Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

CHP 96 yaşında

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 9 Eylül 1923'te siyasi faaliyetlerine başlayan CHP, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk siyasi partisi olarak 96 yıldır varlığını sürdürüyor.

CHP 96 yaşında

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 9 Eylül 1923'te siyasi faaliyetlerine başlayan CHP, 96 yıldır Türk siyasetindeki varlığını sürdürüyor.

Bu kapsamda, ülkenin ilk siyasi partisi olan "Halk Fırkası", Atatürk tarafından kuruldu. Adının başına 1924'te "Cumhuriyet" sözcüğü eklenen parti, 1935'teki 4'üncü kurultayda "Cumhuriyet Halk Partisi" adını aldı.

Cumhuriyetin ilk yıllarında "Cumhuriyetçilik", "Halkçılık", "Milliyetçilik" ve "Laiklik"i dört temel ilke olarak benimseyen CHP, 1935'te buna "Devletçilik" ve "Devrimcilik" ilkelerini de ekledi. Bu ilkeler, partinin amblemine de yansıtılarak "altı ok" simgesi benimsendi.

Dünyanın en uzun soluklu birkaç partisinden biri olan CHP, 1923'ten 1950'ye kadar aralıksız iktidarda kaldı. CHP, 1950'li yıllarda üstlendiği muhalefet göreviyle muhalefetin kurumsallaşmasında önemli rol oynadı.

Bülent Ecevit'in genel başkanlığı döneminde, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi de diğer siyasi partilerle birlikte kapatıldı. Parti daha sonra 3821 sayılı yasaya dayanarak kuruluşunun 69'uncu yıl dönümü olan 9 Eylül 1992'de tekrar açıldı.

Kılıçdaroğlu 7. Genel Başkan oldu
Atatürk'ün vefatının ardından 26 Aralık 1938'de gerçekleştirilen 1. Olağanüstü Kurultay'da İsmet İnönü, CHP Genel Başkanlığı koltuğuna oturdu. ''Milli Şef'' unvanı verilen İnönü, CHP'de 33 yıl genel başkanlık yaptı.

CHP'de genel başkanlığa Atatürk ve İnönü sonrasında Bülent Ecevit, Hikmet Çetin, Altan Öymen, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu seçildi.

Kılıçdaroğlu, 22 Mayıs 2010'dan bu yana CHP Genel Başkanlığı görevini sürdürüyor.

CHP, bugüne kadar 36'sı olağan, 18'i de olağanüstü olmak üzere 54 kurultay gerçekleştirdi.

Etkinliklerle kutlanacak
CHP, 9 Eylül Pazartesi günü 96. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri kapsamında ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret edecek.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığındaki CHP heyeti ilk olarak kurucu Genel Başkan Atatürk'ün mozolesine çelenk koyacak. Kılıçdaroğlu'nun Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalamasının ardından heyet, ikinci genel başkanları İsmet İnönü'nün mezarına çelenk bırakacak.

Akşam saatlerinde ise Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi'nde 96. kuruluş yıl dönümü kapsamında bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Kokteyl ve plaket sunumunun ardından, tiyatrocu Pınar Ayhan'ın "Orada Duruverseydi Zaman" adlı müzikal belgeselinin gösteriminin yapılacağı geceye Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun da katılması bekleniyor.

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan'ın açıklaması:

Cumhuriyet Halk Partisi’nin köklerinde, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ve Kuvâ-yı Milliye var. İşgal edilen bir ülkenin kendi kaderine sahip çıkarak, yokluklar içinde verdiği bağımsızlık mücadelesi var. Samsun’da başlayan İzmir’de zaferle taçlanan o büyük savaşın kahramanları var. Ülkemizin kurtarıcısı ve mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk var.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin köklerinde, tebaadan vatandaşlığa, padişahlıktan Cumhuriyet’e geçişi sağlayan kadrolar var.

Kadınların sosyal ve ekonomik alanda yer almasının yolunu açan, Dünya’nın pek çok ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkını veren çağdaş akıl var.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin köklerinde, Osmanlı döneminde yabancıların eline geçen ulaşım, enerji, iletişim hatlarını millileştiren, ulusal bankacılık sistemini kuran, demir çelik, şeker, tekstil, uçak olmak üzere yurdun dört bir yanında fabrikalar açan, büyük bir kalkınma hamlesini başlatanlar var. Üreten, büyüyen ve gelişen Türkiye’nin mimarları var. 

Tarımdan sanayiye, sağlıktan eğitime, kentleşmeden kültüre, bilimden sanata büyük devrimleri yapanlar var. Açılan üniversiteler, enstitüler, konservatuarlar ve Köy Enstitüleri var.

Devrimler var, kalkınma var, aydınlanma var, demokrasi var.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin köklerinde ilk genel başkanımız, en büyük yol göstericimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün imzası var.

Cumhuriyet Halk Partisi ülkemizin geçmişi ve geleceğidir, demokrasinin teminatıdır

Partimizin tarihinde 65 milyon insanın hayatını kaybettiği İkinci Dünya Savaşı’na Türkiye’yi sokmayan büyük devlet adamı, Lozan kahramanı İsmet İnönü var.

Ne ezen ne ezilen hakça bir düzen, toprak işleyenin su kullananın diyen, Dünya’nın tüm egemen güçlerini karşısına alarak Kıbrıs Barış Harekatı’nı gerçekleştiren halkçı  Bülent Ecevit var.

Kurulduğumuz gün ki anlayışla hak, hukuk, adalet ve memleket mücadelemiz devam etmektedir. Bu nedenledir ki Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde 24 gün süren ve her adımı hak hukuk adalet için atılan büyük adalet yürüyüşü gerçekleşmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi gelecek güzel günlerin umududur. İşçiler, memurlar, emekliler, emekçiler için yılmadan yürütülen politikalardır. Küçük sanayici, girişimci, çiftçi, köylü, esnaf için yılmadan çalışan kadroların ürettiği projelerdir.

Yaşadığımız tüm sorunlara rağmen hiçbir vatandaşımız umutsuzluğa kapılmasın, sorunları çözecek kadrolarıyla herkes için Cumhuriyet Halk Partisi var.

96. yılımızı coşku ve inançla kutladığımız bu anlamlı günde başta Cumhuriyetimizin kurucusu, ilk Genel Başkanımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu mücadeleye emek verenleri minnet ve saygıyla anıyorum.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir neferi olarak, İzmir halkının verdiği görevin ağırlığını bilerek, geçmişten devraldığımız mirasın büyüklüğü, geleceğe olan borcumuzun sorumluluğu ile ülkemize sahip çıkmaya, bu uğurda aşkla ve şevkle çalışmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle ülkemiz ve İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunu ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş yıl dönümünü en içten dileklerimle kutluyorum.

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır'ın açıklaması:

Ne düşmanın İstanbul’a ayak basışını, ne Anadolu’nun işgal edilişini, ne de İzmir’in yakılışını unuttuk. Verdiğimiz canlarla, döktüğümüz gözyaşlarıyla bir asır önce tek yürek olmanın verdiği güçle bağımsızlığımıza eriştik. İzmir’in işgali yurdun en ücra köşelerine kadar derinden hissedilmiş, bağımsızlık ateşini tüm yurtta körüklemiştir. 9 Eylül sadece düşmanla değil yoklukla da savaşan bir milletin bağımsızlığa olan inancını tüm dünyaya haykırdığı gündür. 9 Eylül; İzmir’e ve İzmirlilere de Cumhuriyete sahip çıkma ve bağımsızlığını her seferinde haykırma karakterini hediye etmiştir. İzmir işgalcilere ilk kurşunun sıkıldığı, bağımsızlığa giden yolda noktanın konulduğu yerdir. 9 Eylül esaretin sona erdiği gündür. Savaşlardan bitap düşmüş bir milletin çocukları olarak sorumluluğumuzu biliyoruz. Bu kutlu günün onuru ile bağımsızlığımızı sonsuza kadar sürdürmek ve milletimizi esenliğe kavuşturmak için yılmadan mücadele edeceğiz. Hepimiz kurucu önderimizin izinden sapmaksızın, ülkemizin bağımsızlığının sonsuza kadar yaşatılması ve halkımızın huzuru, güveni ve esenliği için çalışmalarımızı ödünsüz bir şekilde sürdüreceğiz. Milletimizden ve tarihimizden aldığımız güç ile demokrasi ve adalet mücadelemize yılmadan devam edeceğiz. Kuvayi Milliye’nin devamı olan partimiz, bir asra yakın tarihi ile çağdaşlığın, devrimlerin ve demokrasinin mimarı olmuştur. Partimizin varlığı, anlayışı ve örgütlü gücü; laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti ilkelerine bağlılığı, milletimizin yegane güvencesidir. Milletimizin iradesini yok saymak isteyen, Cumhuriyetimizin kazanımlarını temelden sarsan, kişisel ikballerini her şeyin üstünde tutan siyasal anlayışa karşı mücadelemizden asla geri adım atmayacağız. İzmir'imizin kurtuluşunun 97'nci ve Türkiye Cumhuriyeti'mizi kuran Cumhuriyet Halk Partimizin kuruluşunun da 96'ncı yıldönümü kutlu olsun. 9 Eylül asla kaybolmayacak tarihi bir dönüm noktasıdır.

Next page

Gazete Yenigün