Yenigün
Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Başkan Celil Anık taksici esnafının sorunlarını anlattı

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, taksici esnafının yaşadığı sıkıntılardan, kamera sitemine, UBER araçlardan, ÖTV sorununa kadar birçok konuyu Yenigün TV'de paylaştı

Başkan Celil Anık taksici esnafının sorunlarını anlattı

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, Yenigün’de Gündem Özel programının konuğu oldu. Taksilerde takılması zorunlu hale getirilen kameralardan, akaryakıt zamlarına kadar birçok konuya değinen Anık, esnafın yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi. Taksilere takılacak kameraların İçişleri Bakanlığı’nın çıkardığı genelge doğrultusunda Türkiye genelinde ticari taşıtların tamamına takılan bir sistem olduğunu aktaran Anık, “İzmir’de 16 bin araca kamera takılıyor. Biz zaten bu uygulamaya başlamıştık. İzmir’de içinde valiliğin, emniyetin olduğu bir komisyon oluşturuldu ve onların koordinatörlüğünde bir şartname hazırlandı. Uygulamanın nasıl olacağının ve hangi araçlara kamera takılacağının araştırılması yapıldı. Bu ihaleye çıktı ve iki tane firma aldı. Hatta geçtiğimiz günlerde 300 aracımıza takıldı. İzmir 2’nci İdare Mahkemesi 'özel hayata müdahale' olarak karar verdi. Bu doğrultuda kamera sistemi askıya alınmış durumda. Ancak İçişleri Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi bu konuda birlikte çalışma yapıyor. Bize söylenen 15 gün içinde ön veya arka kamera olarak bir kararın çıkacağı yönünde” dedi.

“ALGI OPERASYONU YAPIYORLAR”

Araçlara takılacak kamera sistemleriyle ilgili algı operasyonları yapıldığını söyleyen Anık, “Bakanlık bu konuda yoğun bir çalışma içerisinde. Kararı çıkaran İçişleri Bakanlığı ve bu konuda bir komisyon oluşturuldu. Takılmayacak denirse takılmaz. Herkesin bilmesi gereken şudur ki; bu kararın benimle ya da İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’yla alakası yok. Minibüsçüler takıyor, servisçilerin takmasını ertelediler, revize ediyorlar” şeklinde konuştu. Özel hayata müdahale konusuna değinen Anık, “Buradaki görüntüleri kimse izlemiyor. Şayet sizin arabanızda bir hadise yaşanmışsa, İzmir Ulaşım Merkezi'ne (İZUM) dilekçe verilerek, hadisenin aydınlanmasıyla ilgili olarak işlem yapılıyor. Şoför arkadaşlarımın yüzde 80’i memnun. Çünkü onun can güvenliğini koruyor. İzmir’deki taksici arkadaşlarımız bu sistemi istiyor, sadece fiyatı yüksek buluyor” diye konuştu.

“TAKSİ ÇAĞIRMA SİSTEMİ BİZİM KURTULUŞUMUZ”

UBER araçlarla ilgili yaşanan sıkıntılara değinen Anık, “UBER araçlar İstanbul’da birçok sıkıntı yarattı. Hala da buralarda sıkıntı yaratmaya çalışıyor. Bunun tedbirini almak zorundasınız. İstanbul’da yasaklandı mevcut iktidarımız ve Cumhurbaşkanımız bu konuda açıklama yaptı. Ancak bu firma boş durmuyor. Taksiler üzerinde çalışmak istiyorlar. Mutlaka oyunun içinde olmak istiyorlar. İstanbul’da aynı oyunu biz daha önce de gördük. Normal arkadaşların eline telefonları verdiler. Bizim kurduğumuz sistemler navigasyon üzerinden çalışır. Yani iş araca gelir. Bu sistemde ise doğrudan telefona geliyor. Yarın aracı bırakıp başka bir araç alana işi verebilme şansı var. Daha önce bunu İstanbul’da yaptılar. İstanbul’da başarılı olamadılar ve yeni seçtikleri yer İzmir. İzmir’de de başarılı olamazlar. Büyükşehir Belediye Başkanımız yetkiyi bize verdi ve her zaman bizim yanımızdalar. Bu konuyla ilgili da çalışma var. Biz tedbirimizi almak zorundayız” dedi. 
Taksi çağırma sistemi hakkında açıklama yapan Başkan Celil Anık, “Taksi çağırma sistemiyle ilgili de çalışma var. Biz tedbirimizi almak zorundayız. Şu anda 300’ün üzerinde araca takıldı. Taksi çağırma sisteminin kurulması büyük önem taşıyor. Önümüzdeki günlerde bunun açılışını yapacağız. Bu bizim kurtuluşumuz, ileride bize teşekkür edeceksiniz. Eğer biz yapmazsak bu boşluğu birileri doldurur. Ben arkadaşlarımızı bu konuda uyarıyorum, mesleğinize sahip çıkın. Bunun kararı alındı, mutlaka takılacak. Bu işin kontrolü İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nda olacak. Bunun kontrolü bizde olmak zorunda çünkü esnaf olarak bizim bu işin içinde olmamız lazım” diye konuştu.

VİP TAKSİ

İzmir’de VİP taksilere yer vereceklerini söyleyen Anık, “VİP taksi konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi ile gerekli görüşmeleri yaptık. İstanbul’da yapılmıştı ve biz yerinde gördük. Müşterisini büyük arabalarla taşımak isteyen kişiler aracını 1+7 yapsın dedik. Taksimetresi farklı olacak. İsteyen arkadaşımız T plakasını bu tür araçlara dönüştürebilecek. Kontrol bizde olacak, bu tür araçları tercih edenler çağrı merkezinden bu aracı çağırabilecek” dedi.

“ÖTV İNDİRİMİ OLMALI”

Akaryakıt zamlarının yükselmesinin ve taksicilere olan etkisine değinen Anık, “Bir kereye mahsus ÖTV kaldırılmıştı. Biz bunun uzamasını, birer hak daha verilmesini istedik. Bizim başka giderlerimiz de var. Bunları düşündüğünüz zaman gerçekten mağduriyet söz konusu. Umarım yeni bir ÖTV indirimi gerçekleştirilir. Aksi takdirde yeni araçlarımızı değiştirirken tekrar sıkıntı yaşayacağız. Bununla birlikte bizim elektrikli ve VİP araçlarla ilgili çalışmamız oldu. Elektrikli araçlar konusunda bir sıkıntımız var. Şarjların dolumu uzun süre alıyor. Türkiye’de bizim işimize yarayacak araçların fiyatları çok yüksek ama şarj süreleri uzun. Hibrit araçlar uygun ama karşımıza ÖTV sorunu çıkıyor. Araç fiyatının yüzde 50’si ÖTV... Biz gaz salınımını önlemek istiyoruz, temiz şehir diyoruz. Ancak mazotluya yüzde 45 ÖTV indirimi yapılırken, hibrit aracın yüzde 50’si ÖTV” ifadelerinde bulundu.

 

Next page

Gazete Yenigün