgütün "uzlaşı" adayı diyebileceği isimleri işaret ettiği ileri sürülmüştü. Uzlaşı adayı talebinin dile getirildiği çalıştayda, belediye başkanlarına ilçe ve il kongrelerinde mesafeli davranmaları gerektiği ve taraf olmamaları yönünde uyardığı konuşulmuştu. Yerel seçimlerin ardından yakalanan başarının heba edilmemesi yönünde kavgalı kongreler istemediğini peşinen örgüte iletirken, önceki gün İzmir'de kongre sürecine dair tartışmalar yaşanmaya başladı.

"DEĞERLENDİRMEYİ DOĞRU BULMUYORUM"

Kongre sürecine kısa bir tarih kala, CHP eski İl Başkanı ve Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin'in imza sürecini hatırlatarak, “O imzayı verenler unutulmamalı” sözlerine, Milletvekili Murat Bakan’ın“Genel Başkan’ın kimseye diyet borcu yoktur” cevabı üzerine, İl Başkanı Yücel, “Ben o süreçle alakalı bir değerlendirme yapılmasını doğru bulmuyorum. Ali Engin’in görüşleri benim için değerli, iyi niyetli olduğunu düşünmüyorum. Ancak o süreçle ilgili iyi ya da kötü bir değerlendirme yapılmasını doğru bulmuyorum. Biz imza verdik ama kimseyi dışlamadık, ötekileştirmedik. Bunun için böyle bir yaklaşım doğru değil. Bu diyet borcu açıklaması da biraz amacını aşmış" ifadelerini kullandı.

"GENEL MERKEZE KATKISI BÜYÜK"

Kulislerde uzlaşı adayı olarak ismi geçen ve iddiaya göre Murat Bakan, Rıfat Nalbantoğlu, Ali Engin, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, milletvekillerinden Ednan Arslan'ın ve CHP Genel Başkanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan'ın da sıcak baktığı isim, Devrim Barış Çelik. Çelik'in iletişim bilimci olarak CHP Genel Merkezi'nde özellikle seçim sürecinde ciddi katkıları olduğu biliniyor. Kongre süreci öncesi kulislerde adı ilk geçen Devrim Barış Çelik'in yanı sıra başka isimlerin olup olmadığı yönünde sorular yönlendirdiğimiz CHP Genel Başkan Yardımcılığı yapmış ve hala CHP Parti Meclisi Üyesi, İzmir siyasetinin ağır ve entelektüel isimlerinden biri ile yaptığımız görüşmede, "İzmir'de liyakatı olan, örgütün üzerinde mutabık kalacağı isim, bir yeni pradigma olmalı. Yeni bir hikaye yazılmalıdır" sözlerini kullanırken, özellikle 'Devrim Barış örgütün tabanından veya gençlik kollarından mı geliyor?' sorusu üzerine, "Parti örgütünden veya gençlik kollarından gelmiyor. Daha çok akademik kimliği ve seçim sürecinde genel merkeze katkıları büyüktür. Parti örgütünden gelmemesi eksi olabilir ancak, genel merkeze katkıları da artı olabilir. Önemle altı çizilmesi gereken bir konu ise, Genel Bakanımızın da özellikle uyardığı bir konu. Belediye başkanları kongre sürecini yönetmeye, aday üzerinden taraftar olmaya kalkmasın, bunu yapanlar kısa süre öncesine kadar herkesin hatırlayacağı gibi kafa-göz kırılıp gitti" dedi.

KADIN ADAY SÜRPRİZİ

Konuştuğumuz bir başka isim ise, eski belediye başkanı ve CHP İzmir siyasetinde hala aktif bir isim. Duyumları doğrultusunda açıklamalar yaptı. Henüz konuşulmaya başlanmadı ancak il kongresinde kadın aday, İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu'na oldukça yakın bir isim. Önceki dönem, Konak Belediye Başkanı olmadan önce de adaylık sürecinde, Kocaoğlu'nun üzerinde ısrarla durmuş olduğu, Konak Belediyesi'ni 4 yıl yöneten eski Baro Başkanı olan Sema Pekdaş. Haber kaynağının iddiasına göre, Urla'da zaman zaman tavla oynarken karşılaştığımız Aziz Kocaoğlu'nun, Urla'da kendisi ile bu konu hakkında görüştüğü ve kongre sürecinde aday olacak isimlerden birinin Sema Pekdaş olacağı. Haber kaynağımız, geçtiğimiz günlerde Kocaoğlu'nun Urla'da Pekdaş ile kongre sürecine ilişkin konuştuğunu iddia ederken, kadın aday olmasının parti örgütünde kabul görebileceğini söyledi. İstanbul CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu gibi bir emsal olması ve kadın olmasının değerlendirebileceğini ileri sürdü.

GENEL MERKEZ GÖRÜŞMESİ SONRASI

Bir başka haber kaynağı ise, kentte yukarıdaki isimlerden bağımsız 4 adayın daha olduğunu söylerken, henüz genel merkez aracılığıyla fikirleri alınmadığı için isimlerin verilmesinin doğru olmayacağını kaydetti. Kongre sürecinde Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun işaret ettiği uzlaşı adayının, CHP içerisinde pek mümkün olmayacağı, olamayacağı görüşü ağır basarken, kongre takviminin açıklanmasıyla beraber tablonun daha da netleşmesi bekleniyor. 
Kulis Haber: Mehmet Emin AL

Next page

Gazete Yenigün