Uğur Derin Dondurucu
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün
Yenigün

Cemal Doğan: Projelerimiz ömrümüzden uzun olsun

Demokratik yerel yönetim modellerini bilen, inşaat mühendisi, akademisyen, sporcu, iş adamı CHP Çiğli Belediye Başkan Aday Adayı Cemal Doğan, belediyecilik tecrübesi olduğu için sorunları ve çözümleri çok iyi bildiğini ifade etti.

Cemal Doğan: Projelerimiz ömrümüzden uzun olsun

Çiğli doğudan ve batıdan aldığı göçlerle Türkiye’nin küçük bir modelidir. Nüfusu ve konumu nedeniyle İzmir’in en önemli ilçelerinden biridir. Çiğli’de yakalanacak bir başarı, İzmir ve Türkiye için umut ışığı olacaktır” şeklinde konuşan CHP Çiğli Belediye Başkan Aday Adayı Cemal Doğan Yenigün Gazetesi'nin sorularını yanıtladı.

Seçimi nasıl kazanacaksınız? Seçim strateji planınız nedir?

Veri tabanlı seçmen iletişimi planı: Çiğli’deki tüm sandık sonuçlarının karşılaştırılması yapılıp sokak sokak oy verme olasılıkları çıkarılacak. Bu çalışma sonuçları bize kararsız seçmene yönelik bire bir iletişim planını kazandıracak. Sosyal medya radar çalışması: Sosyal medya kullanan seçmenlerin tüm paylaşımları üzerinden değerlendiren yazılım çalışması ile oy verebilecek seçmenleri doğrudan belirleyerek iletişime geçeceğiz. Demokratik Yönetim Modelimiz: Çiğli Belediyesi bütçesinin kullanımına Çiğli halkı ile karar verecek. Geniş katılımlı alınacak bu kararlarla demokrasiyi bütçe kullanımında da hayata geçireceğiz. Sandık hakimiyeti planı: Çiğli ilçemizde bulunan 399 sandığın başında en az bir parti mensubu ekip arkadaşımızın bulunmasını sağlayacağız.

Hibe ve destek çalışmalarınız neler olacak?

Ülke genelindeki belediye bütçelerinin merkezi hükümet tarafından KHK’larla kısıtlandığı bir dönemdeyiz. Belediye hizmetlerinin yerine getirilmesini sağlayacak ve kaynak oluşturulabilecek en iyi çalışmalardan biri ulusal, diğeri de uluslararası hibe çalışmaları olacaktır. Hibe ve desteklerle üretim ve geri dönüşüm tesisleri başta olmak üzere, kültür & sanat, altyapı, gençlik, kadın, engelli ve çocuklarla ilgili çalışmalarımızda kullanılmak üzere belediye hizmetlerine kaynak oluşturacağız.

Eğitim konusundaki projeleriniz nelerdir?


Kuracağımız eğitim vakfımızla Çiğlili gençlerimiz ve Anadolu’dan başarılı  öğrencilerimize destek sağlayacağız. Ayrıca kuracağımız Vakıf üniversitesi ile de Çiğlili gençlerimiz ve başarılı fakat yoksul gençlerimize çok düşük ücretlerle uluslararası standartlarda üniversite eğitimi vereceğiz.
Çiğli’mizde hali hazırda üniversitemiz mevcut olup yenileri de açılacaktır. Süreçle birlikte öğrencilerimizin sayısı da giderek artacaktır. Hal böyle olunca; öğrencilerimizin barınma ihtiyacı artarak devam edecektir. Yeni belediyecilik hizmeti anlayışı- mızla, başta kızlarımız olmak üzere, yüzlerce öğrencimizin barınma sorununa çözüm olacak yurt projelerimizi de hayata geçirmek için hazırlamış bulunmaktayız. Lise ve üniversite eğitiminde üstün başarı gösteren Çiğlili gençlerin yurtdışı eğitimlerine, projelerine ve gönüllülük esaslı girişimlerine katkı sağlayacağız.

Geleceğe dönük çevre çalışmalarınız nelerdir?

Çiğli’de pilot bir bölgede güneş enerjili ve ekolojik bir doğal yaşam alanı kuracağız. Bu bölge Çiğli ve tüm Türkiye için geleceğe dönük ekolojik ve sağlıklı kentlerin oluşturulmasında örnek bir proje haline dönüşecek. Az kirleten, atıklarını temizleyen ve geri dönüşümünü sağlayan, ekolojik yerleşim alanlarında yaşama imkanına kavuşacağız.

Çiğli'nin ekonomisine katkı sağlayacak faaliyetleriniz neler olacak?

Dünyada benzerleri de bulunan BREGENZ, Çiğlimize yakışacak uluslararası bir festival olacak. İBB ve Bakanlıkla ortaklaşa gerçekleştireceğimiz projede; Çiğli sahilinde kuracağımız deniz sahnesi ile Çiğlimizi turizm odağı haline dönüştüreceğiz. Çiğli bölge ekonomisine büyük katkıda bulunacak olan projemiz, kültür sanat faaliyetleriyle de ön plana çıkacak. Çiğli’mizde uygulayacağımız yerel üretim-tüketim modelini belediye şirketleri üzerinden teşviklerle gerçekleştireceğiz. Bu sayede Çiğli halkı yerel üretimle ekonomik ve sağlıklı tüketim fırsatı bulacak.

“ÇİĞLİ’NİN SORUNLARINA GERÇEK ÇÖZÜMLER”


Kreş ve etütler

Çiğli’nin her noktasına ücretsiz internet

Ekonomik yardıma muhtaç ailelere

Çiğli kart

Doğalgaz ödemelerine katkı

Ev kadınlarımıza özel ekopazar

Engellilerimiz için iş atölyeleri

Rehabilitasyon merkezi

Hayvan hastanesi ve bakım merkezi

Sahilimize meydan yapılması

Çiğli'nin sorunlarına getireceğiniz çözümler neler olacak? Projelerinizden bahseder misiniz?

ÇİĞLİ’YE İBADETHANELER


Çiğlimizin her mahallesine halkımızın ibadet edebileceği ibadethaneler kuracağız. Bu ibadet mekanlarımızın tüm temizliği belediyemiz tarafından ücretsiz yapılacak.

KREŞ VE ETÜTLER
Çiğlimizin her mahallesine psikologlar eşliğinde ücretsiz kreş ve etütler açacağız. Kreş ve etüt merkezlerimizde çocuklarımız okul öncesi eğitim bilincine kavuşma imkanı bulacaklar.

ÇİĞLİ DERNEKLER FEDERASYONU


Çiğli’deki tüm derneklerin bir araya gelerek oluşturacakları Çiğli Dernekler Federasyonu kuracağız. 21. yüzyılda toplumların karar alma mekanizması haline gelen sivil toplum kuruluşlarının konuları birbirleriyle istişare etmelerini sağlayacağız. Derneklerin üyeleri arasında bilgi havuzu oluşmasına katkı sağlayacağız. Çiğli’de inşa edeceğimiz Çiğli Dernekler Kompleksi’nde derneklerimize çok düşük kiralarla mekanlar tahsis edeceğiz. Binanın içerisindeki sekreterya, toplantı ve konferans salonları ortak çalıştırılarak derneklerimizin hizmetine sunacağız.

KENT KONSEYİ
Çiğli halk tabanında ihtiyaç sahibi, burs bekleyen öğrenci ve işsiz vatandaşlara iş bulmaları konusunda yardımcı olmayı hedeflemekteyiz.

ÇİĞLİ KÜLTÜR MERKEZİ
Çiğli Kültür Merkezi projemiz ile sinema, tiyatro, konser alanı, sergi ve konferans salonları bulunan bir yerleşke yapacağız. Bu projeyle halkımızı her türlü kültürel faaliyetlerin düzenleneceği bir mekana kavuşturmuş olacağız.

YAŞANILABİLİR ALANLAR

OLUŞTURMA PROJELERİMİZ
Çiğli Rekreasyon Alanı ve Meydan Düzenlemesi


 

CEMAL DOĞAN KİMDİR?
1974 Muş / Varto doğumlu olan Cemal Doğan ilk, orta ve lise öğrenimini Mersin’de tamamladı. Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü mezunu olan Cemal Doğan, Mersin Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Eğitim hayatı süresince, judo spor dalında 5’i Türkiye şampiyonluğu, 2 Türkiye ikinciliği ve 2 Türkiye üçüncülüğü olmak üzere toplamda 9 kez Türkiye derecesi yaptı. Özel sektörde yöneticilik yaptıktan sonra bir şubesi de Çiğli’de olan CMD Mühendislik Proje şirketini kurarak sektörde önemli projelere imza attı. Siyasete CHP Başakşehir mahalle örgütlerinde çalışarak başlayan Cemal Doğan, İlçe Başkan Yardımcılığı görevinden sonra meclis üyesi olarak görev aldı. Öğretmen Serpil hanım ile evli 2’si kız, 1 erkek çocukları vardır.

Röportaj: Özgür COŞKUN

Next page

Gazete Yenigün