Gazete Yenigün
Son Dakika
Gazete Yenigün

Çamlı: Bayram vaka artışı olarak geri dönecek

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, Kurban Bayramı’nda yaşanan yoğunluğu değerlendirdi.

Çamlı: Bayram vaka artışı olarak geri dönecek

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı Kurban Bayramı’nda yaşanan yoğunluğun Kovid-19 açısından ciddi risk oluşturduğunu ifade etti. Vaka sayılarının düşük olmadığına, pandemi sürecinin devam ettiğine dikkat çeken Çamlı şunları söyledi: “1 Haziran’dan itibaren pandemi kurallarında bir gevşeme meydana geldi. ‘Yeni normal’ ismi verilen bir süreç başlatıldı. Bu sürecin kararı alınırken de bilimsel verilerden öte ekonomik kaygılar ön planda tutuldu. Oysa bir önceki bayramdan çok farklı bir durumda değil vaka sayılarımız. Bu bayramda sadece vatandaşlardan bir takım tedbirlere uyulması istenildi. Sanki pandemi geçmiş gibi bir hava yaratıldı. Dolayısıyla bayram sürecindeki uygulamalar medyaya baktığımızda hepimizi rahatsız etti. Fiziksel mesafeye, maske kullanımına, hijyene ne ölçüde uyulduğu görülüyor. Bu bayramın pandemi açısından ciddi bir risk oluşturacağı kesin.”

“PİK YAŞAYABİLİRİZ”

Sonbaharda yaşanabilmesi mümkün olan vaka artışı için önlem alınması çağrısında bulunan Çamlı, “Sonbahar yaklaşıyor. Sonbaharda daha kapalı bir ortama geçeceğiz. İş yerlerindeki yoğunluk artacak. Sonbaharda bilim insanları ikinci dalga olabileceği şeklinde görüş veriyor. Henüz birinci dalga sona ermeden pik yaşayacağımız anlaşılıyor. Vaka artışında sadece ‘vatandaş tedbirlere uymadı, vaka artıyor’ demek doğru bir yaklaşım değil. Pandeminin bugüne kadar düzgün mü yönetildiği mutlaka göz önüne alınmalıdır” dedi. Sözlerine devam eden Çamlı şunları ekledi: “Yönetenler pandemi ile ilgili verileri gözden geçirmek zorunda. Yaklaşan sonbahar için mutlaka hazırlıklar yapılması gerekiyor. Kararların alınması, planlama yapılması gerekiyor. Aksi takdirde rehavet duygusunun bize vaka artışıyla geri döneceği kesin.”

“KONTROLSÜZ BAYRAM SÜRECİ”

Birçok hastanede Covid-19 tanısı konmuş yatış alan hastanın arttığını, insanların rehavete kapılmasının sonuçlarının ağır olabileceğini dile getiren Çamlı, “Vaka artışları bayram öncesinde konuşulmaya başlanmıştı. Özellikle Güneydoğu illerinde Mardin, Gaziantep, Konya, Ankara, İstanbul’da vaka artışları dile getiriliyordu. Birçok hastanede yatış oranlarının arttığı, önemli ölçüde Covid hastası başvurusu yapılıyordu. Bu süreçte vakalardaki artış fark edilir ölçüdeydi. İzmir özelinde bize vakalarla ilgili sağlık idarecileri tarafından veri paylaşımı yapılmasa da sahadan aldığımız bilgiler İzmir’de de Covid vakası arttığı yönünde. Kontrolsüz bir bayram süreci geçirdik ve bu bize daha sonraki süreçte vaka artışı olarak dönecek. Bunu tahmin etmek güç değil” diye konuştu. - Halime ERDOĞAN

Next page

Gazete Yenigün