Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

CHP'de uzlaşı talimatı

CHP'nin 37'nci kurultay süreci resmi olarak başlarken daha önce hiç alışık olmadık şekilde adayların sahaya çıkmaması oldukça dikkat çekici. İddiaya göre pazı partililer tarafından, Kılıçdaroğlu'nun talimatı olduğu ileri sürülen "Uzlaşı adayı" nedeniyle parti içi demokrasinin işlemediği ve bu yüzden adayların ortaya çıkmadığı konuşuluyor

CHP'de uzlaşı talimatı

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)'nde geçtiğimiz yıllarda kongre tarihleri açıklanmadan çok sayıda aday ilçe veya il başkanlığı yarışına katıldığını açıklayıp ortaya çıkarken, 37'inci kurultayda (bu yıl) CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, yaz döneminde Afyon'daki toplantıda "uzlaşı adayı belirleyin"yönündeki talebi, iddialara göre adaylarının başkanlık yarışına katılmaları pek kolay olmayacak. Adaylar önceki yıllarda olduğundan çok daha fazla genel merkezdeki dengeleri gözetmek ve yine buradan gelecek olan talimatlara sıkı sıkıya bağlı kalıp hareket etmek zorunda oldukları ifade ediliyor.

"YOKSA ÜSTÜ ÇİZİLİR"

Ekim ayının 21'inde CHP Genel Merkezi tarafından il ve ilçe örgütlerine gönderilen resmi yazıyla olağan kurultay süreci start alırken, İzmir'de mevcut başkan olması nedeniyle doğal aday olarak düşünülen Deniz Yücel, henüz somut bir açıklama yapmasa da İzmir Barosu ve Konak Belediyesi eski Başkanı Sema Pekdaş dışında "Görev verilirse kaçmam" gibi benzeri ifadelerini bile kullanan herhangi bir adayın bile olmaması CHP'nin kongre geçmişinde pek görülmemiş bir tablo olarak dikkat çekiyor. CHP İzmir siyasetinde etkin ve daha önce ilçe belediye başkanlığı yapmış bir partili, "Kimse Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun işaretini beklemeden aday olamaz, yoksa üstünü çizerler" ifadelerini kullandı. Daha önce de genel merkez onayı almadan isimleri açıklamaları pek görünen bir durum olmasa da CHP 37'nci olağan kurultayı için bu kez tablo "iktidar olabilmek için susma talimatı" olduğu ileri sürülüyor.

"PARTİ İÇİ DEMOKRASİYE ZARAR VERİR"

Parti içi demokrasi vurgusunu sık sık yapan CHP'nin 31 Mart yerel seçimlerinde 11 Büyükşehir Belediyesini (ittifak ortağı İYİ Parti ile beraber) almasıyla, olası erken genel seçimlerde iktidar olma planları yaptığı ve bu nedenle kongre ve kurultay sürecinin kavgasız, partiye zarar verilmeyecek şekilde yapılması talebinin Genel Başkan Kılıçdaroğlu'dan geldiği somut bir şekilde konuşuluyor. Bu nedenle adayların özellikle il başkanlığı adaylığı konusunda isimlerin ortaya çıkması pek zor görünürken bazı partililerin genel başkanın uzlaşı adayı talimatının parti içi demokrasiye zarar verdiğini ileri sürüyor.

"DEVRİM BARIŞ VE ARKA KAPI BÜROKRASİSİ"

CHP İzmir İl Başkanlığı adayı olarak ismi kulislerde sık sık geçse de bugüne kadar hiç bir açıklama yapmayan Devrim Barış Çelik'in, genel merkezde görüşmelerinin sürdüğü iddia ediliyor. 31 Mart Yerel Seçimlerinde Genel Merkezde çalıştığı, seçimlerde görünmeyen isimsiz nefer olarak ifade edilen ve "Arka Kapı Bürokrasisi"ni yürüttüğü söylenen Çelik'in İzmir'de il başkanı adayı olacağı dillendiriliyor. İddiaya göre Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na yakın ancak parti içinde ekipçilik tecrübesi olmayan ve CHP'nin son iki seçimde parti programı üzerinde kafa yoran, mesai yapan Çelik'in ekip oluşturmaya çalıştığı ve kesin aday olacağı gözüyle bakılıyor. Edinilen bilgilere göre, Muş'ta da İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile birlikte fotoğraf vermesi ise yine CHP-İYİ Parti'nin adaylık sürecini arka kapı bürokrasisini yürüttüğü için orada olduğu iddia edildi.

"GENEL MERKEZ İSİM İŞARET ETTİ" İDDİASI

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'in doğal aday olmakla beraber genel merkez tarafından işaret edilmesinin de adayların ortaya çıkmamasında önemli bir etkisi olduğu kulislerde konuşuluyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı'nın geçtiğimiz ay CHP İl binasında yaptığı toplantının ardından Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun Deniz Yücel'i işaret ettiği ve mevcut başkan ile devam edeceği iddia edildi. Salıcı'nın söz konusu toplantıda partililerle yaptığı konuşmasında, Deniz Yücel'i üstü kapalı da olsa işaret etmesinden dolayı adayların sahaya çıkmamasında oldukça önemli rol oynadığı konuşuluyor.

"BAŞKANLIK DEĞİL MYK HEDEFİ"

İzmir İl Başkanlığı konusunda adı geçen bir diğer isim Rıfat Nalbantoğlu. Aynı zamanda 2010 yılında eski il başkanı olan Nalbantoğlu, adının kulislerde geçmesi üzerine, "Ortada fol yol yumurta yok" ifadeleriyle adaylık konusundaki tavrını net olamayacak şekilde geçiştirmişti. Son edilinilen bilgilere göre Nalbantoğlu, il başkanı olmak yerine MYK'ya girmek istediğini ve bu yönde Ankara ile temas halinde olduğu ileri sürülüyor. n Mehmet Emin AL

 

Kılıçdaroğlu, İzmir'in nabzını tuttu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kongre öncesi, İzmir'in siyasi nabzını tutmak üzere dört ilçe başkanını Ankara'ya davet etti. Edinilen bilgilere göre, İzmir'de il başkanı olarak kiminle devam etmek üzere bilgi aldığı ve mevcut başkan Deniz Yücel ile devam etmek istediği iddia edildi. Başkanların, Yücel'e karşı herhangi bir tavır sergilemedikleri öğrenilirken Kılıçdaroğlu'nun, süreç içerisinde diğer ilçe başkanlarını da davet edeceği söyleniyor. Ayrıca, Kongre öncesi, tartışmasız bir seçim yapılması talimatı verdiğide öğrenildi.

Next page

Gazete Yenigün